Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Já si tedy taky ohřeji kastrůlek. Nevím jakou distribuci si ten pán co si říká "Luk" instaloval, ale zřejmě nějakou hodně divokou. Jsem běžný uživatel. No uživatel, trochu víc poučený uživatel. A zatím jsem rozchodil každé linuxové distro nebo BSD. Jestli mi něco nechodilo, byly to zanedbatelné prkotiny, ale muzika, obrázky, foto, filmy, tv vždycky. Office ve všech byly několik druhů, i když je nepoužívám. Stačí mi VIM a TeX.
Všechno co jako běžný uživatel potřebuji je ve všech distribucích. Zatím jsem se nesetkal, s tím že by v nějakém distru nebyly běžné aplikace. Chodící aplikace. Muzika, foto, filmy, kancelář, tohle všechno je. A je toho dostatek. Pokud má někdo speciální zájmy, pak je to stejné jako u všeho. Potřebuje speciální nástroje. Profesionál si je koupí, protože ho živí. Investuje, se tomu říká. Bez ohledu jestli dělá v Linuxu, BSD a nebo v billovým "zázraku" Amater si je bud koupí nebo ukradne, ale nijak se tím zas tolik nezatěžuje.
Webové stránky jsem kdysi z neznalosti napsal ve Quantě a šupem za pomoci ftp poslal na net. Vyzkoušel jsem to i ve woknech. Neviděl jsem žádný rozdíl v rychlosti a v kvalitě spojení mezi Totalcommanderem a MC.
Psal je v Quantě protože jsem byl ještě zblý Mandrakem a grafickým prostředím. Což mě časem samozřejmě naštěstí přešlo. Navíc jsem ještě neznal výhody VIM a jeho vysokou konfigurovatelnost za pomoci .vimrc. Psal jsem nevím proč v Emacsu. Byl jsem v Linuxu začátečník, lama všech lam a přesto jsem dokázal bez zvláštního nácviku prohlížet ty fotky a dívat se na filmy a posílat poštu. Z Kmailu. Do doby než jsem objevil Mutt a Fetchmail.
Nářky typu, jádro, překladače atd, běžný uživatel neřeší. Dokud mu distro chodí nemá zájem něco zlepšovat. Nemá co. Vzhledem k tomu že mu systém spolehlivě chodí, nepadá, nezavirovává se, nemá žádné tušení o tom v čem je "chyba".
Pokud "nezblbne" a nechodí na Abíčko, Root, Penguin číst chválu na úplně super nové aplikace. Nebo se nedej Bože dozví o "úplně úžasných distrech" jako je SuSe, Mandrake a Fedora. To lehce znejistí a dožaduje se lepšího distra, co mu nikdy nemůže chodit na starým železe, co na něm je tak schopná chodit leda stará domácí kočka.
Takže tyhle debaty o tom co je pro uživatele lepší, řeší lidé pro něž není nikdy nic "dobrého". Což je allright, neb to někdo musí posunout k lepšímu aby ty wokna úplně nezamršily celý svět.
Tiskni
Sdílej:
On ti lhal. Nediv se, vždyť jsi na oddělení komunikace se zákazníkem. My tady všichni lžeme, to je naše práce.Co jsem chtěl říct - Microsoft nám lže. Potřebují vydělat a je to jejich práce. Na Linuxu mě neskutečně osvobozuje, že není třeba lhát, abychom vydělali. Proto se vždycky dozvím, co potřebuju vědět. Kromě toho taky to, že Total Commander v Linuxu rozhodně nejede. Ale což - moje volba.