Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Nasledujúci krátky návod by mal byť akýmsi zosumarizovaním krokov potrebných na úspešné využívanie internetového pripojenia poskytovaného T-Mobile SK.
Použité ingrediencie:
Acer TravelMate 8005 LMi má interný bluetooth "dongle" pripojený pomocou USB. Relevantný riadok z lsusb:
Bus 004 Device 004: ID 0a12:0001 Cambridge Silicon Radio, Ltd Bluetooth Dongle (HCI mode)Pre úspešnú činnosť potrebujeme pri konfigurácii jadra pridať nasledujúce časti:
apt-get install bluez-utils bluez-pin ppp pppconfigBalík bluez-utils obsahuje utility a démony súvisiace s HCI (Host Controller Interface) ako aj s RFCOMM. Balík bluez-pin je šikovná náhrada mierne neohrabaného gtk-pythonovského skriptu bluepin.
/etc/bluetooth/hcid.conf
sa direktíva pin_helper
nastaví na hodnotu /usr/bin/bluez_pin
.
Do súboru /etc/bluetooth/pin
zapíšeme nami zvolený PIN ako jednoduchý autentifikačný prvok pri vzájomnej komunikácii bluetooth zariadení.
Naštartujeme celý bluetooth subsystém:
/etc/init.d/bluetooth start
Ak všetko prebieha v poriadku, HCI zariadenie by malo byť v systéme pozorovateľné takpovediac voľným okom:
nb:~# hciconfig hci0: Type: USB BD Address: 00:0E:9B:87:06:24 ACL MTU: 192:8 SCO MTU: 64:8 UP RUNNING PSCAN ISCAN RX bytes:446 acl:0 sco:0 events:26 errors:0 TX bytes:343 acl:0 sco:0 commands:20 errors:0alebo:
nb:~# hcitool dev Devices: hci0 00:0E:9B:87:06:24V prípade, že zariadenie nevidno, ale nedetekuje sa ani žiadna chyba, treba sa presvedčiť, či náhodou nie je náhodou vypnuté (aktívny kill-switch na prednom paneli notebooku). Skonfigurujeme, zapneme bluetooth v telefóne a môžeme sa presvedčiť, či všetko funguje, tak ako má:
nb:~# hcitool scan Scanning ... 00:17:4B:66:D1:1B Nokia 6280Skúsime teda tieto zariadenia spojiť:
nb:~# rfcomm bind 0 00:17:4B:66:D1:1B 1 nb:~# rfcomm show rfcomm0: 00:17:4B:66:D1:1B channel 1 cleanPri prvom zadaní PIN do telefónu môže byť doba, ktorú čaká druhá strana na potvrdenie spojenia krátka. Na predĺženie tejto doby zvyknem používať príkaz:
nb:~# cat < /dev/rfcomm0To mi umožní zadať PIN na telefóne pohodlne bez akéhokoľvek náhlenia sa.
pppconfig
takmer triviálnou záležitosťou:
ABORT BUSY ABORT 'NO CARRIER' ABORT VOICE ABORT 'NO DIALTONE' ABORT 'NO DIAL TONE' ABORT 'NO ANSWER' ABORT DELAYED # modeminit '' ATZ OK AT+CGDCONT=1,"IP","internet" # ispnumber OK-AT-OK "ATDT*99#" # ispconnect CONNECT \d\cSamotné pripojenie a odpojenie sa deje pomocou príkazov pon/poff čo sú shellovské skripty podstatne zjednodušujúce prácu s ppp démonom:
nb:~# pon TMob ... nb:~# poff TMob
Tiskni
Sdílej: