PixiEditor byl vydán ve verzi 2.0. Jedná se o multiplatformní univerzální all-in-one 2D grafický editor. Zvládne rastrovou i vektorovou grafiku, pixel art, k tomu animace a efekty pomocí uzlového grafu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GNU LGPL 3.0.
Byly představeny novinky v Raspberry Pi Connect for Organisations. Vylepšen byl protokol auditu pro lepší zabezpečení. Raspberry Pi Connect je oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče. Verze pro organizace je placená. Cena je 0,50 dolaru za zařízení za měsíc.
CISA (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency) oznámila veřejnou dostupnost škálovatelné a distribuované platformy Thorium pro automatizovanou analýzu malwaru. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Ubuntu nově pro testování nových verzí vydává měsíční snapshoty. Dnes vyšel 3. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia Proton Authenticator. S otevřeným zdrojovým kódem a k dispozici na všech zařízeních. Snadno a bezpečně synchronizujte a zálohujte své 2FA kódy. K používání nepotřebujete Proton Account.
Argentinec, který byl náhodně zachycen Google Street View kamerou, jak se zcela nahý prochází po svém dvorku, vysoudil od internetového giganta odškodné. Soud uznal, že jeho soukromí bylo opravdu porušeno – Google mu má vyplatit v přepočtu asi 12 500 dolarů.
Eben Upton, CEO Raspberry Pi Holdings, informuje o RP2350 A4, RP2354 a nové hackerské výzvě. Nový mikrokontrolér RP2350 A4 řeší chyby, i bezpečnostní, předchozího RP2350 A2. RP2354 je varianta RP2350 s 2 MB paměti. Vyhlášena byla nová hackerská výzva. Vyhrát lze 20 000 dolarů.
Představen byl notebook TUXEDO InfinityBook Pro 15 Gen10 s procesorem AMD Ryzen AI 300, integrovanou grafikou AMD Radeon 800M, 15,3 palcovým displejem s rozlišením 2560x1600 pixelů. V konfiguraci si lze vybrat až 128 GB RAM. Koupit jej lze s nainstalovaným TUXEDO OS nebo Ubuntu 24.04 LTS.
Po půl roce od vydání verze 2.41 byla vydána nová verze 2.42 knihovny glibc (GNU C Library). Přehled novinek v poznámkách k vydání a v souboru NEWS. Vypíchnout lze například podporu SFrame. Opraveny jsou zranitelnosti CVE-2025-0395, CVE-2025-5702, CVE-2025-5745 a CVE-2025-8058.
Byla vydána nová verze 9.15 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vysvětloval jsem Justýně dnes k večeru, že jsem zde z lásky k ní a výraz v mé tváři během patnáctikilometrového okruhu není výraz únavy, ale zcela něčeho jiného. Jsem tu jen kvůli ní. Nebýt její přítomnosti nikdy bych tu netrávil týden. Není mi vlastní vlastivědné poznávací výletovaní. Pochopila, že je to pro mne stejné jako když jde z lásky ke mě se mnou na fotbal a nebo do kina na western. Ani jedno nemusí. Ale sem tam protože chce být se mnou, tak jde. Jen z toho a žádného jiného důvodu jsem s ní vyrazil autem do Mníšku pod Brdami
Svého času jsem tam jezdil na návštěvu do terapeutické komunity Magdalena. Letos vzhledem k tomu, že mám dovolenou, návštěvu jsem si odpustil. Konečně nebyl jsem ani ohlášen a nechtěl jsem být zdvořile trpěn. Vyrazili jsme z Mníšku do kopce na Skalku. tam je kaplička a zbytky kláštera.Je to do kopce a a lesem. Kráčeli jsme zvolna do kopce mi bylo vedro a dýchal jsem zhluboka. Za normálních okolností pokud se jdu projít jsem zvyklý trasu urazit v kuse, nikde se nezastavovat, kochám se v chůzi a nemusím si nic extra prohlížet. Tedy pokud nejdu vysloveně na prohlídku něčeho. Což je málokdy. preferuji náhodu. Narazím-li na něco zajímavého, bezva, v opačném případě mi stačí krása lesní cesty. Justýna preferuje opak, musí to mít cíl, chce vidět to o čem kdysi četla a kochá se tím že tam jde i když tam zhola nic není. Ale jsem tu kvůlivá ní, tak to snáším.
Dnes jsme putovali po stopách Káji Maříka. Naštěstí jsem jej nikdy nečetl a ani jsme ho nepotkali. Na poznávací okruh jsme vyrazili jsme z náměstí v Mníšku. Kája Mařík je místní legenda, údajně o něm vyšlo devět dílu a končilo to svatbou. Teda říká Justýna. Ještě že neřekla „šťastně.” Dost dobře nevím jestli je svatba vždy šťastný konec. Leč neberme to ženám i když jsou vysokoškolsky vzdělané a emancipované o šťastném manželství snít nepřestanou. Vidím to na svých kolegyních. jak se některá mladá kolegyně vdává, tak nejdůležitější bod terapeutické porady je její svatební šaty a kytka, počet účastníků, vzhled ženicha a příbuzenstva.
Jsem jediný muž v terapeutickém týmu a do těchto věcí skutečně nemám nárok mluvit. Ani o poradní hlas v tomto shromáždění, pokud je ohledně svatebních šatů a svatby samotné neusiluji. Komentářů se zdržuji. Ženy mají právo na sny o ideálním manželství. Zrovna tak jako ony i my doufáme, že jednou tu bude distro, co se mu bude obecně říkat skvost. Všichni víme že je to asi blbost, ale naděje a touha v linuxáckém srdci po ideálním distru je podobně nehynoucí.
Sám za sebe jsem považoval za nejdůležitější událost dne a výletu držkovou polívku v restauraci u Benáku. Skutečně byla skvělá. Dal jsem jsem si i smažený květák a byl jsem rád, že se jede zpátky do pensionu. Po návratu jsem se osprchoval a na dvě hodiny v příjemném chládku pokoje usnul. Justýna říká, že jsem ve spánku zvlášť příjemný. Nechrápu a nepronáším sarkasmy.
Zítra údajně vyrazíme na Babu. To je kopec za Dobříší a je to tam asi 12 km. Půjdeme usilovným pochodem tam a usilovným pochodem zpátky. Jen kafe si dáme na Dobříši. Možná i zmrzlinu. Dnes jsem si v Mníšku nedal. Byl jsem mocně najedený a už jsem neměl místo. Tak zítra. Jinak jsem se dočetl, že vyšel NetBSD-3.1. Těším se až se vrátím domů, že jej upgraduji. Možná to bude ideální BSD.
Ale v sobotu ráno vyrazím směrem na jih a vrátím se za tři týdny. Zřejmě půjdu směrem na Tábor, Jindřichův Hradec a tam se rozhodnu jestli půjdu na Šumavu a nebo to vezmu směrem na Písek, Plzeň a potom na Prahu. To se ještě uvidí. To už bude zcela a jen v mé režii. NetBSD počká, třeba mezitím někdo nainstaluje a dá informaci zač je toho loket.
Tiskni
Sdílej:
Kája Mařík je místní legenda, údajně o něm vyšlo devět dílu a končilo to svatbou.IMHO 7 (Školák Kája Mařík) + nějaké další díly, které se jmenovaly trochu jinak. A svatbou to nekončilo, ještě měli děti a pan lesní vyhrál milión.