MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Znáte hry Neverball a Neverputt? Jde o hezké 3D blbůstky, které dobře poslouží pro odreagování (pokud tedy nejste příliš soutěživý typ, který by po několika počátečních nezdarech proklínal gravitaci a pravidlo o úhlu dopadu...)
Neverball je variací na hru MonkeyBall od firmy Sega, která se prý hrávala na konzolách (to jsem si musel přečíst). Cílem hry je vybalancovat kuličku na určené ploše a postupným nakláněním této plochy kuličku dovést do nějakého cíle. Program používá pro vykreslování 3D grafiky SDL a je celkem provozuschopný i na (relativně) slabším hardwaru. Když si dáte obraz přes celou obrazovku, možná se vám dokonce v prvních několika momentech zatočí hlava z toho, jak bude balónek bláznivě poskakovat. Asi proto, že hry téměř vůbec nehraji, a nejsem tedy nijak zběhlý v rychlých a zároveň koordinovaných pohybech myší, se mi zpočátku nedařilo zvyknout na skutečnost, že hráč neovládá samotný míček, nýbrž plochu, po které se ta potvora kutálí.
Neverputt je (také trojrozměrný) minigolf, který se vyznačuje především tím, že se všechny jeho "jamky" nacházejí ve volném prostoru, kdesi ve vzdušném nicu. Když se vám podaří vyrazit míček z dráhy (což v některých případech není vůbec těžké), nenajdete ho na trávníku vedle hřiště, ale zmizí v nekonečné hlubině. Protože na počítači není nutné dodržovat omezení, která minigolfistům určuje reálný svět, setkáte se u mnoha jamek s překážkami, o kterých se nesnilo ani Tiger Woodsovi. Místo plechových trubek a zabetonovaných pneumatik se tento golfík hraje s teleporty, létajícími kusy dráhy a podobnými vymoženostmi. Roztomile věrný je zvuk, který doprovází zapadnutí míčku do jamky.
Při hraní Neverball je nutné projít zadanou trasu (abych pravdu řekl, tak při prvních několika pokusech mi dělalo problém pouhé vybalancování míčku tak, aby zůstal stát bez hnutí) v určitém časovém limitu. Pokud ve stanovené době nedokoulíte kuličku do cílového terče, musíte začít znovu. Cíl je označen terčíkem, ze kterého svítí sloup světla. Tak se podívejte, jakou jsem měl smůlu, když mi vypršel čas v okamžiku, kdy už byl míč téměř v cíli. Na Spartě by mi už to uznali jako gól...
Tiskni
Sdílej:
Na první pohled mi to připomnělo W32 hru "I've got some balls" (srandovní název).
Tam se ale kulička valí sama (ovládá se šipkami) a projetím zvláštními branami získává schopnosti skákat, přitahovat diamanty (obdoba mincí), jezdit rychleji a v letu zpomalovat.
Cílem je pak sebrat všechny diamanty za co nejkratší dobu, což je občas kvůli překážkám (i pohyblivým) a vůbec složitému levelu náročné.
Ve Wine jsem ji kdysi zkoušel, ale nefungovala inicializace 3D režimu, hra je totiž postavená na vlastní 3D knihovně...
Na svou dobu a nenáročnost měla úžasnou grafiku i povedenou hudbu (můj názor).
Zkuste si ji sami: http://download.chip.eu/cz/download_cz_62916.html
Omlouvám se za spam, já to chtěl poslat k té nové zprávičce.