Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Pokud z někým mluvíš, chovej se asi tak:
Tohle všechno a ještě mnohé další. Jestli se toho vyvaruješ, nebudeš zraňovat člověka a nebude tě vnímat jako povýšence, který má vždy a ve všem pravdu. V případě že to budeš dělat, tvé skutky i tvá slova se k tobě vrátí. Naše slova i naše skutky se k nám vracejí. Neúprosně. Dobré i zlé.
Pokud soudíš a hodnotíš, stáváš se soudce. Soudcem a hodnotitelem. Soudíš a hodnotíš, co je krásné, ošklivé dobré, zlé. Tím stavíš do role vševědoucího, který ví mnohem lépe a více než ti druzí co je dobré a co špatné. Tvůj soud a tvé hodnocení bude vnímáno jimi jako povyšování I přesto že ti to neřeknou. Ale nezapomenou a ve vhodný čas a pro tebe v nejméně vhodný jak časem, tak místem ti to připomenou. A budeš to ty, kdo bude zraněn a ponížen. A pokud se pokusíš o odvetu, dostaneš se do neúprosného kola křivd a sporů. Sporů v nichž nemůžeš nikdy zvítězit. Sporů z nichž zbude pro všechny jen pocit křivdy.
Místo toho mu řekni:
Pak budeš mluvit o sobě:
Mluvit o sobě znamená druhým
lidem sdělovat kdo jsem, co cítím a prožívám. Za své prožívání nemohu, děje
se bez mé vůle. Ale je to jen pravda o mě, nikoliv o těch druhých. Pravda,která
nemusí být druhým příjemná. Je to informace, co se s námi děje, když oni
dělají něco s námi a vedle nás. Mohu někomu říci že je mi zle z jeho křiku a
není to vůbec o tom že když křičí je zlý. Jen je mi zle mě z jeho křiku. To je
naprosto zásadní rozdíl:
Dvě zdánlivě stejné věty, ale naprosto odlišné smyslem. Protože ne všichni co křičí jsou zlí. Někdy křičí protože se bojí. A někdy z radosti. Znamená to že křik je správný nebo špatný? Nikoliv. někdy mám z křiku dítěte radost a z křiku opilce strach. Je tedy křik správné nebo nesprávné chování? Podle okolností. Někdy křikem voláme o pomoc. Máme proto zachovat „správné ” chování protože je správné nekřičet? Někdy křikem hrozíme. Hrozíme a varujeme útočníka, který nás ohrožuje.
Je tedy křik agresivní chování, nebo je to záchranné chování? Všechny soudy jsou v tom to případě mimo. Jsou to rozlišné situace a rozlišně je prožíváme. Ale to co při křiku prožíváme je rozhodující. Dítě se narodí a křičí. Je zde a mezi námi a hlásí se. Všichni se usmívají. A někdy se dítě topí a křičí. Bojíme se o něj a jdeme pomáhat. Bojíme se o život. Stále je to jen křik ale pocit je rozdílný a přesto pravdivý. Stačí porozumět.
Jsme to co prožíváme. Tomu co prožíváme
nejsme schopni zabránit. Jsme schopni to ovládnout, abychom se v tom
neutopili.
Dítě se topí a máme strach, strach ovládneme a jdeme na pomoc. Podaří-li se
nám jej zachránit máme radost. Radost ze záchrany i ze svého dobrého skutku
odvahy, kterou jsme překonali strach. Zvládli jsme svůj pocit. Napřed jsme
měli strach. Jsme proto zbabělci? Jistěže ne. Ale ani hrdinové. Prostě jsme to
co prožíváme.
Zrovna tak nejsme lakomci, když se o všechno nerozdělíme. Protože máme právo napřed uspokojit své potřeby, a když zbude, můžeme se o zbytek podělit. Ti co mluví „morálním” právu a povinnosti chtějí těm druhým říci, že oni vědí nejlépe co je morálka a morální právo. Tomu nemusíme věřit. Když někomu něco odmítnu, odmítám jeho požadavek. Nikoliv jeho. A dávám proto že chci dávat, nikoliv že někdo má na něco ode mne nárok. Nárok určuje zákon. Každý má právo o cokoliv požádat, ne každý má na cokoliv nárok. Ti co tvrdí, že slušný člověk odpoví na otázku manipulují. Jsem snad proto neslušný, že neznám odpověď, nebo jsem unavený a nemám chuť odpovídat, nebo už jsem ji zodpověděl stokrát a ten druhý si ani nedá práci si ji zapamatovat. Odpovědět není o slušnosti, povinnosti, morálním právu atd. Je to jen o chuti nebo nechuti. O pocitu. I zákon umožňuje neodpovídat a nevypovídat. Je snad někdo víc než zákon? Vše co činíme děláme na vlastní odpovědnost a z vlastním pocitem svobody. Máme právo se své svobody a odpovědnosti vzdát. Ale je to jen naše právo, nikoliv povinnost vůči druhým.
Tiskni
Sdílej:
Na to je asi jediný lék: více Dagů na Vás! 
V Americe? Možná.
Ad pomoc a Amerika - viděl jsem pořad o lékařích v letecké dopravě, pokud se stane něco na palubě letadla, posádka prosí přítomného lékaře, aby se přihlásil. Jenže podle amerických zákonů může být onen lékař žalován o náhradu škody, pokud pacient nebude spokojen se zákrokem - takže se i lékaři vyhýbají pomoci. A já jim rozumím, že jsou případy, které vzdají předem. (V Americe se soudí kvůli každé blbosti, šikovnější právník "zachrání" vše.)
Nepřijdu, kam bych chodil.
Bať, to je to, co jsem chtěl říct. Jsou situace, nazvěme je třeba extrémní, kdy neochota odpovídat nás může dovézt až do kriminálu. Je to, jak správně glosujete (tvrzení) volba jednoho každého z nás. Tam (názor) budete s asertivním chováním od spoluvěňů bit jako žito.
BTW nadměrné používání ablativu „o tom“ sice není trestné, ale osobně mi to je líto.
(to BTW je jen takový žert)
Víte nadměrné domýšlení je také projev úzkosti. Říká se tomu "katastrofický scénář". A lidé se většinou (a to lidé zahrnuje i mě) umí chovat podle rozumu. Takže až budu v kriminále, budu se chovat jako v kriminále. Zrovna tak jako jsem se na vojně choval jako na vojně a na ulici jako na ulici. Prostě se přizpůsobím světu a situaci. A to co jsem v té komunikaci napsal, prostě platí, a s tím se domluvím i v kriminále.
Stýkám se z lidmi, kteří ten kriminál mají za sebou, i několikrát, a měl jsem "čest" pracovat i s vrahy a sexuálními devianty a násilníky. Kdybych s nimi mluvil jinak než jak popisuji v seriálu o komunikaci nevydržel bych s nimi. To jen tak na okraj. To co popisuji, je ze života a na životních zkušenostech založené.
ale klidně žijte a komunikujte jak je libo. Následky si nesete jen vy. Beze všeho "suďte a aby jste byl souzen."