Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Já si na 2253BW fakt nestěžuju. Ale pokud si myslíš, že ten pivot využiješ (což ti neberu)...
Pivot u monitoru mám, ale za těch 6 let co ho mám jsem ho použl jen jednou, a to když jsem ho zkoušel poprvé. Není to špatné, ale využití je skoro nulové, řekl bych že je to pro lidi kteří dřív měli malý monitor a ted když si kupují nový tak je pro ně podstatné aby vyděli celý dokument v celku. Za chcvíli zjistíš, že je to zbytečnost, grafika je v tom pootočeném módu několikrát pomalejší a na linuxu to snad ani nejde :)
xrandr -o 1
Tak to je pár nesmyslů v jednom.
Využitelnost je věc názoru. Já pivot využívám denně a neustále. Bez něj bych vůbec nemohl pracovat. Svisle se kódí, vodorovně se kouká na trháky.
Že v Linuxu něco nejde, to je skvělá fráze pro nastartování flamewaru.
xrandr --output VGA --auto --rotate left --output LVDS --pos 960x912
# Přepnutí na dual head za běhu. Displaye se o 90 pixelů překrývají. To je u mého HW technický workaround, protože při virtuální obrazovce větší než 2048x2048 (i v jednom rozměru) už nefunguje 3D akcelerace.xrandr --output LVDS --off
# Opět pouze display na notebooku.x
randr --output VGA --auto --rotate left --output LVDS --off
# Přepnutí výhradně na externí display svisle.xrandr --output VGA --rotate normal
# A když chci třeba DVD, obrátím si display vodorovně.Za rok, co tohle denně používám, jsem nezjistil, že je to zbytečnost, naopak je to pro mě naprosto nepostradatelná každodenní samozřejmost. Vidět celý dokument vcelku je prostě skvělé. Sice píšu hlavně v LaTeXu, ale to je jedno. I tak se rád podívám na DVI celostránkově. Nehledě na surfování, tam je to dnes snad nezbytnost.
Žádné velké zpomalení nevidím. I při dual-head (svisle externí, vodorovně interní display) mi to normálně akceleruje. A to mám prosím pěkně notebook z roku 2004 se sdílenou grafikou Intel. (!!!)
Povídání o tom, že to nefunguje, je tak trochu FUD, se mi zdá.
V tom druhém příkazu mělo být xrandr --output VGA --off
. No, prostě jsem se sekl.
Kdybych si měl vybírat a měl dost peněz, tak bych šel do nějakého monitoru s S-IPS technologií. Prý má nejvěrnější barvy.
Eizo je předražený...
To je blbost, nejkvalitnější barvy má CRT, stejně dobré bude mít pravděpodobně až OLED.
No, nevím, jestli to není tak trochu urban legend. Nejsem si dokonce úplně jist, zada to platí rpo všechny TN monitory, natož pro dražší technologie.
...no jo, ale NTSC gamut tě zajímá jenom do chvíle, než připustíš, že černá je taky barva.
presne tak, u TN monitoru je pivot nepouzitelny, moje smutna osobni zkusenost.
Souhlas. Mel jsem Samsung 2243BW na vyzkouseni a s litosti jsem ho po par dnech vratil.
Plusy:
+ vzhled (jednoduchy, nepreplacany)
+ mechanike provedeni (nic nevrze, snadna manipulace)
+ matny display i ramecek, male rozmery ramecku
+ rozumna spotreba (45W - jsou 22" se spotrebou k 60W, ale jsou i vyjimky s 22W)
+ cena (4500,-)
Nevyuzite plusy:
+ polohovani na vysku (stejne jsem ho vytahl az nahoru, nepolohovatelne monitory maji srovnatelnou vysku)
+ pivot (maly pozorovaci uhel prilis zkresluje barvy a ostrost - neda se na to po otoceni koukat)
+ DVI (mam notebook s D-Sub)
+ otaceni stojanu (pri vaze cca 5kg neni problem monitor popadnout a pootocit i s podstavcem)
+ vysoky jas/dynamicky kontrast (je to presvetlene, barvy neprirozene a boli z toho oci - nepouzivam)
Minusy, ktere nevadi:
- priserne ovladani OSD (dotykova tlacitka nejsou po tme videt, pohyb v menu je chatoticky, nastavovani neintuitivni a rozptylene - ale clovek to tak casto nepotrebuje)
- prilis jasna modra LED blika pri DPMS off/no signal (monitor fyzicky vypinam, aby zbytecne nespotrebovaval energii)
Minusy:
- pazvuky pri snizeni jasu pod 70%, nerovnomerne barvy (at ladim jak ladim, leva strana je modrejsi, prava strana cervenejsi)
- barevne podani (pokud nesnizim jas pod 70%, nejsem schopen nastavit monitor tak, aby se na nem dalo zaroven koukat na dokumenty/web a fotky/film)
- prilisna svitivost (i ve dne z LCD boli oci, je potreba hodne stahnout jas - ale pak je problem s pazvuky a nemoznosti dokalibrovat barvy; vysoky jas/kontrast je spis na skodu)
- nerovnomerna ostrost (nepovedlo se mi doladit ostrost obrazu tak, aby pismenka byly rovnomerne ostre po celem dokumentu - PDF i web, s subpixel hintingem i bez)
Takze se slzou v oku musim rict, ze tenhle monitor neni pro me - ted cekam na LG Flatron W2252TE-PF a dam vedet, jaky je. Ma mit nizkou spotrebu a mensi jas, snad nepiska a ma rovnomernejsi ostrost/barvy.
Tak LG Flatron W2252TE uz dorazil, nepiska/nebzuci, nezari jak Cernobyl a ma rozumne rovnomerne podsviceni/barevnost/ostrost - presne tak, jak jsem doufal.
Se spotrebou 22W a jedinym nastavenim, ktere jsem menil oproti factory default - jas 80%, kontrast 50% si me ziskal. Sice nema tolik moznosti nastaveni (jen naklon vpred/vzad), ale vychozi vyska je tak akorat a pivot by byl stejne nepouzitelny (staci zkusit pootocit hlavu o 90 stupnu a je jasne, ze pozorovaci uhly jsou na houby). Uvidime, jak se leskly ramecek (displej je nastesti matnej) bude zapatlavat, ale z Eee uz jsem zvyklej. Tak holt budu lestit dva kousky nabytku misto jednoho. Jeste ho budu chvili pozorovat, mam ho teprv par hodin, ale Samsung (alespon ten kousek, ktery jsem si vylosoval) mu nesaha ani po kotniky.
Tak já mám Samsung 2043WM. Nechtěl jsem nějaký úplně obrovský monitor, protože dvacítka mi bohatě stačí a ještě k tomu používám dual head zobrazení. Mám notebook 1024x768 a vedle toho ten Samsung 1680x1050 svisle. Takže se dá třeba na Samsungu psát a koukat na celou A4 v nějakém OpenOffice (nebo na DVI v Okularu) a vedle na notebooku zároveň sledovat DVB-T.
Na ten Samsung jsem měl v podstatě dva požadavky, když jsem ho vybíral: Zaprvé, DVI. Zatím nemám stroj s DVI, ale v nejbližší době nějaký takový plánuji, takže se to může hodit. (Kromě toho na to existují redukce z HDMI a podobně.) Zadruhé, pivot. To je prostě k nezaplacení. Svisle vidím v pohodě sto řádků zdrojáku naráz. Otočím monitor o 90 stupňů a můžu zase koukat na DVD nebo prohlížet grafický diff, na který se široké zobrazení hodí.
www.alfacomp.cz/php/product.php omrkni tenhle, mám tu 2 kusy a zatím spokojenost maximální.
Cemu?
Tiskni
Sdílej: