Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Kdepak, tohle ani omylem.
community
nebo unsupported
pro mě nejsou důvěryhodné, nikdy z nich nic nestahuju a nemám je vůbec v konfiguraci povolené.PKGBUILD
. Tudíž je pro mě podezřelý. Že by vznikl sám od sebe?PKGBUILD
v blogpostu.1.) community repositare jsou stejne duveryhodne jako ty ostani.
A na to jsi přišel sám? Tohle je věc názoru. Mě ani nenapadne si něco takového instalovat na svůj počítač. (Nepříjemné zkušenosti...) A nemíním se o tom přít.
2.) Alspoň nekecej, samozřejmě tam je
Máš pravdu, že v CVS ten PKGBUILD
je. Ale pak nechápu, proč proč tam není přímý odkaz na PKGBUILD
, jako například u mc-suse
. To mi připadá dost matoucí.
3.) Težko posoudit, ale mě to funguje perfektně, takže by si možná získal i víc
Možná ho vyzkouším, protože existence PKGBUILD
u je pro mě dost dobrý důvod mu důvěřovat.
(Nepříjemné zkušenosti...)Tak zrovna to by mne velice zajímalo. Mohl byste to trochu rozvést?
Těžko si vzpomenu na konkrétní případy. Jednou se odporoučela celá instalace OpenOffice po stažení nějakého povedeného lokalizačního balíčku. Několik her (tuším vdrift a ještě další bourákoviny) fungovalo, když jsem je kompiloval sám, ale balíčky z AUR byly prostě mrtvé. Nezřídka jsem na AUR natrefil na zcela nefunkční PKGBUILD
. (Jak mám pak takovému balíčku věřit?) Odhadoval bych, že u víc než poloviny těch balíčků jsou špatně uvedené závislosti nebo jiné problémy. (Ale to jsou jen ničím nepodložené osobní dojmy.)
Často dělám (pomocí vlastního skriptu) kompilované updaty systému. (Nepoužívám srcpac
, protože nefunguje.) Proto můžu alespoň přibližně srovnávat průměrnou spolehlivost PKGBUILD
ů v hlavním stromě a v AUR. Můj dojem je takový, že oficiální balíčky jsou na tom nesrovnatelně lépe. (Až na zapomenuté povinné proměnné arch
a license
u mnoha z nich...)
Ano, je to něco jiného, ale ani jedno z toho u mě prostě důvěru nemá.
Já vím, že jsou tam TUs a podobně. Ale stáhl jsem několik balíčků, které mi nefungovaly, a kdysi (už je to víc než rok zpátky) jsem musel přeinstalovat celý OpenOffice po karambolu s lokalizačním balíčkem.
Abych to upřesnil: Nemám pochybnosti o bezpečnosti z hlediska rootkitů nebo jiných srandiček. Jde mi spíš o bezpečnost z pohledu psychického zdraví uživatele. Například některé OpenGL hry a k nim příslušející speciální knihovny jsou (resp. byly) toho příkladem. (Možná už jsou ty problémy v AUR dávno opravené.)
Tomu rád věřím. Záleží to totiž na spoustě věcí a každý uživatel používá něco jiného. Stačí si totéž stáhnout třeba o týden později (nebo dřív) než někdo jiný a nenatrefíš na žádný problém, zatímco ten druhý skáče vzteky do stropu.
Taky tu hraje roli má (a obecně lidská) vlastnost, že příjemné zkušenosti považuji téměř za samozřejmé, zatímco ty nepříjemné si pamatuji ještě dlouho. Takže asi tak.
Jak už jsem ale někde psal, v tomto okamžiku nepotřebuji ani jeden balíček z community
. Tedy nemám co řešit.
3. nemachruj :) chce to činy, mlátit pantem umí kde kdo (neber si to osobně, musel jsem něco napsat i k tomuto bodu :) )
Jak už jsem psal výše, existence PKGBUILD
u je pro mě dost dobrý důvod ten balíček vyzkoušet. Zmátlo mě webové rozhraní, kde odkaz na PKGBUILD
nebyl. Nenapadlo mě, že musím ještě nahlížet do CVS a kontrolovat, zda tam náhodou někde není...
Na mém stroji je cca 700 balíčků. Za dobu používání ArchLinuxu jsem se pouze přibližně pětkrát dostal do situace, kdy balíček, který bych potřeboval, nebyl k dispozici. V drtivé většině případů stačilo použít (po důkladné kontrole) PKGBUILD z AUR (nebo si napsat vlastní) a počkat cca měsíc, než se balíček dostane do core nebo extra. (Příkladem může být třeba SIP klient Twinkle.)
Pro stahování z community
tedy (v mém případě) není žádný pádný důvod. Zas takový dobrodruh nejsem...
Pro stahování z community
tedy (v mém případě) není žádný pádný důvod. Zas takový dobrodruh nejsem...
nedělal bych z community repositáře takovou vědu, balíčky v něm prochází kontrolou a troufám si tvrdit, že jsou bezpečné, to je taky důvod proč se v AURu podepisují PKGBUILDy, proč existují TU, a konečně proč existuje repositář community, ale proti gustu… jo koukal jsi se jestli za dveřmi někdo nestojí? to už je ta paranoia
mc-suse
? Tak to vypadá hustě. Hned si stáhnu ten PKGBUILD
a zkusím to.
Jistě, zrovna tohle není chyba ArchLinuxu. Midnight Commander byl už od začátku špatně navržený a s UTF-8 se tam nikdy nepočítalo.
Ale ještě nedávno jsem měl pocit, že mezi vývojáři ArchLinuxu panuje jistá nechuť zavést lepší podporu pro „neanglické“ jazyky. Například jednu diskusi na téma lokalizace a balíčky uzavřel jeden z nich slovy: Já umím mluvit/číst/psát jenom anglicky, tudíž se o takové věci příliš nestarám. To mě opravdu dost silně namíchlo a byl to jeden z okamžiků, kdy jsem uvažoval o změně distribuce.
Když už jsme u lokalizace, ArchLinux dodnes nemá například české balíčky Firefoxu nebo Openoffice. To je poněkud otravné, protože obyčejný upgrade pak znamená ještě klikání a hledání lokalizačních balíčků.
V žádném ze zmíněných případů nejde o hackování cizích projektů. Funkčních patchů existuje spousta, viz třeba můj PKGBUILD
v blogpostu.
Kromě toho bych rád poznamenal, že některé balíčky (KDE, kernel) mají v ArchLinuxu tolik patchů, až je z toho člověku zle. (Proto používám Vanillu...) Na ně vývojáři zjevně čas mají.
Máš locale cs_CZ.UTF-8
? Pokud ne, mc bude samozřejmě fungovat bez problémů. Tenhle problém se týká pouze kódování UTF-8.
mc
sucks! Nejenomze s nim ziskas debilni navyky a kdyz pak budes instalovat nejaky hardcore unix tak budes v prdeli, ale dokonce po dlouhodobem pouzivani zapomenes i ty zbytky cos kdysi umel jako jsou napriklad zatarovani/roztarovani archivu apod. Vsem lidem radim, serte na veci jako mc
, je to o nicem a verte mi, ze tarovou kouli udelam z prikazovky rychleji nez vy lidi s vecma jako mc
(o ostatnich vecech radeji ani nemluvim). To ma byt jako "zpet do woken" nebo co?
To se to anonymně hezky mele, že jo.
Mě ani za mák nezajímá, co používáš nebo co je podle tvého názoru lepší. Zaprvé proto, že jsi anonym, a zadruhé proto, že si můžu používat, co se mi zachce, stejně jako kdokoliv jiný.
Denně skrz ssh tuneluju tolik zatarovaných dat, že se ti o tom ani nesnilo, tak mi tu laskavě nekaž něco o návycích.
Jestli si myslíš, že lidé používající Midnight Commander neumí shell, jsi vedle jak ta jedle. Problém je pouze v tom, že jsi nepochopil, k čemu tento program slouží. To ale není chyba programu...
Tiskni
Sdílej: