Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
Zajímalo by mě proč výrobci grafických karet jako ATI a NVIDIA nemají zájem na tom aby vydali specifikace svých karet, aby mohl někdo jiný vytvořit opensource ovladače.
Osobně to docela dobře nechápu. Protože když budu vyrábět grafiky, tak budu chtít aby s nima zákazníci byli co nejvíc spokojený a jak je z praxe vidět, tak ovladače od výrobce jaksi mají vždy nějakou tu vadu a kráse nebo funkčnosti.
A to nemluvim o problémech spojenejch s linuxem a jinýma OS.
Tiskni
Sdílej:
Pak úplně nerozumím tomu, co by se získalo tím, kdyby ten ovladač byl open source. Protože bez znalosti HW by to bylo stejně k ničemu.No vhledem k neochote jadernych vyvojaru definovat a dodrzovat nejake ABI je vyhoda zrejma, s novou verzi jadra nemusi vyrobce menit ovladace, udelaji to vyvojari. Navic, malokdo chce mit ve svobodnem operacnim systemu cerne skrinky, ergo kladivko zrovinka v jadre. Ze zkusenosti jsou prave tyto blackboxy nejvice problemove a neda se to nijak resit. Ani na Windows neni kvalita ovladacu buhvijaka, afaik jsou na tom OSS z hlediska stability vice nez dobre. Dalsi vyhodou je relativni nezavislost uzivatele na rozhodnuti vyrobce, ze jeho verzi operacniho systemu prestane podporovat. Staci?
Pak úplně nerozumím tomu, co by se získalo tím, kdyby ten ovladač byl open source. Protože bez znalosti HW by to bylo stejně k ničemu.- Opensource drivery od vyrobce vyrazne zjednodusuji reverse-engineering hardwaru. Napriklad VIA sice nezverejnuje specifikace svych unichrome karet (nebo mozna jo, ale nevim o tom), ale pro sve graficke karty vydava cas od casu opensource drivery, krere jsou sice casto v dost bidnem stavu, nicmene jejich existence znacne usnadnuje praci nezavislym vyvojarum opensource driveru pro VIA karty. - Pokud je v kernelu nebo v X closed source driver, tak to muze znacne komplikovat debugovani, nebot clovek nidku nevi, zda neni bug ukryt tam.