Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Když se na problematiku Linux vs. Windows podíváme z pohledu hráče PC her, většina her, které stojí za řeč pod GNU/Linux funguje.po chvíli nevěřícného kroucení hlavou dodávám:
Nenech se mýlit, já souhlasím, že Linux dokáže wokenice více než slušně, lecky daleko lépa, nahradit. Ale v oblasti her ani omylem a ani omylem se to v příštích, teď plácnu, 3 letech nezmění. A to ti říkám jako člověk, který hraje jen minimálně a to několik let staré věci.
Spíš už jsem málo vyzpívaný a nedokážu zpívat tak čistě. Kdysi jsem měl na prstech milimetrové mozoly, dnes mám bříška měkká, jak malé dítě. A s tím hlasem je to podobné
...Ale jak jsem zjistil, velikany svetove hudby nezna. Nechapu vlastne ani, co muze dnesni generace brnkat...Je to furt dokola: Mí prarodiče se divili rodičům, co že to poslouchají za primitivní hudbu (Presley, Beatles, ...), strejda mi blahé paměti tvrdil, že mu heavy metal připadá jak rozjetý vagón s prasaty jedoucími na porážku a já už občas v busu taky kroutím hlavou, když slyším, co poslouchaj dnešní pubescenti.
co umí na serverech linux a windows ne, hned by se toho našlo
Buď konkrétní. Zrovinka před 2h jsem probíral s kámošem co všechno linux neumí a windy jo. Pravda, týkalo se to hlavně FS (protože tomu rozumím), ale když jsem někde četl vyprávění člověka zasvěceného do jádra Windows, tak jsem nestačil zírat. Tak hledej.
Myslím si, že většině firem by řešení CentOS + OO + Thunderbird mělo stačit
Nemohlo, sorry, ale nemohlo. CentOS ok, OO.o ehm,ehm. Writer je špička, to je bez debat. Ale tím OOo končí. Thunderbird? Jako co bys ho nasadil? Ten Outlooku nesahá ani po kotníky. Když už tak evolution.
většina her, které stojí za řeč pod GNU/Linux funguje.
Fajn, rozjeď mi tam stylem: "koupím, nainstaluju, hraju", STALKERa, FEAR, Complet HL2 včetně STEAM. Tady se situace velmi lepší, ale nové pecky nejdou. A pokud nepočítáme wine, tak nejede skoro nic.
Prostě nemohu si pomoci, ale prostě většina lidí co má tu možnost přejít bez větších komplikací jsou srabové a zbytek prostě neznalí omezenci
Připiš si mě na seznam. Linux jsem měl na desktopu 3 roky, v práci stále, ale doma je pro mě výhodnější Windows. Proč? Protože koupím, nainstaluju, hraju/pracuju. Po perném dni ve firmě, kde mám na starosti hromadu linuxových strojů, doma nechci řešit vůbec nic. A teď jsem v pozici, kdy mě to vyjde levěji koupit, než kdybych se měl den zabývat nastavením systému. Ještě před dvěma lety to bylo naopak.
Thunderbird? Jako co bys ho nasadil? Ten Outlooku nesahá ani po kotníky.Přijmout, poslat, přeposlat, odpovědět... na nic jinýho to v práci nepotřebujem, v práci jsem většinu lidí přestavil na Thunderbird, všichni zůčastněný jsou spokojený a jedinou změnou který si všimli je, že je "to" teď hezčí......vysvětloval jsem nedávno naší asistentce, co je to SMTP server, celodení práce a druhý den i tak nic neví, ta blbá p*ča i tak nevyužije nic jinýho než "poslat" a "přijmout" a když jí vyskočí nějaký vokýnko, volá hned mně, protože já určitě nemam nic důležitějšího na práci.
Přijmout, poslat, přeposlat, odpovědět... na nic jinýho to v práci nepotřebujem, v práci jsem většinu lidí přestavil na Thunderbird, všichni zůčastněný jsou spokojený a jedinou změnou který si všimli je, že je "to" teď hezčí...
Tak tohle by u nás klaplo asi tak u jednoho člověka. U recepční .
a mnozstvi seederu a leecheru prislusnych torrentuNovinky maji vždycky hodně zdrojů, otázka je: jak dlouho jim to vydrží?
/cg_drawFPS 1
)
Si tak trochu namlouváš s tím titulkem. Přesně takové hlášky vzbuzují v některých lidech používajících Windows odpor k Linuxu.
...jako uživatel se o něj nemusím starat a on jede...Souhlasím s tím, že všeho moc škodí, to platí i o linuxovém fanatismu, ale nad touhle Tvojí větou jsem se upřímně zasmál. Je fakt, že to tak vypadá, ale pokud daná instalace Windows nemá někoho, kdo by se o ni staral, tak se poměrně rychle rozpadne, a to takovým způsobem, že se pak volá nejbližšímu IT čaroději, aby to fofrem dal do pořádku, aby zachránil data z disku, aby to bylo hned a tak, aby už se to nikdy nerozpadlo (jestli tomu opravdu rozumí, tak to přece musí udělat pořádně). A nejlíp zadarmo. Když to "IT čaroděj" umí a naivně vyhoví, je během týdne za debila, že tu nejde nainstalovat hra, támhle nefunguje nějaký bordel z Internetu atd. A to ještě mel tu drzost říct si dvě kila! Tedy - tohle samozřejmě není ani tak moc problém systému, jako jeho špatného defaultního nastavení a totální neinformovanosti 99% uživatelů v domácnostech a malých firmách. Informovaný uživatel nedělá základní chyby, čas od času udělá nějakou kontrolu systému, možná defragmentaci disku, třeba čas od času systém přeinstaluje - ale tohle všechno podle mě je součástí pojmu "starat se o systém", přestože informovanému uživateli to může připadat automatické.
Sem tam kontrola, antivirem (mám naplánováno), sem tam to projet scandiskem (tak jednou za měsíc), sem tam defragmetovat. Tak jednou za půl roku.
Defrag je lepší dělat často, pak to trvá krátce a FS je stále optimální. Defraguju denně, pouze spojit soubory (kdo vůbec vymyslel tu kravinu, že defrag klade soubory za sebe (tj spojuje prázdné místo)?), trvá to cca 1min. Totéž (xfs_fsr) na linuxu. chkdsk tak jednou za rok, nebo při podezření. Totéž (fsck) na linuxu. Antivir vůbec. Totéž na linuxu .
A jsem vysmátej.
Ale přijde mi trochu padlé na hlavu, když ve Fedoře mi jede zvukovka, bezdrátový adaptér, náhled na jakýkoliv zvukový soubor pouhým přejetím a nefunguje prostřední tlačítko pro scrollování, XYZ-tý video nebo audio kodek, šíťová karta(resp. funguje, ale při každém startu jinou MAC adresu jen protože ve firmě nVidia se rozhodli, že změní pořadí bitů MAC adresy na čipu),webkamera. No a v Mandrivě mi zase jede téměř vše co jsem výše zmínil, ale zase nejde WMV video(resp. jede ,ale obraz se rozpadne časem na barevné artefakty). scrollování okrajem touchpadu…a že není v repositářích vůbec faad a, že v nějakém net_appletu vůbec není nastavení více WEP klíčů a mé textové nastavení jakýsi klikací trotl neustále přepisuje. A, že v Ubuntu, KUbuntu, Gobuntu,…
Dokuď nebude nějaká organizace, který by to vše sloučila, vytvořila jednotný repositář, jednotné rozhraní pro konfiguraci, atd. nemají GNU systémy u "normálních lidí" nejmenší šanci.
Tiskni
Sdílej: