Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Znáte Netštinu? Je to jazyk, kterým asi píšu. Ať se snažim sebe víc, stejně je to plný chyb. Přiznávám se jsem asi zaostalej s gramatikou, ale já to prostě na tom PC nevidim. Ale narazil jsem na ukázku netštiny a ještě teď se válim smíchy. Fakt to stojí za přečtení je to o nějakym hajzldědkovi :-).
Tak nevim ale už mě docela začíná štvát ten povyk kolem některej provokatérů. Co udělali tak důležitého, že se o nich mluví, zaslouží si aby je všichni znali? Jejich provokace jsou jenom kvůli tomu, že se chtěj zviditelnit. Viz Jindřich Plešinger, jeho dříve provokativní názory štvali snad každého, ale koukněme se jak se změnil, už se jeho názory změnili? Podle mě se zviditelnil, všichni ho znaj, každej má na něj jinej názor, ale už neprovokuje, protože ho všichni znaj.
Už se delší dobu potýkám s problémem zpracování multimédií. Hodně programů ke zpracování multimédií mi nevyhovuje nebo nesplňuje mé požadavky, ať už je to jenom poloviční řešení problému a potom použít další a další program než dojdu k finálnímu výsledku, nebo složité nastavování a navigace. Proto tady uvedu seznam programů, které používám a vyhovujou mi alespoň trochu. Zároveň bych chtěl poradit, prodiskutovat nebo doplnit co je lepší na tohle nebo ono.