Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Před časem jsem náhodou zjistil, že když se na stránkách vyskytuje url adresa pouze v textové neklikatelné verzi, tak stačí (ve firefoxu... ostatní netušim) adresu označit a kliknout prostředním tlačítkem (kolečkem) a adresa se otevře.
Do nedávna jsem používal Ubuntu. tam to nekdy fungovalo a pak zase někdy ne. Netušim co na to mělo vliv. Teď už pár dní testuju nový OpenSUSE a tady to zatim funguje. Verze Firefoxu je stejná a nastavení včetně pluginů je přeneseno tak jak bylo pod ubuntu. Netušíte nekdo včem je jádro pudla? Jo jenom menší odchylka od chování. V ubuntu se takto kliknutej odkaz tušim otvíral do nový karty (ale ruku do ohně za to nedam). Teď v OpenSUSE 10.3 se otevře do stejnýho okna. Dokázal by toto chování někdo objasnit? je to užitečná věc a chtěl bych si vědět rady až to zase přestane fungovat.
Tiskni
Sdílej:
stačí (ve firefoxu... ostatní netušim) adresu označit a kliknout prostředním tlačítkem (kolečkem) a adresa se otevře.v Konqueroru a Opeře to funguje už tak dlouho, kam moje paměť sahá
tam to nekdy fungovalo a pak zase někdy ne. Netušim co na to mělo vliv.já bych si tipnul, že ti něco "žere" schránku tato featura totiž vychází z oblíbené featury X-ek - označíš myší, prostředním vkládáš z toho plyne, že můžeš text (adresu) označit i v jiné aplikaci, nejen přímo na stránce v browseru, ve kterém to chceš otevřít v browseru (znám Konqueror, Opera, Seamonkey), když nemáš kurzor myši nad textovým polem, do kterého to může vložit, tak se ten text vloží do políčka pro URL a virtuálně se zmáčkne enter - další akce pak záleží na tom, co jsi tam vložil a jak je to políčko "inteligentní" ... obvykle když rozpozná url, tak ji otevře, jinak na to zavolá Google, ale záleží na browseru a nastavení
já bych si tipnul, že ti něco "žere" schránku
tato featura totiž vychází z oblíbené featury X-ek - označíš myší, prostředním vkládáš
Pozor, to jsou dva různé pojmy. Jednak je tu "selection", což je funkce implementovaná přímo X serverem (za podpory aplikací), to je právě to "levým označit, pravým zkopírovat". A pak je tu schránka (clipboard) implementovaná desktopovým prostředím, ta se typicky chová podobně jako ve Windows, tj. je potřeba používat klávesové zkratky (obvykle Ctrl-Ins, Shift-Ins apod. - snad ještě nikoho nenapadlo znásilnit Ctrl-C jako ve Windows). A aby byl zmatek dokonalý, některá desktopová prostředí navíc nabízejí synchronizaci mezi selection a clipboardem, tj. že co označím pomocí selection, zkopíruje se do clipboardu, a naopak (v textové podobě).
(obvykle Ctrl-Ins, Shift-Ins apod. - snad ještě nikoho nenapadlo znásilnit Ctrl-C jako ve Windows)KDE?
A aby byl zmatek dokonalý, některá desktopová prostředí navíc nabízejí synchronizaci mezi selection a clipboardem, tj. že co označím pomocí selection, zkopíruje se do clipboardu, a naopak (v textové podobě).a to je právě to, co jsem svým vágním vyjádřením myslel