Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Dnes jsem si skutečně užil. Rozhodl jsem se že si udělám čistě konsolové distro. Použil jsem k tomu jak jinak než Slackware „Slackware rulez..” Práce v konsoli mě baví neskutečně víc než v grafickém prostředí. To co potřebuji tam samozřejmě mám. Browser Links a pro jistotu jsem přidal Lynx, Mplayer, Xawtv, prohlížeč fotek ZGV i utilitku na čtení dvi souborů TMVIEW. Na psaní „štvavých a mesiášských ” blogů mi stačí VIM a MC úplně postačuje pro práci se soubory. Nevím co se Plešingerovi pořád na něm nelíbí, že se furt dožaduje Total-commanderu.
Sice jsem musel doinstalovat X11 aby mi šlo přeložit Xawtv. Bez něj by fbtv nechodilo. Na nic lepšího jsem nepřišel. Zase to není tak velký abych si musel dělat vrásky jestli mi to nezabere moc místa. Konečně když budu chtít nainstalovat Emacs (i když nevím z jakého důvodu bych to dělal), tak se bude hodit. Pošta samozřejmě Mutt a Fetchmail. Televize by sice mohla hrát i pod Mplayerem, ale to mi přijde už zbytečný. Xawtv se lépe ovládá. Tedy jsem zatím nepřišel na to jak v Mplayeru přepínat kanály. Ale i kdybych přišel, jsem na Fbtv zvyklý odjinud a nemám s tím problémy.
Možná bych měl ještě tenhle blog dát někam na Živě. Trochu „náboženské” války neuškodí. Beztak ty spory co je lepší jsou asi tak na úrovni scholastických učenců, co se dohadovali o tak důležitých věcech jestli má žena duši a kolik andělů se vejde na špičku jehly. A tam by se chlapci trochu vyřádili.
Ale stejně je to zábava, zabral jsem s tím celý večer. Nevím jestli je Linux lepší než widle, ale zábavy je pro BFU jako jsem já v Linuxu dost a dost. Jediné co mě trápí, že nevím co čte v konsoli pdf soubory. Pokud by někdo věděl a řekl, potěšil by mě. Snad něco takového existuje. Jestli ne, jsem zklamán. Snad to rozdejchám. Samozřejmě pro opravdové znalce je tohle asi brnkačka o niž by ani nehovořili. Ale já mám vážně radost, že soubory psané v TeXu si mohu prohlídnout v konsoli.
To bylo to co mi scházelo ke štěstí. V Debianu je to přímo v distribuci, ale já Debiana už moc nemám rád. Ten Slack mi vážně sedí podstatně víc. A od té doby co jsem se naučil balíčky ve formátu „rpm ” překládat do „tgz,” zjišťuji, že vlastně pro Slacka je toho skutečně hodně. No vypovídal jsem se. A klidně mohu zakončit zvoláním. Linux je zábavný. A pro zábavu. Sem tam je i k práci.
Tiskni
Sdílej:
UTF-8.
USE=unicode emerge mc
hromadné přejmenováváníKdyž už jeden používá MC, neměl by mu vadit ani shell.
*.iso, *.imgTo je za prvé (AFAIK) to stejný a za druhý si to můžeš mountnout přes /dev/loop a štrachat tam s jakým programem chceš.
nemá grafické rychlé GUI třeba jako další binárku.A TCMD má snad CLI?
Ty tu pořád píšeš o Plug & Pray, nemyslíš náhodou
Drag & Drop?
+ ! t t \ Play mpg321 %d/%p & + t t \ Play mpg321 -d %d %u &(
~/.mc/menu
)
Ad hromadne prejmenovani: f6 umi prejmenovat vsechny oznacene soubory napr. na *.bak - to je to, co postradas?
UTF-8 standartně neumí, jen po opatchování,V dobrých distribucích se o to nemusíš starat.
Otevírání a hrabání se v *.iso přes /dev/loop jde, ale nezdá se mi to příliš uživatelsky přívětivé.To máš blbý. V KDE se to dělá pravým klikem na ISO soubor v Konqueroru a v akcích vybereš mount (stará se o to prográmek jménem KIso). V Gnome to snad bude podobně (samozřejmě pokud se vývojáři Gnome nedomnívali, že to může být matoucí). Jestli tohle není dost user-friendly, tak si sedni ke kalkulačce.
Jak je MC napsaný uživatele nezajímá, prostě není i grafický, neumí, Plug and Play, nepracuje s X clipboard, neumí spell a to je něco o uživatelské přívětivosti.Není zavirovaný, nemusíš ho obden reinstalovat, nemá extra užitečnou funkci OtevřiDruhýOknoASpadni(). Fajn, není grafický. Co třeba Krusader (opět - pro Gnome neznám), či Konqueror? A co myslíš tím spell? K čemu to je? Neumí drag & drop? K čemu a jak proboha, je to konzolovej manager! Od toho jsou tu ty grafický. Ve Windows tyhle možnosti ani nemáš. Stejně je to marný, furt se ti něco nelíbí...
akorat neco tam neni standardneCož je jedno, protože on TCMD taky neumí vše bez pluginů (pro mě je to hlavně ext3).
* sys-libs/gpm Latest version available: 1.20.1-r5 Latest version installed: 1.20.1-r5 Size of downloaded files: 559 kB Homepage: http://linux.schottelius.org/gpm/ Description: Console-based mouse driver License: GPL-2