Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Tak jsem se po celý den po dlouhé době poflakoval, trochu jsem si hrál s FreeBSD, spal jsem a nic jsem nedělal. Což se mi nestává zas až tak často, ale zjišťuji že s tím dá docela slušně žít. Samozřejmě trocha vzruchu do dnešního dne vnesl pouze operační systém Windows, když jsem se potřeboval podívat na svůj účet, který mám u ČSOB a tam z nějakého mě neznámého důvodu používají čtečku co lze použít v celém rozsahu pouze jen při použití IE. Možná funguje i s Mozillou, ale jak jsem pochopil a jak mi vysvětlil jeden můj znalý klient, Mozilla je příliš „bezpečná”.
Tedy rebootnul jsem do Windows a co nevidím? Známou oblíbenou modrou barvu. Takže znovu. Naskočila mi nabídka na nouzový režim, poslední schopnou konfiguraci. Dal jsem za druhé. Naštěstí naskočilo. Ale stejně mě napadaly jedny moudrý slova, které jsem někde na netu četl. „Kdo používá Wokna má jen co si zaslouží.” Zlatá slova. Holt chci mít účet u ČSOB, tak mám jen co si zasloužím. Zdržel jsem se ve Windows skutečně jen po dobu zcela nezbytně nutnou. Na mou duši.
Určitě to není úplné nejhorší operační systém na světě, zcela určitě jsou možná i nějaké horší. Ale musím říci, že vždy a opravdu to není zas až tak často, při startu Windows zažívám posvátné chvění. Vždy něco na mě vybafne. To chvění zřejmě potřebuji. Jinak můj terapeutický život by byl převážné části docela poklidný. Trochu vzruchu v životě je mobilizující.
Nějak jsem ani nezkoumal co to bylo. Bude-li nejhůř a až budu mít potřebu se skutečně cítit mizerně, přeinstaluji ho. Vlastně si uvědomuji, že už ho mám nainstalovaný asi půl roku. Což je vskutku relativně dlouhá doba.
Ale to si nechám až budu řádně odpočaty, najedeny a připravený strávit všechnu tu sebechválu, kterou mě při instalaci wokna zahrnou. To není jen tak. To mě vždy mate ten nepřetržitý proud „ skvělosti a bezkonkurenčnosti.”
Po instalaci všeho toho skvělého a úžasného mně totiž i ten VIM a další unixové utility ve woknech připadají nějak nepatřičně. Sice jsem jich několik nainstaloval, ale nevím ani proč? Nic v nich nedělám, muziku nepřehrávám. Na filmy ani televizi nedívám, poštu v něm neprovozuji.Pouze slepičky střílím. Mrzí mě že nikdo ještě nepřepsal Morhuhn do Linuxu. Bylo by to úžasné střílet si třeba ve Slacku slepičky.
Bohu díky, že v Linuxu není nic takového, že tam dáte cd a ono to na vás vybafne, jestli chcete přehrát, nebo obrázky prohlížet a tak. Už jen proto nepoužívám KDE. Tam je myslím nějaká podobná utilitka. Co když dáte cd a ono už to začíná přehrávat. To jsou věci, které mě nebaví.Nemám rád, když mi někdo kecá do života a pořád vyzvídá. A dělá za mě věci u nich ještě nevím úplné přesně jestli je chci dělat a nebo ne. Nesnáším to u ženských a natož u počítače. Ženský to sem tam odpustím.
Proto mám rád Slackware, BSD a jiné distribuce. Nainstalujete base-systém a zbytek co potřebujete doplníte. Chcete bigbít. Dopíšete do konfiguráku a máte. V opačném případě máte klid. Žádný vyskakovací okna, hukot ICQ, atd. Nejste zahrnování kecama co všechno skvělého jste si pořídili. Proto mě přestal i z těchto důvodů bavit Mandrake. Dnes tedy Mandriva. Tam taky. Instalujete a zároveň se učíte chápat jak dobře jste udělali, že jste si ji nainstalovali. Ani vás na to nenechají přijít.
Tak a to je asi všechno. postěžoval jsem si, možná mě někdo i vynadá za to že dělám flame, ale nešť. FreeBSD a Slackware rulez.... Jo a modrý nebe mám rád. Modrou obrazovku méně.
Tiskni
Sdílej: