Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Jedna z nejpalčivějších lidských otázek, kterou si lidé kladou je asi ta: „Co mě bude bavit za rok, za dva, co budu dělat, když mě přestane bavit to co dělám, co vlastně budu dělat když se stane když...? ” Je to otázka,spíše možná otázky kterým vždy rozumím jako projevu zmatku a nejistotě. A v těch se čas od času ocitne každý z nás.
Pokud se mě někdo zeptá: „ Co se stane, když tě přestane bavit Jóga, číst, psychoterapie, nebo Linux?” Odpovím jim, že tím se budu zabývat až se to stane. V životě mě už přestalo bavit spousta činností koníčků, které jsem dělal a kupodivu nějak bezbolestně jsem našel zábavu a smysl v něčem jiném. I povolání jsem několikrát radikálně změnil
Mám takové zvláštní štěstí, že jsem prosťáček Boží obdařený darem si moc nelámat hlavu tím co bude zítra. Něco bude. Tedy jestli s zítřka dožiji. Samozřejmě ti hloubaví to považují za projev značně mdlého intelektu. Ale to asi nezměním. Vždy když jsem si dělal nějaké plány do budoucnosti, nebo jsem přemýšlel o možnostech, které bych mohl využít, vždy se našel někdo, kdo se zeptal: „A co budeš dělat když...” Přiznám se že jsem nikdy neuměl dost dobře odpovědět na tyto otázky. Snad proto že nejsem jasnovidec.
Vzpomínám si jak jsem vystupoval v Doveru v roce 1997 z autobusu a skoro jsem neuměl anglicky. A čekal mě tříměsíční pobyt v Británii, jež jsem hodlal strávit tím, že projdu Británii z jihu na sever a zpět. Spolucestující dívky, které se do Británie většinou vracely, protože tam studovaly, pracovaly a Británii znaly mi ustaraně celou cestu kladly tyto otázky. Co budete dělat když...
Nemám moc rád tento způsob přemýšlení a dotazování. Zastávám názor, že přítomnost je dobrá k tomu abych se pokusil zvládnout to co potřebuji zvládnout teď v tuhle chvíli. Pokud to v tuhle chvíli zvládnu je naděje že to zvládnu i v budoucnosti. A i jiné věci. Proto jsem dívkám než jsme se definitivně rozloučili, řekl jen. „Uvidím” A vydal jsem se na cestu.
Některé věci na něž se mě děvčata ptaly se staly. Vyřešil jsem je v danou chvíli jak jen uměl. Což se nakonec ukázalo dostačující, protože jsem došel až na sever Skotska k Loch Ness a vrátil se jinou cestou do Londýna. Prožil jsem podzim pod širým nebem a zlepšil se v angličtině. Náhodně jsem objevil a až na hranice Skotska došel podle sítě plavebních kanálů o nichž jsem neměl do té doby tušení. Procestoval jsem známou turistickou oblast Británie Lake District a nádhernou přírodu Skotska a severní Anglie. Speciálně Yorkshire. Doporučuji vydat se tam.
Pobyt v Británii byl krásný a Británie mě okouzlila. Možná byl tak krásný jen proto že jsem nepřemýšlel co mě kde čeká, ale byl jsem připravený na to uvidět co je zrovna k vidění a zvládnout co je potřeba zvládnout v přítomnosti. Neměl jsem žádný plán co v Británii chci vidět, a nakonec jsem viděl toho zajímavého neskutečně mnoho.
Konečně ohlédnu-li se ve svém životě, tak v Británii a jinde, tak i všechny ostatní věci, které mi vyšly, vyšly mi jen z toho důvodu, že jsem byl připravený zvládnout přítomnost a nezabývat se tím... Co když se stane....
Tiskni
Sdílej:
tiez by som do seba nepovedal, ze budem schopny urobit nieco tak mozno zbrkle, mozno lahkovazne, prip. odvazne (?). no a potom sa vyskytli urcite okolnosti a po 2tyzdnovom "planovani" som sa ocitol v buse, zhodou okolnosti tiez namierenom do Britanie. bez zaisteneho ubytovania, prace, neprilis vysokej hotovosti.
ak mate chut, mozte si precitat, ako moze takyto vylet prebiehat na mojom blogu. ak sa do toho pustite, doporucujem zacat citanim prispevku July 17.
Stejny je to u me i z holkama :( Takze proste klobouk dolu, obdivuju vas za to, ze se rohodnete a svym, pro nekoho mozna lehkovaznym, zpusobem vyrazite kamsi do dalky a neznama a nechate tady za sebou veskere pohodli, zavazky, povinnosti.Mě tato část obdivuhodná nepřijde...