Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zajímalo by mě proč výrobci grafických karet jako ATI a NVIDIA nemají zájem na tom aby vydali specifikace svých karet, aby mohl někdo jiný vytvořit opensource ovladače.
Osobně to docela dobře nechápu. Protože když budu vyrábět grafiky, tak budu chtít aby s nima zákazníci byli co nejvíc spokojený a jak je z praxe vidět, tak ovladače od výrobce jaksi mají vždy nějakou tu vadu a kráse nebo funkčnosti.
A to nemluvim o problémech spojenejch s linuxem a jinýma OS.
Tiskni
Sdílej:
Pak úplně nerozumím tomu, co by se získalo tím, kdyby ten ovladač byl open source. Protože bez znalosti HW by to bylo stejně k ničemu.No vhledem k neochote jadernych vyvojaru definovat a dodrzovat nejake ABI je vyhoda zrejma, s novou verzi jadra nemusi vyrobce menit ovladace, udelaji to vyvojari. Navic, malokdo chce mit ve svobodnem operacnim systemu cerne skrinky, ergo kladivko zrovinka v jadre. Ze zkusenosti jsou prave tyto blackboxy nejvice problemove a neda se to nijak resit. Ani na Windows neni kvalita ovladacu buhvijaka, afaik jsou na tom OSS z hlediska stability vice nez dobre. Dalsi vyhodou je relativni nezavislost uzivatele na rozhodnuti vyrobce, ze jeho verzi operacniho systemu prestane podporovat. Staci?
Pak úplně nerozumím tomu, co by se získalo tím, kdyby ten ovladač byl open source. Protože bez znalosti HW by to bylo stejně k ničemu.- Opensource drivery od vyrobce vyrazne zjednodusuji reverse-engineering hardwaru. Napriklad VIA sice nezverejnuje specifikace svych unichrome karet (nebo mozna jo, ale nevim o tom), ale pro sve graficke karty vydava cas od casu opensource drivery, krere jsou sice casto v dost bidnem stavu, nicmene jejich existence znacne usnadnuje praci nezavislym vyvojarum opensource driveru pro VIA karty. - Pokud je v kernelu nebo v X closed source driver, tak to muze znacne komplikovat debugovani, nebot clovek nidku nevi, zda neni bug ukryt tam.