V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
Zatím co se mi za zády instaluje na postarší počítač Debian pokusím se sem sepsat pár věcí, které se mi ohledně kancelářských programů honí hlavou.
Vůbec netuším proč, ale když se u nás na škole rozneslo, že umím s počítači, mají na mě všichni dotazy ohledně microsoft office, když při hodinách IKT (informacni a komunikacni technologie) děláme ve wordu a nebo nedejbože v exelu, dokáže mi to zkazit celej den.
Když něco nevím, schytám od pár lidí s IQ srovnatelným s teplotou na severnim pólu nehoráznej výsměch, nevím co všichni v těch FCK programech vidí, jsou to jen programy a já si troufám říct, že špatné programy, když jen navrhnout jednu blbou tabulku je hodně komplikovanej úkol, nedejbože, když tabulku ve wordu musíte ještě rozsiřovat.
5eknu Vám, zlatý HTML, CSS, PHP, Python a MySQL, osobně mi přijde řešení věcí jako vytvořit tabulku a sečíst hodnoty sloupců mnohem rychlejší za pomoci právě těchto jmenovaných nástrojů, nějaký se proklikávání v nepřehledném, monstózním, kancelářském gigantovy a k tomu ještě od společnosti, kterou opravdu vůbec nemám rád.
Nelíbí se mi závislost světa na této jedné nedůvěryhodné společnosti a považuju za stupidní všechny uživatele, které jejich programy využívají i přez to, že vědí, že microsoft má k jejich PC plný přístup, jak nedávno vyšlo, že i systémy se zakázanýma aktualizacema komunikují se servery microsoftu a stahují si aktualizace i přez to, že to systémům uživatel zakázal. Za stejně tak stupidní uživatele považuju i uživatele rozporuplného programu skype a icq.
Zase jsem trochu odjel od téma o kterém jsem chtěl psát, ale co, je to jen blog. Místo kde si každý může říkat své názory a myšlenky jaké se mu právě honí hlavou.
Na závěr ještě jednou proč nemám rád kancelářské programy.Jsou veliké, nepřehledné a přez množství jejich funkcí jsou téměř nepoužitelné, dokumentace je k nim mizerná a kolikrát nejsou kompatibilní ani sami se sebou. A troufám si říct, že i když se to nejednomu nezdám tak takovej TeX je na torbu dokumentů rozhodně lepší, je jednodužší a nad celým dokumentem mám přehled co jsem kde použil TEČKA
Tiskni
Sdílej:
Když něco nevím, schytám od pár lidí s IQ srovnatelným s teplotou na severnim pólu...Průměrná teplota na severním pólu je 243 K, to není špatné IQ, se nedivím, že to schytáš...