Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Už jsem se několikrát o tom zmiňoval. Nějak neobdivuji lidi, kteří v diskusi neustále někoho nebo něco citují. Vzpomínám si jak kdysi v televizi,blahé paměti „soudruh ” Ransdorf při jakékoliv debatě v odpověď na jakoukoliv otázku citoval to či ono, toho či onoho. Nikdy sebe. Nikdy neřekl co si myslí on. Samozřejmě není sám kdo to dělá z politiků nebo jiných „diskutujících”
Vždy když slyším nebo čtu ty citující mám pocit, že jim jde nikoliv o vyjádření svého názoru, ale o to aby to co říkají bylo zcela neprůstřelné. S autoritami na které se odvoláme se nedá diskutovat. Autorita to řekla a tedy to tak je. Co si myslí oni sami se většinou nedozvím. Maximálně co si myslí Masaryk, Franklin, Stallman nebo kdokoliv jiný. Jen ne co si myslí on. Za čím si to stojí.
A ještě to tedy zjednoduším. Citováním jakékoliv „pravdy” se citované nestává pravdou ale pouze citací. Nic víc. Citace není osobní poznání, není vlastní zkušeností, není to vlastní postoj. Mohu ocitovat Stallmana v oblasti free software, ale dokud neřeknu za sebe jestli si skutečně myslím, že tenhle způsob šíření software je pro mne, a třeba i ostatní dobrý, vhodný, případně pro mne závazný. A z jakých důvodů? Tak až do té chvíle neříkám nic o svých názorech. Jen cituji Stallmana.
Často se tu někteří ohání vědou a vyvratitelností teorií. Vyvracet teorie neznamená citovat autority. Osobně si myslím, že ve vědě se citují fakta, nikoliv autority. Ověřovaní a vyvracení teorií se dělalo i bez Poppera. On to jen popsal. Nikoliv vymyslel. To co si někdo myslí o náboženství, politice, počasí, lásce, válce, míru je jeho osobní názor. A názor kohokoliv neberu jako fakt. A citaci cizího názoru neberu jako argument potvrzující fakta.
Jenže i když něčí názory neberu jako fakt, mohu s tím člověkem, lidmi o jejich názorech diskutovat. To je pro mne daleko zajímavější než poslouchání nebo čtení citací. Ale chápu, že se někdo chce blýsknout svou vzdělaností a sečtělostí. Také to občas z marnivosti dělám.
Tiskni
Sdílej:
Citát vůbec není špatná věc. Hovoří-li se třeba o tom, jestli smím šířit internetem nahrávky, tak názor je zajímavý, ale citace ze zákonů mi dá víc. Abíčko je (naštěstí!) plné citátů, ba dokonce odkazů na další. Proč by mluvil kovařík, když může zprostředkovat promluvu kováře.
Vlastních názorů, bych řekl, je spíš moc. Ten má vyhraněný názor na distro xx a pak z něj vyleze, že ho zahlédl jednou v životě, nebo se ho neúspěšně pokušel nainstalovat. Kdyby místo toho dodal citát člověka, který s tím pracuje už několik let, asi bych se dozvěděl víc. O citátorovi, či názoroborci se také dozvím z obou reakcí dost.
I ve věcech odtažitých od techniky je dobré vědět, co si o věci myslí ti, co se věci zabývali a jsou uznávaní jako jisté autority. Také nevidím důvod, proč, souhlasím-li s citátem, bych jej měl přeformulovávat. Pokud mám hluboko v duši, že "Svoboda jednotlivce..." tak nevidím důvod to necitovat.
A nakonec: "Naše názory jsou jen citáty druhých, u kterých jsme zapoměli na autora."
Aha! Já jsem měl být ta husa trefená kamenem. Mám to ale dlouhé vedení.
Pěkný citát k tématu citátů jste dodal, moc pěkný! Takových víc! Jsem ala názoru (sic!). Že nejsme v zenovém klášteře a vy nejste mistr.
Že nemám názor a jenom cituji? Hmm, já nevím. Každopádně se nesnažím svůj názor vnucovat.
Jestli to nebude o tom starém lidské rčení :"podle sebe soudím tebe", pane Jílek. Mimo jste velmi často. Pokud si zde někdo něco stále dokazuje jste to vy. Dag to nemá zapotřebí a to, že nechápete jeho často velmi trefné komentáře je spíše váš problém.
echo "Ostatn\354 soud\355m, \276e Kart\341go mus\355 b\375t zni\350eno. (Cato)" | sed 's/Kart\341go\(.*\)zni\350eno\(.*\)Cato\(.*$\)/citov\341n\355\1potla\350eno\2JJ\3/'