Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Znáte hry Neverball a Neverputt? Jde o hezké 3D blbůstky, které dobře poslouží pro odreagování (pokud tedy nejste příliš soutěživý typ, který by po několika počátečních nezdarech proklínal gravitaci a pravidlo o úhlu dopadu...)
Neverball je variací na hru MonkeyBall od firmy Sega, která se prý hrávala na konzolách (to jsem si musel přečíst). Cílem hry je vybalancovat kuličku na určené ploše a postupným nakláněním této plochy kuličku dovést do nějakého cíle. Program používá pro vykreslování 3D grafiky SDL a je celkem provozuschopný i na (relativně) slabším hardwaru. Když si dáte obraz přes celou obrazovku, možná se vám dokonce v prvních několika momentech zatočí hlava z toho, jak bude balónek bláznivě poskakovat. Asi proto, že hry téměř vůbec nehraji, a nejsem tedy nijak zběhlý v rychlých a zároveň koordinovaných pohybech myší, se mi zpočátku nedařilo zvyknout na skutečnost, že hráč neovládá samotný míček, nýbrž plochu, po které se ta potvora kutálí.
Neverputt je (také trojrozměrný) minigolf, který se vyznačuje především tím, že se všechny jeho "jamky" nacházejí ve volném prostoru, kdesi ve vzdušném nicu. Když se vám podaří vyrazit míček z dráhy (což v některých případech není vůbec těžké), nenajdete ho na trávníku vedle hřiště, ale zmizí v nekonečné hlubině. Protože na počítači není nutné dodržovat omezení, která minigolfistům určuje reálný svět, setkáte se u mnoha jamek s překážkami, o kterých se nesnilo ani Tiger Woodsovi. Místo plechových trubek a zabetonovaných pneumatik se tento golfík hraje s teleporty, létajícími kusy dráhy a podobnými vymoženostmi. Roztomile věrný je zvuk, který doprovází zapadnutí míčku do jamky.
Při hraní Neverball je nutné projít zadanou trasu (abych pravdu řekl, tak při prvních několika pokusech mi dělalo problém pouhé vybalancování míčku tak, aby zůstal stát bez hnutí) v určitém časovém limitu. Pokud ve stanovené době nedokoulíte kuličku do cílového terče, musíte začít znovu. Cíl je označen terčíkem, ze kterého svítí sloup světla. Tak se podívejte, jakou jsem měl smůlu, když mi vypršel čas v okamžiku, kdy už byl míč téměř v cíli. Na Spartě by mi už to uznali jako gól...
Tiskni
Sdílej:
Na první pohled mi to připomnělo W32 hru "I've got some balls" (srandovní název).
Tam se ale kulička valí sama (ovládá se šipkami) a projetím zvláštními branami získává schopnosti skákat, přitahovat diamanty (obdoba mincí), jezdit rychleji a v letu zpomalovat.
Cílem je pak sebrat všechny diamanty za co nejkratší dobu, což je občas kvůli překážkám (i pohyblivým) a vůbec složitému levelu náročné.
Ve Wine jsem ji kdysi zkoušel, ale nefungovala inicializace 3D režimu, hra je totiž postavená na vlastní 3D knihovně...
Na svou dobu a nenáročnost měla úžasnou grafiku i povedenou hudbu (můj názor).
Zkuste si ji sami: http://download.chip.eu/cz/download_cz_62916.html
Omlouvám se za spam, já to chtěl poslat k té nové zprávičce.