V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Už od nasazení nového vzhledu jsem chtěl vytvořit alternativní styl pro ty, kdo mají radši tmavé barvy. Dlouho nebyl čas, a tak mezitím Leoš přidal do kódu Abíčka šikovnou podporu pro jakýkoliv externí CSS styl. Také mě několik lidí předběhlo a výsledkem byly tmavě laděné styly, které už pár čtenářů využívá.
Teď, když jsem měl konečně volnou neděli, jejíž část jsem tomu mohl věnovat, jsem dal dohromady vlastní tmavý/černý styl, který budu udržovat aktuální společně s tím standardním světlým. Není tedy třeba mít obavy, že by za tím původním zaostával.
UPDATE: Styl byl aktualizován.
Nejprve jsem se chystal založit svůj nový styl na jednom z těch, které už si lidi vytvořili. Ale nakonec se ukázalo, že nebyly moc dotažené a hlavně byly založeny na starých verzích světlého stylu. Takže přeci jen vznikl styl úplně nový. Přesto však děkuji těm, kteří své styly v různých diskuzích vystavili -- mohl jsem si udělat představu.
UPDATE: Zapomněl jsem zmínit, že kvůli změnám v šabloně, které umožňují načítání odlišného loga pro světlý i tmavý styl, teď nebudou dobře fungovat vaše staré alternativní styly (nebude se zobrazovat logo). Řešením je buď upravit příslušnou část CSS po vzoru oficiálních nových stylů, nebo vzít nový tmavý styl a přizpůsobit si barevně k obrazu svému.
Obrázky, logo
Některé věci stále nejsou ideální. Ačkoliv styl používá speciální logo, které je vytvořeno pro tmavý podklad, je na stránkách dost dalších obrázků, které tmavému pozadí přizpůsobeny nejsou. Jde především o ikonky u článků. Budu se je však od této chvíle snažit přizpůsobovat tak, aby se na ně dalo koukat v obou stylech.
Explorer
Zvláštní kapitolou je - jak jinak - MS IE. Explorer (z nějakého mně neznámého důvodu) zobrazuje radiobuttony ve formulářích s šedým čtvercovým pozadím okolo "kolečka". Možná je potřeba někde dotáhnout nějakou CSS definici speciálně pro IE (jako by už tak nebylo potřeba dost IE hacků). Já však nevím, která by to měla být... Pokud vás něco napadá, rád si nechám poradit.
Stejně tak budu rád, když mi nahlásíte všechny chybky, kterých jsem se dopustil. Určitě se někde najde barva, kterou jsem zapomněl převést. Pokud na něco takového narazíte, ozvěte se, prosím.
Adresa
Do svého nastavení profilu zkopírujte do příslušné kolonky tuto adresu stylu:
/styles-dark.css
Screenshoty
Horní část stránky. Zkuste si odmyslet reklamu linuxsoftu - je tam v těchto barvách sice jako pěst na oko, ale měnit ji nemohu. Také je tam vidět, jak mizerně vypadají s tmavým pozadím některé ikonky u článků... Zatím - snad s tím něco provedu.
Spodek hlavní stránky s diskuzemi a rozcestníkem.
Tiskni
Sdílej:
filter
, kuk napriklad sem, alebo pogoogli a vyber si.
asi to nieje uplne trivialne, ale ak mas na take nieco chut a cas, smelo do toho... Moje díky patří oběma autorům, kteří si dali tu práci. Good job !
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`
za_logo
teď definuje i logo a jeho velikost.
Myslím, že zkopírování tří řádků z oficiálního stylu by nemělo činit takové potíže. Kdyby to šlo zařídit bez toho, udělal bych to. Takhle je však CSS systémovější. Přeci jen lze očekávat, že stránky procházejí nějakým vývojem, ne? A jde-li o vývoj k lepšímu a ještě ke všemu o tom poreferuji v blogu, mohli byste mi to odpustit :-).
Rádi bychom registrovaným uživatelům nabízeli komfortnější služby - aby z té registrace také měli něco jiného než signatury u komentářů.poněkud nechápu ... jaký je důvod nutit lidi k registraci? pokud je možné nabídnout nějakou featuru i bez registrace (což např. takové sledování nelze), proč ji schválně nabízet jenom registrovaným?