Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tak jsem se take musel ponorit do taju databazoveho systemu MySQL, abych se pokusil vyresit nasledujici problem.
V soucasne dobe pouzivam 2 servery, jeden jako master, druhy jako slave. Kazdy zaznam na master server se replikuje na slave, proste klasicka replikace.
Jenze data pribyvaji, cca 3-10 zaznamu za minutu na master server, to vse replikovano na slave (celkem asi 35 milionu zaznamu v ruznych databazich a tabulkach). Po diskusi typu "vsechna data jsou dulezita, nektera vsak jeste dulezitejsi" se doslo k zaveru, ze data starsi nez rok nejsou tak dulezita, presto jejich odstraneni nepripada v uvahu. Proto bych chtel dojit k nasledujicimu reseni:
Pridat treti server, na ktery by se opet replikovaly vsechny zaznamy (data or roku 2004, kazda tabulka obsahuje sloupec timestamp). Na master serveru nastavit, aby se kazdy den (napr. v pulnoci) smazaly data starsi nez jeden rok (ve vsech databazich, ve vsech tabulkach). Potom bych mel nejdulezitejsi data na master i slave serveru vzdy do stari jednoho roku, na tretim serveru pak vsechny, vcetne tech nejaktualnejsich.
Bohuzel nejsem v MySQL tak zbehly, tak jsem se chtel zeptat, zda uz nekdo podobny pripad neresil, popripadne me nakopnul spravnym smerem. Problem replikace je, ze replikuje opravdu vsechno, tedy nevim, jak nastavit presouvani dat na treti server, a jak resit automaticke mazani starsich dat nez jeden rok (nejspis pomoci nejake stored procedure?)...
Nebo lze tento problem resit uplne jinak?
Tiskni
Sdílej:
a master serveru nastavit, aby se kazdy den smazaly data starsi nez jeden rok.Pokud nemáte problém s místem, nedělal bych archivaci každý den. Zbytečně budete fragmentovat databázi a nutit jí stavět nové indexy (nebo naopak bude používat zastaralé indexy). Perioda jednou za měsíc by podle mne mohla stačit.
bych vytvoril vzdy neco jako "old" tabulku, ktera by mela identickou strukturu jako hlavni, ale odlejvala by se do ni data starsi nez rokNebo použít partyšny v Oraclu