Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Já si tedy taky ohřeji kastrůlek. Nevím jakou distribuci si ten pán co si říká "Luk" instaloval, ale zřejmě nějakou hodně divokou. Jsem běžný uživatel. No uživatel, trochu víc poučený uživatel. A zatím jsem rozchodil každé linuxové distro nebo BSD. Jestli mi něco nechodilo, byly to zanedbatelné prkotiny, ale muzika, obrázky, foto, filmy, tv vždycky. Office ve všech byly několik druhů, i když je nepoužívám. Stačí mi VIM a TeX.
Všechno co jako běžný uživatel potřebuji je ve všech distribucích. Zatím jsem se nesetkal, s tím že by v nějakém distru nebyly běžné aplikace. Chodící aplikace. Muzika, foto, filmy, kancelář, tohle všechno je. A je toho dostatek. Pokud má někdo speciální zájmy, pak je to stejné jako u všeho. Potřebuje speciální nástroje. Profesionál si je koupí, protože ho živí. Investuje, se tomu říká. Bez ohledu jestli dělá v Linuxu, BSD a nebo v billovým "zázraku" Amater si je bud koupí nebo ukradne, ale nijak se tím zas tolik nezatěžuje.
Webové stránky jsem kdysi z neznalosti napsal ve Quantě a šupem za pomoci ftp poslal na net. Vyzkoušel jsem to i ve woknech. Neviděl jsem žádný rozdíl v rychlosti a v kvalitě spojení mezi Totalcommanderem a MC.
Psal je v Quantě protože jsem byl ještě zblý Mandrakem a grafickým prostředím. Což mě časem samozřejmě naštěstí přešlo. Navíc jsem ještě neznal výhody VIM a jeho vysokou konfigurovatelnost za pomoci .vimrc. Psal jsem nevím proč v Emacsu. Byl jsem v Linuxu začátečník, lama všech lam a přesto jsem dokázal bez zvláštního nácviku prohlížet ty fotky a dívat se na filmy a posílat poštu. Z Kmailu. Do doby než jsem objevil Mutt a Fetchmail.
Nářky typu, jádro, překladače atd, běžný uživatel neřeší. Dokud mu distro chodí nemá zájem něco zlepšovat. Nemá co. Vzhledem k tomu že mu systém spolehlivě chodí, nepadá, nezavirovává se, nemá žádné tušení o tom v čem je "chyba".
Pokud "nezblbne" a nechodí na Abíčko, Root, Penguin číst chválu na úplně super nové aplikace. Nebo se nedej Bože dozví o "úplně úžasných distrech" jako je SuSe, Mandrake a Fedora. To lehce znejistí a dožaduje se lepšího distra, co mu nikdy nemůže chodit na starým železe, co na něm je tak schopná chodit leda stará domácí kočka.
Takže tyhle debaty o tom co je pro uživatele lepší, řeší lidé pro něž není nikdy nic "dobrého". Což je allright, neb to někdo musí posunout k lepšímu aby ty wokna úplně nezamršily celý svět.
Tiskni
Sdílej:
On ti lhal. Nediv se, vždyť jsi na oddělení komunikace se zákazníkem. My tady všichni lžeme, to je naše práce.Co jsem chtěl říct - Microsoft nám lže. Potřebují vydělat a je to jejich práce. Na Linuxu mě neskutečně osvobozuje, že není třeba lhát, abychom vydělali. Proto se vždycky dozvím, co potřebuju vědět. Kromě toho taky to, že Total Commander v Linuxu rozhodně nejede. Ale což - moje volba.