Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Před časem jsem náhodou zjistil, že když se na stránkách vyskytuje url adresa pouze v textové neklikatelné verzi, tak stačí (ve firefoxu... ostatní netušim) adresu označit a kliknout prostředním tlačítkem (kolečkem) a adresa se otevře.
Do nedávna jsem používal Ubuntu. tam to nekdy fungovalo a pak zase někdy ne. Netušim co na to mělo vliv. Teď už pár dní testuju nový OpenSUSE a tady to zatim funguje. Verze Firefoxu je stejná a nastavení včetně pluginů je přeneseno tak jak bylo pod ubuntu. Netušíte nekdo včem je jádro pudla? Jo jenom menší odchylka od chování. V ubuntu se takto kliknutej odkaz tušim otvíral do nový karty (ale ruku do ohně za to nedam). Teď v OpenSUSE 10.3 se otevře do stejnýho okna. Dokázal by toto chování někdo objasnit? je to užitečná věc a chtěl bych si vědět rady až to zase přestane fungovat.
Tiskni
Sdílej:
stačí (ve firefoxu... ostatní netušim) adresu označit a kliknout prostředním tlačítkem (kolečkem) a adresa se otevře.v Konqueroru a Opeře to funguje už tak dlouho, kam moje paměť sahá
tam to nekdy fungovalo a pak zase někdy ne. Netušim co na to mělo vliv.já bych si tipnul, že ti něco "žere" schránku tato featura totiž vychází z oblíbené featury X-ek - označíš myší, prostředním vkládáš z toho plyne, že můžeš text (adresu) označit i v jiné aplikaci, nejen přímo na stránce v browseru, ve kterém to chceš otevřít v browseru (znám Konqueror, Opera, Seamonkey), když nemáš kurzor myši nad textovým polem, do kterého to může vložit, tak se ten text vloží do políčka pro URL a virtuálně se zmáčkne enter - další akce pak záleží na tom, co jsi tam vložil a jak je to políčko "inteligentní" ... obvykle když rozpozná url, tak ji otevře, jinak na to zavolá Google, ale záleží na browseru a nastavení
já bych si tipnul, že ti něco "žere" schránku
tato featura totiž vychází z oblíbené featury X-ek - označíš myší, prostředním vkládáš
Pozor, to jsou dva různé pojmy. Jednak je tu "selection", což je funkce implementovaná přímo X serverem (za podpory aplikací), to je právě to "levým označit, pravým zkopírovat". A pak je tu schránka (clipboard) implementovaná desktopovým prostředím, ta se typicky chová podobně jako ve Windows, tj. je potřeba používat klávesové zkratky (obvykle Ctrl-Ins, Shift-Ins apod. - snad ještě nikoho nenapadlo znásilnit Ctrl-C jako ve Windows). A aby byl zmatek dokonalý, některá desktopová prostředí navíc nabízejí synchronizaci mezi selection a clipboardem, tj. že co označím pomocí selection, zkopíruje se do clipboardu, a naopak (v textové podobě).
(obvykle Ctrl-Ins, Shift-Ins apod. - snad ještě nikoho nenapadlo znásilnit Ctrl-C jako ve Windows)KDE?
A aby byl zmatek dokonalý, některá desktopová prostředí navíc nabízejí synchronizaci mezi selection a clipboardem, tj. že co označím pomocí selection, zkopíruje se do clipboardu, a naopak (v textové podobě).a to je právě to, co jsem svým vágním vyjádřením myslel