plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Jedno z dost známých rčení říká: „Nejlepší obrana je útok ” Což v komunikaci platí dvojnásob. Už jsme si zde řekli co je hodnocení. Teď bych asi měl přímo říci, že hodnocení slouží k manipulaci. K manipulaci v tom smyslu, že své zájmy vydáváme za prospěch druhých. Možná že se většina setkal s tím, že někdo přišel do místnosti a řekl něco jak" „Jak tu v tom smradu můžete sedět.Normální lidí si vyvětrají ” A otevřel okno aby se vyvětralo. Shromáždění do té doby sedíc v poklidu a bez zjevné známky znepokojení ze smradu, ožije.
O co ve výše uvedeném případě šlo. Dotyčný, který vstoupil do místnosti shledal stav ovzduší pro něj ve velmi nepřijatelném stavu. Možná neměl odvahu říci rovnou" „Je tu smrad a to mi vadí. ” Což je v takovém to případě zcela jasná kritika a přímý požadavek. Tak zaštítil se: „Normalitou. ” Mnoho lidí tohle jednání považuje za podstatně bezpečnější. Zaštítí se normou, obecnou dohodou vyššími pravidly a celkem málokdy narazí na odpor, dosáhnou svého a ještě vypadají jako ctnostní a vychovaní. „Starají se o blaho druhých ” Sami před sebou ve svých očích šlechetní a dobří. A ještě tomu skoro nelze klást odpor. Jistě si takových případů uvědomíte ze svého života víc.
Ohánění se normalitou, slušným chováním, tradicemi, povinnostmi, skoro vždy zavání manipulací a hodnocením. Ale abych byl konkrétní, vše co neurčuje zákon je otázkou vyjednávání. Vše co pro druhé dělám a zákon mi to neurčuje je projevem laskavosti. Laskavost může být přijata a také může být odmítnuta. Což je pro mnohé naprosto neúnosná situace. Je-li některým lidem odmítnuta jejich laskavost, jejich požadavky vnímají to to nikoliv jako odmítnutí požadavku, ale jako odmítnutí sebe sama jako člověka. A být odmítnut jako člověk je otázkou ohrožení samotné existence.
Pokud o mém tvrzení někdo pochybuje, ať si vyzkouší se chovat tak aby byl odmítnut svou rodinou a zaměstnavatelem, přáteli atd. pak pochopí, čeho se vlastně nejvíc jako lidé obáváme. Toto je jedna z největších obav závislých. A to je jedním z důvodů proč v„debaklové” situaci, která je nejvíc právě debaklová v tom, že už jsou odmítnuti všude kam se podívají, že jsou ochotni se léčit ze své závislosti. Tlak okolí vytváří „korektivní” zkušenost, která je mnohem účinnější než trest. A na niž nejsnáze reagujeme změnou chování.
Takže manipulace nám slouží někdy k získání výhod, za jejichž získání se třeba ze strachu z odmítnutí společnosti stydíme a nebo zakrýváme své skutečné cíle. Někdy se lidé bojí jen toho co budou muset prožívat třeba při přímé žádosti. Protože se že bojí vlastních emocí (vlastně se bojí vlastního strachu.) A tedy jednají jinak než je žádoucí. Obvykle se přitom od otrlých jedinců dozví asi toto: „Nemůžeš to říct rovnou co chceš? ” V ten moment pravděpodobně upadnou do mnohem silnějších emocí a velmi často do těch, kterým se hodlali vyhnout.
Tak a pokračování zase brzy. Na závěr jedna osobní zkušenost z pěšího putování po světě.
Vždy když jsem se chtěl vyhnout kopci, zjistil jsem, že o kus dál je mnohem větší kopec. A nelze obejít.
Tiskni
Sdílej:
Vracíme? Opravdu netuším kdo jste a proč stále opakujete své názory, zvláště pod množným číslem jako řečník komunity. Netuším, proč používáte tučné písmo, možná proto, aby jste na sebe upozornila - nahrála utlačované ego? Nevím, proč nepíšete trošku typograficky správně, nedáváte mezery za věty, aby to bylo čitelné. Vlastně ani nevím, proč na vás reaguji...
Ale rozhodně vím, že chci autorovi poděkovat za jeho blok a za jeho příspěvky. Rád jsem si je přečetl a budu ještě raději, když bude ve článcích pokračovat. A myslím že je to mnohem přínosnější, než vaše komentáře - a pročpak si zákládní vzdělání nezopakovat?
Skoro by to chtělo nějaký nový Linux vs. Windows flame, tam se prvňáčci vyřádí a u zajímavějších blogů bude klid.
Nejlépe permanentní… :-)
Skoro by to chtělo nějaký nový Linux vs. Windows flame, tam se prvňáčci vyřádí a u zajímavějších blogů bude klid.Proč troškařit, myslím, že kombinace Gtk vs Qt, Gnome vs KDE, BSD vs Linux, BSD licence vs GPL licence, Emacs vs vi ... a to jsem ani nenakousl init skripty, Python vs Perl, Java vs zbytek, balíčkovací systémy a věčné téma, jednotlivé distribuce je prostě neodolatelná
Ale mám pocit, že holky toužící zaujmout něčí pozornost se zrovna v linuxové komunitě opravdu nemusejí chovat takhle...Nojo, vám stačí jenom fakt, že jste ženský, dalo by se říct, cizí element mezi linuxáky co smrdí a mají brýle a kostované košile
a) nepoužívat zbytečně tagy.
b) Mně to připadá, jako by jsi používal(a?) právě ty manipulativní metody, o kterých se v tomto blogu mluví. Zamysli se, jestli zrovna ty nepotřebuješ právě takový kurz slušného chování. A jestli ti to nevadí, protože se v zde uváděných příkladech špatné komunikace vidíš.
Nemám nic proti tobě, jen mě docela štve způsob jakým prezentuješ své názory za všeobímající platné pravdy. Štvalo by mě to i u kohokoli jiného.
Dalo by se z toho snad vyvodit, že lidé, kteří čerpají z výše citované pohádky, nenávidí blogy Stridera. Nebo se pletu???Pleteš! U nás podle této pohádky pojmenováváme počítače a zápisky pana Jílka se mi líbí.
Já s tímto příspěvkem nic společného nemám. Své názory a postoje jsem vyjádřila v jiném blogpostu p. Jílka. Mluvím transparentně a za sebe. Jílkovy blogposty se mi opravdu nelíbí, leč nemám zapotřebí se schovávat za jiný login. A na jeho nesmyslné postuláty již nehodlám reagovat. Nicméně s tím co píše Stanka se ztotožňuji.