V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Znáte hry Neverball a Neverputt? Jde o hezké 3D blbůstky, které dobře poslouží pro odreagování (pokud tedy nejste příliš soutěživý typ, který by po několika počátečních nezdarech proklínal gravitaci a pravidlo o úhlu dopadu...)
Neverball je variací na hru MonkeyBall od firmy Sega, která se prý hrávala na konzolách (to jsem si musel přečíst). Cílem hry je vybalancovat kuličku na určené ploše a postupným nakláněním této plochy kuličku dovést do nějakého cíle. Program používá pro vykreslování 3D grafiky SDL a je celkem provozuschopný i na (relativně) slabším hardwaru. Když si dáte obraz přes celou obrazovku, možná se vám dokonce v prvních několika momentech zatočí hlava z toho, jak bude balónek bláznivě poskakovat. Asi proto, že hry téměř vůbec nehraji, a nejsem tedy nijak zběhlý v rychlých a zároveň koordinovaných pohybech myší, se mi zpočátku nedařilo zvyknout na skutečnost, že hráč neovládá samotný míček, nýbrž plochu, po které se ta potvora kutálí.
Neverputt je (také trojrozměrný) minigolf, který se vyznačuje především tím, že se všechny jeho "jamky" nacházejí ve volném prostoru, kdesi ve vzdušném nicu. Když se vám podaří vyrazit míček z dráhy (což v některých případech není vůbec těžké), nenajdete ho na trávníku vedle hřiště, ale zmizí v nekonečné hlubině. Protože na počítači není nutné dodržovat omezení, která minigolfistům určuje reálný svět, setkáte se u mnoha jamek s překážkami, o kterých se nesnilo ani Tiger Woodsovi. Místo plechových trubek a zabetonovaných pneumatik se tento golfík hraje s teleporty, létajícími kusy dráhy a podobnými vymoženostmi. Roztomile věrný je zvuk, který doprovází zapadnutí míčku do jamky.
Při hraní Neverball je nutné projít zadanou trasu (abych pravdu řekl, tak při prvních několika pokusech mi dělalo problém pouhé vybalancování míčku tak, aby zůstal stát bez hnutí) v určitém časovém limitu. Pokud ve stanovené době nedokoulíte kuličku do cílového terče, musíte začít znovu. Cíl je označen terčíkem, ze kterého svítí sloup světla. Tak se podívejte, jakou jsem měl smůlu, když mi vypršel čas v okamžiku, kdy už byl míč téměř v cíli. Na Spartě by mi už to uznali jako gól...
Tiskni
Sdílej:
Na první pohled mi to připomnělo W32 hru "I've got some balls" (srandovní název).
Tam se ale kulička valí sama (ovládá se šipkami) a projetím zvláštními branami získává schopnosti skákat, přitahovat diamanty (obdoba mincí), jezdit rychleji a v letu zpomalovat.
Cílem je pak sebrat všechny diamanty za co nejkratší dobu, což je občas kvůli překážkám (i pohyblivým) a vůbec složitému levelu náročné.
Ve Wine jsem ji kdysi zkoušel, ale nefungovala inicializace 3D režimu, hra je totiž postavená na vlastní 3D knihovně...
Na svou dobu a nenáročnost měla úžasnou grafiku i povedenou hudbu (můj názor).
Zkuste si ji sami: http://download.chip.eu/cz/download_cz_62916.html
Omlouvám se za spam, já to chtěl poslat k té nové zprávičce.