Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Tiskni
Sdílej:
Bohové internetových explorerů se prostě s bohy internetových prohlížečů rádi nemají..
Obecně platí, že IE nezobrazí (resp. zobrazí šedivě nebo vůbec nějak divně) žádné png s alfa-kanálem - nic s různou průhledností. Pokud ten png využívá průhlednost jenom jako průhledný-neprůhledný, tak záleží ještě na něčem, nevím přesně na čem, ale jednoduchá zkušenost je, že když se ten obrázek uloží v jednoduchém editoru (třeba v KolourPaintu, který alfa-kanály neumí), tak je to pak v ie v pořádku, když se to uloží třeba v gimpu, tak s tím můžou být problémy - možná, možná je to v něčem jiném, přesně to nevim.
Jinak když je celý obrázek poloprůhledný, tak se to pro ie dá nějak obejít těmi jejich filtry, ale nevím, jak se to používá a ani mě to nezajímá.
Různoprůhledné png ie asi nikdy podoprovat nebude, protože to (stejně jako třeba dříve zmíněný :hover u všech elementů) asi nikdo nepotřebuje...
Různoprůhledné png ie asi nikdy podoprovat nebude, protože to (stejně jako třeba dříve zmíněný :hover u všech elementů) asi nikdo nepotřebuje...Tak zrovna o tom :hover bych to netvrdil. To je poměrně široce využitelná vlastnost. A z rekcí na webu je patrné, že lidi jsou dost otrávení, že to IE neumí. Nehledě na to, že v obou případech (PNG, :hover) bych se ptal spíše "proč to nepodporovat" než "proč to podporovat".
Asi bych si měl dávat větší pozor na to, co píšu
Samozřejmě mělo být, že
Různoprůhledné png ie asi nikdy podoprovat nebude, protože to (stejně jako třeba dříve zmíněný :hover u všech elementů) podle Micorosoftu asi nikdo nepotřebuje...
S poloprůhlednými obrázky by se pak samozřejmě daly dělat věci, které si dneska představit neumime..
A odpověď na otázku "proč to nepodporovat" by mně taky docela zajímala.
[zamyšlení]U PNG třeba proto, že je to moc svobodný formát, nebo že se na to prostě zapomnělo. U :hoverů možná někdo v Redmondu vymyslel, že by mohlo uživatele mást, když se bude měnit něco, co není odkaz, a že si pak třeba budou myslet, že to odkaz je, i když není. Ale proč v tom případě uživatele nematou měnící se kurzory a barvitelné posuvníky? Kdo ví...[/zamyšlení]