Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nasledujúci krátky návod by mal byť akýmsi zosumarizovaním krokov potrebných na úspešné využívanie internetového pripojenia poskytovaného T-Mobile SK.
Použité ingrediencie:
Acer TravelMate 8005 LMi má interný bluetooth "dongle" pripojený pomocou USB. Relevantný riadok z lsusb:
Bus 004 Device 004: ID 0a12:0001 Cambridge Silicon Radio, Ltd Bluetooth Dongle (HCI mode)Pre úspešnú činnosť potrebujeme pri konfigurácii jadra pridať nasledujúce časti:
apt-get install bluez-utils bluez-pin ppp pppconfigBalík bluez-utils obsahuje utility a démony súvisiace s HCI (Host Controller Interface) ako aj s RFCOMM. Balík bluez-pin je šikovná náhrada mierne neohrabaného gtk-pythonovského skriptu bluepin.
/etc/bluetooth/hcid.conf
sa direktíva pin_helper
nastaví na hodnotu /usr/bin/bluez_pin
.
Do súboru /etc/bluetooth/pin
zapíšeme nami zvolený PIN ako jednoduchý autentifikačný prvok pri vzájomnej komunikácii bluetooth zariadení.
Naštartujeme celý bluetooth subsystém:
/etc/init.d/bluetooth start
Ak všetko prebieha v poriadku, HCI zariadenie by malo byť v systéme pozorovateľné takpovediac voľným okom:
nb:~# hciconfig hci0: Type: USB BD Address: 00:0E:9B:87:06:24 ACL MTU: 192:8 SCO MTU: 64:8 UP RUNNING PSCAN ISCAN RX bytes:446 acl:0 sco:0 events:26 errors:0 TX bytes:343 acl:0 sco:0 commands:20 errors:0alebo:
nb:~# hcitool dev Devices: hci0 00:0E:9B:87:06:24V prípade, že zariadenie nevidno, ale nedetekuje sa ani žiadna chyba, treba sa presvedčiť, či náhodou nie je náhodou vypnuté (aktívny kill-switch na prednom paneli notebooku). Skonfigurujeme, zapneme bluetooth v telefóne a môžeme sa presvedčiť, či všetko funguje, tak ako má:
nb:~# hcitool scan Scanning ... 00:17:4B:66:D1:1B Nokia 6280Skúsime teda tieto zariadenia spojiť:
nb:~# rfcomm bind 0 00:17:4B:66:D1:1B 1 nb:~# rfcomm show rfcomm0: 00:17:4B:66:D1:1B channel 1 cleanPri prvom zadaní PIN do telefónu môže byť doba, ktorú čaká druhá strana na potvrdenie spojenia krátka. Na predĺženie tejto doby zvyknem používať príkaz:
nb:~# cat < /dev/rfcomm0To mi umožní zadať PIN na telefóne pohodlne bez akéhokoľvek náhlenia sa.
pppconfig
takmer triviálnou záležitosťou:
ABORT BUSY ABORT 'NO CARRIER' ABORT VOICE ABORT 'NO DIALTONE' ABORT 'NO DIAL TONE' ABORT 'NO ANSWER' ABORT DELAYED # modeminit '' ATZ OK AT+CGDCONT=1,"IP","internet" # ispnumber OK-AT-OK "ATDT*99#" # ispconnect CONNECT \d\cSamotné pripojenie a odpojenie sa deje pomocou príkazov pon/poff čo sú shellovské skripty podstatne zjednodušujúce prácu s ppp démonom:
nb:~# pon TMob ... nb:~# poff TMob
Tiskni
Sdílej: