Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jste český ISP? Vyplněním krátkého dotazníku můžete pomoci nasměrovat vývoj nové generace routerů Turris Omnia [𝕏].
Celkové tržby společnosti Canonical za rok 2024 byly 292 milionů dolarů (pdf). Za rok 2023 to bylo 251 milionů dolarů.
Byla vydána verze 1.88.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Distribuce Tails specializující se ochranu online soukromí uživatele byla vydána ve verzi 6.17. Mimo jiné aktualizuje Tor Browser (14.5.4) a opravuje několik chyb.
Midnight Commander byl kdysi v ArchLinuxu předmětem bouřlivých debat. Vývojáři tohoto software totiž od začátku považovali byte a znak za totéž. Pohled na terminál v režimu UTF-8 pak byl poněkud smutný. Ještě smutnějším faktem však zůstává, že tento problém nebyl v ArchLinuxu dodnes vyřešen.
Možná některým uživatelům ArchLinuxu Midnigt Commander funguje i s českým locale a s kódováním UTF-8. Já ovšem nikoho takového neznám. V abs je sice jakýsi patch, který má (údajně) problém vyřešit, ale nefunguje. Široké znaky sice (občas) nejsou poničené, ale pořád přetrvávají potíže s množstvím bílého místa. Rámečky jsou pak ošklivě rozházené.
Protože asi nejsem sám, kdo řeší podobný problém, dávám své funkční řešení přímo sem.
arch=('i686') license=('GPL') pkgname=mc pkgver=4.6.1 pkgrel=5 pkgdesc="A filemanager/shell that emulates Norton Commander" depends=('e2fsprogs' 'glib2' 'gpm' 'slang') source=(http://www.ibiblio.org/pub/Linux/utils/file/managers/mc/$pkgname-$pkgver.tar.gz \ http://www.linuxfromscratch.org/patches/blfs/svn/$pkgname-$pkgver-bash32-1.patch \ http://www.linuxfromscratch.org/patches/blfs/svn/$pkgname-$pkgver-debian_fixes-1.patch) url="http://www.ibiblio.org/mc/" md5sums=('18b20db6e40480a53bac2870c56fc3c4' 'a86556ce180c94d8deef623ce9c734d0' 'dca332b58ffe1621d9c349e6cbbe508a') build() { cd $startdir/src/$pkgname-$pkgver patch -p1 -i $startdir/src/$pkgname-$pkgver-bash32-1.patch patch -p1 -i $startdir/src/$pkgname-$pkgver-debian_fixes-1.patch ./configure --prefix=/usr --with-x make || return 1 make DESTDIR=$startdir/pkg install rm -r $startdir/pkg/usr/{man/man8/,man/sr/,sbin} }
I tohle řešení má své mouchy, protože například některé chybové hlášky do UTF-8 převedeny nebudou a místo speciálních znaků v nich uvidíte něco zajímavého. Problémy s rámečky ovšem zmizí, což je velmi podstatné. Existují ještě další možnosti experimentování, například tyto patche pro starší verzi, které jsem ovšem zatím nezkoušel.
Tiskni
Sdílej:
Kdepak, tohle ani omylem.
community
nebo unsupported
pro mě nejsou důvěryhodné, nikdy z nich nic nestahuju a nemám je vůbec v konfiguraci povolené.PKGBUILD
. Tudíž je pro mě podezřelý. Že by vznikl sám od sebe?PKGBUILD
v blogpostu.1.) community repositare jsou stejne duveryhodne jako ty ostani.
A na to jsi přišel sám? Tohle je věc názoru. Mě ani nenapadne si něco takového instalovat na svůj počítač. (Nepříjemné zkušenosti...) A nemíním se o tom přít.
2.) Alspoň nekecej, samozřejmě tam je
Máš pravdu, že v CVS ten PKGBUILD
je. Ale pak nechápu, proč proč tam není přímý odkaz na PKGBUILD
, jako například u mc-suse
. To mi připadá dost matoucí.
3.) Težko posoudit, ale mě to funguje perfektně, takže by si možná získal i víc
Možná ho vyzkouším, protože existence PKGBUILD
u je pro mě dost dobrý důvod mu důvěřovat.
(Nepříjemné zkušenosti...)Tak zrovna to by mne velice zajímalo. Mohl byste to trochu rozvést?
Těžko si vzpomenu na konkrétní případy. Jednou se odporoučela celá instalace OpenOffice po stažení nějakého povedeného lokalizačního balíčku. Několik her (tuším vdrift a ještě další bourákoviny) fungovalo, když jsem je kompiloval sám, ale balíčky z AUR byly prostě mrtvé. Nezřídka jsem na AUR natrefil na zcela nefunkční PKGBUILD
. (Jak mám pak takovému balíčku věřit?) Odhadoval bych, že u víc než poloviny těch balíčků jsou špatně uvedené závislosti nebo jiné problémy. (Ale to jsou jen ničím nepodložené osobní dojmy.)
Často dělám (pomocí vlastního skriptu) kompilované updaty systému. (Nepoužívám srcpac
, protože nefunguje.) Proto můžu alespoň přibližně srovnávat průměrnou spolehlivost PKGBUILD
ů v hlavním stromě a v AUR. Můj dojem je takový, že oficiální balíčky jsou na tom nesrovnatelně lépe. (Až na zapomenuté povinné proměnné arch
a license
u mnoha z nich...)
Ano, je to něco jiného, ale ani jedno z toho u mě prostě důvěru nemá.
Já vím, že jsou tam TUs a podobně. Ale stáhl jsem několik balíčků, které mi nefungovaly, a kdysi (už je to víc než rok zpátky) jsem musel přeinstalovat celý OpenOffice po karambolu s lokalizačním balíčkem.
Abych to upřesnil: Nemám pochybnosti o bezpečnosti z hlediska rootkitů nebo jiných srandiček. Jde mi spíš o bezpečnost z pohledu psychického zdraví uživatele. Například některé OpenGL hry a k nim příslušející speciální knihovny jsou (resp. byly) toho příkladem. (Možná už jsou ty problémy v AUR dávno opravené.)
Tomu rád věřím. Záleží to totiž na spoustě věcí a každý uživatel používá něco jiného. Stačí si totéž stáhnout třeba o týden později (nebo dřív) než někdo jiný a nenatrefíš na žádný problém, zatímco ten druhý skáče vzteky do stropu.
Taky tu hraje roli má (a obecně lidská) vlastnost, že příjemné zkušenosti považuji téměř za samozřejmé, zatímco ty nepříjemné si pamatuji ještě dlouho. Takže asi tak.
Jak už jsem ale někde psal, v tomto okamžiku nepotřebuji ani jeden balíček z community
. Tedy nemám co řešit.
3. nemachruj :) chce to činy, mlátit pantem umí kde kdo (neber si to osobně, musel jsem něco napsat i k tomuto bodu :) )
Jak už jsem psal výše, existence PKGBUILD
u je pro mě dost dobrý důvod ten balíček vyzkoušet. Zmátlo mě webové rozhraní, kde odkaz na PKGBUILD
nebyl. Nenapadlo mě, že musím ještě nahlížet do CVS a kontrolovat, zda tam náhodou někde není...
Na mém stroji je cca 700 balíčků. Za dobu používání ArchLinuxu jsem se pouze přibližně pětkrát dostal do situace, kdy balíček, který bych potřeboval, nebyl k dispozici. V drtivé většině případů stačilo použít (po důkladné kontrole) PKGBUILD z AUR (nebo si napsat vlastní) a počkat cca měsíc, než se balíček dostane do core nebo extra. (Příkladem může být třeba SIP klient Twinkle.)
Pro stahování z community
tedy (v mém případě) není žádný pádný důvod. Zas takový dobrodruh nejsem...
Pro stahování z community
tedy (v mém případě) není žádný pádný důvod. Zas takový dobrodruh nejsem...
nedělal bych z community repositáře takovou vědu, balíčky v něm prochází kontrolou a troufám si tvrdit, že jsou bezpečné, to je taky důvod proč se v AURu podepisují PKGBUILDy, proč existují TU, a konečně proč existuje repositář community, ale proti gustu… jo koukal jsi se jestli za dveřmi někdo nestojí? to už je ta paranoia
mc-suse
? Tak to vypadá hustě. Hned si stáhnu ten PKGBUILD
a zkusím to.
Jistě, zrovna tohle není chyba ArchLinuxu. Midnight Commander byl už od začátku špatně navržený a s UTF-8 se tam nikdy nepočítalo.
Ale ještě nedávno jsem měl pocit, že mezi vývojáři ArchLinuxu panuje jistá nechuť zavést lepší podporu pro „neanglické“ jazyky. Například jednu diskusi na téma lokalizace a balíčky uzavřel jeden z nich slovy: Já umím mluvit/číst/psát jenom anglicky, tudíž se o takové věci příliš nestarám. To mě opravdu dost silně namíchlo a byl to jeden z okamžiků, kdy jsem uvažoval o změně distribuce.
Když už jsme u lokalizace, ArchLinux dodnes nemá například české balíčky Firefoxu nebo Openoffice. To je poněkud otravné, protože obyčejný upgrade pak znamená ještě klikání a hledání lokalizačních balíčků.
V žádném ze zmíněných případů nejde o hackování cizích projektů. Funkčních patchů existuje spousta, viz třeba můj PKGBUILD
v blogpostu.
Kromě toho bych rád poznamenal, že některé balíčky (KDE, kernel) mají v ArchLinuxu tolik patchů, až je z toho člověku zle. (Proto používám Vanillu...) Na ně vývojáři zjevně čas mají.
Máš locale cs_CZ.UTF-8
? Pokud ne, mc bude samozřejmě fungovat bez problémů. Tenhle problém se týká pouze kódování UTF-8.
mc
sucks! Nejenomze s nim ziskas debilni navyky a kdyz pak budes instalovat nejaky hardcore unix tak budes v prdeli, ale dokonce po dlouhodobem pouzivani zapomenes i ty zbytky cos kdysi umel jako jsou napriklad zatarovani/roztarovani archivu apod. Vsem lidem radim, serte na veci jako mc
, je to o nicem a verte mi, ze tarovou kouli udelam z prikazovky rychleji nez vy lidi s vecma jako mc
(o ostatnich vecech radeji ani nemluvim). To ma byt jako "zpet do woken" nebo co?
To se to anonymně hezky mele, že jo.
Mě ani za mák nezajímá, co používáš nebo co je podle tvého názoru lepší. Zaprvé proto, že jsi anonym, a zadruhé proto, že si můžu používat, co se mi zachce, stejně jako kdokoliv jiný.
Denně skrz ssh tuneluju tolik zatarovaných dat, že se ti o tom ani nesnilo, tak mi tu laskavě nekaž něco o návycích.
Jestli si myslíš, že lidé používající Midnight Commander neumí shell, jsi vedle jak ta jedle. Problém je pouze v tom, že jsi nepochopil, k čemu tento program slouží. To ale není chyba programu...