Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Když se začaly množit výskyty na vlas stejných mailů, které dostávali uživatelé abclinuxu prostřednictvím webového formuláře (ano, ta nabídka programování zkušeným znalcům PERLu), napsal jsem na adresu info@quin.cz o vysvětlení (a zároveň jsem požádal o ukončení obtěžování uživatelů Abíčka).
Odpověď přišla dnes ráno a vypadá to, že pan Radomír Koníř (který je veden jako majitel domény a asi bude i majitelem firmy) je pěkně nevychovaný pán:
Dobrý den, > Prosím o > a) vysvětlení Nechci se pouštět do definice co je a co není spam. Zkuste se prosím pouze zamyslet nad obsahem rozesílaného sdělení. Pokud ani Vám to ani napodruhé "nesepne", bylo by asi zbytečné cokoli vysvětlovat. > b) ukončení obtěžování našich čtenářů Nikoho neobesíláme více než jednou. Věřte, že pokud někdo na mail odpoví, má sám zájem komunikovat dál. Pokud o komunikaci zájem nemá, není z naší strany důvod kontakt opakovat. S pozdravemRadim Koníř
Už jsem mu odpověděl a přiznávám, že ne příliš vlídně... Konkrétně jsem pohrozil tím, že v případě dalších stížností ze strany uživatelů kontaktuji registrátora jejich domény. Má to ale vůbec smysl?
Přišla (už poněkud zkrotlá) odpověď:
Opravdu nevím co tím sledujete ... Vaše stránky umožňují odeslat přihlášeným mail. Toho jsme využili. Oslovili jsme konkrétního člověka - konkrétním (jemu osobně určeným) mailem. To je snad v pořádku ... Nedostali jsme jedinou odpověď, ze které by vyplývalo, že někoho obtěžujeme - naopak! R. Koníř
No, tentokrát už nechávám asi bez odpovědi... Jen by mě zajímalo, jakým způsobem lze člověku poslat email jinak, než na jeho konkrétní mail... kdyby to bylo přes mailovou konferenci, stejně je adresátem nakonec jeden konkrétní člověk. Mimochodem, ty maily se mi nezdály personalizované - ale i kdyby...
Tiskni
Sdílej:
Ked chce uverejnit ponuku na pracu, nech tak urobi tam kde je na to vyhradene miesto. Kym som zamestnany, tak tam nechodim a preto mi je uplne fuk co tam je. Denne mi chodia maily, ktore mi od daneho odosielatela prisli "iba raz". Co na tom, ze maju rovnaky obsah a vsemozne sa snazia obist antispamove filtre. Nech ide kamsi ...
Šíření obchodních sdělení§ 7
(1) Pokud fyzická nebo právnická osoba získá od svého zákazníka podrobnosti jeho elektronického kontaktu pro elektronickou poštu podle zvláštního právního předpisu,5) může tato fyzická či právnická osoba využít tyto podrobnosti elektronického kontaktu pro potřeby šíření obchodních sdělení pouze za předpokladu, že zákazník dal předem prokazatelný souhlas k takovémuto využití svého elektronického kontaktu a má jasnou a zřetelnou možnost jednoduchým způsobem, zdarma nebo na účet této fyzické nebo právnické osoby, odmítnout souhlas s takovýmto využitím svého elektronického kontaktu i při zasílání každé jednotlivé zprávy.
(2) Nejde-li o případ podle odstavce 1, je elektronické prostředky zakázáno použít pro šíření nevyžádaných obchodních sdělení; nevyžádané šíření obchodních sdělení není povoleno bez prokazatelného souhlasu adresáta. (3) Zaslání elektronické pošty za účelem šíření obchodního sdělení je zakázáno, pokud
1. tato není zřetelně a jasně označena jako obchodní sdělení,
2. skrývá nebo utajuje totožnost odesílatele, jehož jménem se komunikace uskutečňuje, nebo
3. je zaslána bez platné adresy, na kterou by mohl adresát přímo a účinně zaslat informaci o tom, že si nepřeje, aby mu byly obchodní informace odesílatelem nadále zasílány.
jestlize pouzil dotycny pan web-interface za ucelem mailovani tak se nemuze v zadnem pripade jednat o spam - v samotnem zahlavi te web-interface stoji, ze je tady prave od toho, aby uzivatele nebyli obtezovani.To je nádherná dedukce. Předpokládám, že když někdo prolomí firewallovou ochranu a způsobí na počítači škody, tak se také nemůže jednat o trestný čin, protože firewall je tam přeci proto, aby se podobným věcem zabránilo. To, že máme webové rozhraní pro odesílání mailů, to je opatření, které případným spammerům ztěžuje práci; bohužel ji - jak je vidět - zcela neznemožňuje.