Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Už jsem se několikrát o tom zmiňoval. Nějak neobdivuji lidi, kteří v diskusi neustále někoho nebo něco citují. Vzpomínám si jak kdysi v televizi,blahé paměti „soudruh ” Ransdorf při jakékoliv debatě v odpověď na jakoukoliv otázku citoval to či ono, toho či onoho. Nikdy sebe. Nikdy neřekl co si myslí on. Samozřejmě není sám kdo to dělá z politiků nebo jiných „diskutujících”
Vždy když slyším nebo čtu ty citující mám pocit, že jim jde nikoliv o vyjádření svého názoru, ale o to aby to co říkají bylo zcela neprůstřelné. S autoritami na které se odvoláme se nedá diskutovat. Autorita to řekla a tedy to tak je. Co si myslí oni sami se většinou nedozvím. Maximálně co si myslí Masaryk, Franklin, Stallman nebo kdokoliv jiný. Jen ne co si myslí on. Za čím si to stojí.
A ještě to tedy zjednoduším. Citováním jakékoliv „pravdy” se citované nestává pravdou ale pouze citací. Nic víc. Citace není osobní poznání, není vlastní zkušeností, není to vlastní postoj. Mohu ocitovat Stallmana v oblasti free software, ale dokud neřeknu za sebe jestli si skutečně myslím, že tenhle způsob šíření software je pro mne, a třeba i ostatní dobrý, vhodný, případně pro mne závazný. A z jakých důvodů? Tak až do té chvíle neříkám nic o svých názorech. Jen cituji Stallmana.
Často se tu někteří ohání vědou a vyvratitelností teorií. Vyvracet teorie neznamená citovat autority. Osobně si myslím, že ve vědě se citují fakta, nikoliv autority. Ověřovaní a vyvracení teorií se dělalo i bez Poppera. On to jen popsal. Nikoliv vymyslel. To co si někdo myslí o náboženství, politice, počasí, lásce, válce, míru je jeho osobní názor. A názor kohokoliv neberu jako fakt. A citaci cizího názoru neberu jako argument potvrzující fakta.
Jenže i když něčí názory neberu jako fakt, mohu s tím člověkem, lidmi o jejich názorech diskutovat. To je pro mne daleko zajímavější než poslouchání nebo čtení citací. Ale chápu, že se někdo chce blýsknout svou vzdělaností a sečtělostí. Také to občas z marnivosti dělám.
Tiskni
Sdílej:
Citát vůbec není špatná věc. Hovoří-li se třeba o tom, jestli smím šířit internetem nahrávky, tak názor je zajímavý, ale citace ze zákonů mi dá víc. Abíčko je (naštěstí!) plné citátů, ba dokonce odkazů na další. Proč by mluvil kovařík, když může zprostředkovat promluvu kováře.
Vlastních názorů, bych řekl, je spíš moc. Ten má vyhraněný názor na distro xx a pak z něj vyleze, že ho zahlédl jednou v životě, nebo se ho neúspěšně pokušel nainstalovat. Kdyby místo toho dodal citát člověka, který s tím pracuje už několik let, asi bych se dozvěděl víc. O citátorovi, či názoroborci se také dozvím z obou reakcí dost.
I ve věcech odtažitých od techniky je dobré vědět, co si o věci myslí ti, co se věci zabývali a jsou uznávaní jako jisté autority. Také nevidím důvod, proč, souhlasím-li s citátem, bych jej měl přeformulovávat. Pokud mám hluboko v duši, že "Svoboda jednotlivce..." tak nevidím důvod to necitovat.
A nakonec: "Naše názory jsou jen citáty druhých, u kterých jsme zapoměli na autora."
Aha! Já jsem měl být ta husa trefená kamenem. Mám to ale dlouhé vedení.
Pěkný citát k tématu citátů jste dodal, moc pěkný! Takových víc! Jsem ala názoru (sic!). Že nejsme v zenovém klášteře a vy nejste mistr.
Že nemám názor a jenom cituji? Hmm, já nevím. Každopádně se nesnažím svůj názor vnucovat.
Jestli to nebude o tom starém lidské rčení :"podle sebe soudím tebe", pane Jílek. Mimo jste velmi často. Pokud si zde někdo něco stále dokazuje jste to vy. Dag to nemá zapotřebí a to, že nechápete jeho často velmi trefné komentáře je spíše váš problém.
echo "Ostatn\354 soud\355m, \276e Kart\341go mus\355 b\375t zni\350eno. (Cato)" | sed 's/Kart\341go\(.*\)zni\350eno\(.*\)Cato\(.*$\)/citov\341n\355\1potla\350eno\2JJ\3/'