Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Buranský národ, buranská vláda? Jestliže jsme tací jací jsme a tolerujeme to co tolerujeme, nemáme nárok na jiné „vůdce národa.” To jen tak pro začátek. Sleduji diskusi v novinách, někdy v rádiu(to jen občas), zalykám se hrůzou, slyším-li některé představitele „elity národa” jakou řečí k nám promlouvají.
Lidé, kteří reprezentují tento stát, mluví řečí dlaždičskou. Vyrostl jsem na ulici, pohybuji se celý život mezi drsnými muži, jejich slovník není naprosto vybíravý, ale vzpomínám si, že třeba v dobách kdy jsem pracoval u plavby platila zásada. „Na bortě mluv jak chceš, ale jak přejdeš lanštek, jsi v civilisaci a podle toho se chovej.” A tak jsme se i chovali.
Pokud na palubě byly ženy, a to se stávalo dost často, většina z nás se samozřejmě krotila. I ti největší lauzři si dávali pozor na to co dělají, jak se chovají a jak mluví. Velmi často tam totiž byli i děti. A pokud někdo z plavců zapomněl na dobré mravy, bylo mu velmi důrazně a málo šetrným způsobem připomenuto slušné chování.
Skutečně mne ale rozčiluje způsob komunikace lidí, které jsme si zvolili. Napříč celým politickým spektrem. Zřejmě je budeme muset vychovat. Budeme jim muset připomenout, že jestliže kvete v této zemi korupce, je to jen a jen proto, že i oni jsou ochotni a schopni úplatek přijmout. Na úplatky musejí být minimálně dva.
A ti co úplatek dávají, a ta „elita naroda” se chová, jedná a mluví jako „honáci dobytka” pak se budou muset smířit s tím že zaujmou postavení honáků dobytka. Úplatkáři i uplácející.
Ale rozhodně nemohou reprezentovat národ. Tedy minimálně mne. Já také patřím do národa. Možná že se někdo ke mě přidá. Takže navrhuji, abychom všem těm profláklým hulvátům ze všech politických stran „plaveckým způsobem” připomněli koho reprezentují a pak se ukáže jestli jsme buranský národ a nebo jestli to jen tak z dálky vypadá.
A na závěr. Znám hodně sprostých slov a nehroutím se při jejich vyslechnutí. Ale jak známo: „Je vodsaď až pocaď”
Tiskni
Sdílej:
Daleko horší než Zeman mi připadá Paroubek.Paroubek je jiná sorta. Není přímo hulvát, nicméně ostudy také dokáže nadělat dost.
Nevím ale, proč bych se měl stydět za to, že jsem Čech, jen proto, že je premiérem buran.Zatím ještě mohu být na český národ hrdý, i když si zvolil do premiérského křesla lidi jako je Zeman nebo Paroubek. Ale přece jen prezident je něco jiného než premiér - prezident reprezentuje stát navenek, má být vrchol důstojnosti. A proto kdyby se Zeman stal prezidentem, musel bych si o většině Čechů myslet něco moc ošklivého. Něco jiného je, když jsou lidé zfanatizovaní - jako v případě Němců (kteří prakticky bezmezně podporovali Hitlera) nebo třeba Bělorusů (podpora Lukašenkovi). Ale u nás by to nebyl tento případ.
Na druhé straně ODS - ti umějí daleko mistrněji tunelovat.Jsem dalek toho fandit lidem z ODS, ale ti z ČSSD jsou v tomto ohledu bez dvou za dvacet
Přes jejich tunely mají alespoň páru o ekonomice a podporují drobné živnostíky a menší firmy, které by mohly rozhýbat hospodářství.Jako podnikatel jsem se návrhy ODS zabýval, ale podporu drobného podnikání jsem našel jen v jejich předvolebnívh PR - ze všech konkrétních údajů, na kterých se dá stavět, mi vyšlo, že návrhy ODS se mi zdaleka nevyplatí, jen jsou šikovně zabalené do líbivého obalu. Navíc se podle mě ODS nechová jako konstruktivní opozice - když někdo blokuje každý návrh jen proto, že přišel od vlády, i kdyby s ním nakrásně souhlasil, je to destruktivní.