Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Buranský národ, buranská vláda? Jestliže jsme tací jací jsme a tolerujeme to co tolerujeme, nemáme nárok na jiné „vůdce národa.” To jen tak pro začátek. Sleduji diskusi v novinách, někdy v rádiu(to jen občas), zalykám se hrůzou, slyším-li některé představitele „elity národa” jakou řečí k nám promlouvají.
Lidé, kteří reprezentují tento stát, mluví řečí dlaždičskou. Vyrostl jsem na ulici, pohybuji se celý život mezi drsnými muži, jejich slovník není naprosto vybíravý, ale vzpomínám si, že třeba v dobách kdy jsem pracoval u plavby platila zásada. „Na bortě mluv jak chceš, ale jak přejdeš lanštek, jsi v civilisaci a podle toho se chovej.” A tak jsme se i chovali.
Pokud na palubě byly ženy, a to se stávalo dost často, většina z nás se samozřejmě krotila. I ti největší lauzři si dávali pozor na to co dělají, jak se chovají a jak mluví. Velmi často tam totiž byli i děti. A pokud někdo z plavců zapomněl na dobré mravy, bylo mu velmi důrazně a málo šetrným způsobem připomenuto slušné chování.
Skutečně mne ale rozčiluje způsob komunikace lidí, které jsme si zvolili. Napříč celým politickým spektrem. Zřejmě je budeme muset vychovat. Budeme jim muset připomenout, že jestliže kvete v této zemi korupce, je to jen a jen proto, že i oni jsou ochotni a schopni úplatek přijmout. Na úplatky musejí být minimálně dva.
A ti co úplatek dávají, a ta „elita naroda” se chová, jedná a mluví jako „honáci dobytka” pak se budou muset smířit s tím že zaujmou postavení honáků dobytka. Úplatkáři i uplácející.
Ale rozhodně nemohou reprezentovat národ. Tedy minimálně mne. Já také patřím do národa. Možná že se někdo ke mě přidá. Takže navrhuji, abychom všem těm profláklým hulvátům ze všech politických stran „plaveckým způsobem” připomněli koho reprezentují a pak se ukáže jestli jsme buranský národ a nebo jestli to jen tak z dálky vypadá.
A na závěr. Znám hodně sprostých slov a nehroutím se při jejich vyslechnutí. Ale jak známo: „Je vodsaď až pocaď”
Tiskni
Sdílej:
Daleko horší než Zeman mi připadá Paroubek.Paroubek je jiná sorta. Není přímo hulvát, nicméně ostudy také dokáže nadělat dost.
Nevím ale, proč bych se měl stydět za to, že jsem Čech, jen proto, že je premiérem buran.Zatím ještě mohu být na český národ hrdý, i když si zvolil do premiérského křesla lidi jako je Zeman nebo Paroubek. Ale přece jen prezident je něco jiného než premiér - prezident reprezentuje stát navenek, má být vrchol důstojnosti. A proto kdyby se Zeman stal prezidentem, musel bych si o většině Čechů myslet něco moc ošklivého. Něco jiného je, když jsou lidé zfanatizovaní - jako v případě Němců (kteří prakticky bezmezně podporovali Hitlera) nebo třeba Bělorusů (podpora Lukašenkovi). Ale u nás by to nebyl tento případ.
Na druhé straně ODS - ti umějí daleko mistrněji tunelovat.Jsem dalek toho fandit lidem z ODS, ale ti z ČSSD jsou v tomto ohledu bez dvou za dvacet
Přes jejich tunely mají alespoň páru o ekonomice a podporují drobné živnostíky a menší firmy, které by mohly rozhýbat hospodářství.Jako podnikatel jsem se návrhy ODS zabýval, ale podporu drobného podnikání jsem našel jen v jejich předvolebnívh PR - ze všech konkrétních údajů, na kterých se dá stavět, mi vyšlo, že návrhy ODS se mi zdaleka nevyplatí, jen jsou šikovně zabalené do líbivého obalu. Navíc se podle mě ODS nechová jako konstruktivní opozice - když někdo blokuje každý návrh jen proto, že přišel od vlády, i kdyby s ním nakrásně souhlasil, je to destruktivní.