OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
V tramvaji, autobusu, letadle se dívám velmi opatrně kolem sebe. Většinou se tvářím, že nic a nikoho nevidím. Důvod, který mám k tomuto chování je, že jen málokterý člověk má rád pokud po něm někdo civí, a ještě menší je počet těch, kteří mají touhu se v prostředku hromadné dopravy seznamovat, případně nějak náramně někomu představovat. Bud si čtu, nebo sleduji, pokud možno nenápadně, cvrkot kolem sebe.
Ale z jakého důvodu o tom mluvím?. Inu proto, že jsem četl v Lidovkách zajímavý dopis jedné čtenářky z Prahy. Lidovky nejsou bůhvíjaké noviny, ale čtu je dlouho, jsem na ně zvyklý a i když mají v poslední době tendenci sklouzávat k bulváru, přeci jen jsem je měl za seriozní list. Jenže v poslední době, i přesto, že opouštím čím dál víc svět politiky a například volba presidenta je mi zcela šumák, protože je mi jedno jestli věnce klade ekonom Klaus nebo ekonom Švejnar. Tak mě, ona dáma z Prahy svým dopisem nadzvedla. Cituji:
Pan Jan Švejnar v jiném světle...
Koncem října roku 2005jsme se s manželem a početnou skupinou vraceli z dovolené na Kypru. Do autobusu přistoupil pan Jan Švejnar. Poznala jsem ho, protože jsem jeho foto viděla u odborných článků v novinách.Jak v autobuse, tak i na letišti si nikoho nevšímal a tvářil se velmi povýšeně. Takového prezidenta nechceme. Dagmar Štěrbáčková, Praha.
Přečetl jsem si výše uvedený úryvek z dopisu a promnul si oči. Přečetl jsem si ho ještě jednou. Rozhlédl jsem se kolem, podíval se do okna jako zrcadla zda nemám povýšený výraz a dumal, jestli nemám zavolat Janě, aby mi sjednala schůzku s panem Švejnarem, že mu nabídnu kurs zvládání zátěžových situací. Protože kdyby se náhodou stalo, že se bude presidentem, tak se zřejmě stane i presidentem paní Štěrbáčkové a to nebude asi nic jednoduchého a kurs by se mu mohl hodit.
To bude fakt zátěž. Pan Švejnar zřejmě nepochopil, že měl zahlaholit na celý autobus: „Hello my dear. I am Jan Švejnar, economist from USA.” Osobně se ještě představit paní Štěrbáčkové a její skvadře v autobuse. Už vidím, jak ho všichni plácají po zádech mezitím co pan Švejnar rozhazuje dolary po autobuse. Pak by možná byl vhodným kandidátem pro tyhle lidi. Pro mne tedy v žádném případě.
Dočetl jsem onen dopis ještě jednou. Znovu se rozhlédl. Doufal jsem zda nejsem náhodou místo tramvaje v ustájení hovězího dobytka. Nebyl jsem.. Uvědomil jsem si pouze, že i Lidovky dávají prostor i lidem z takhle hovězím rozhledem. Demokracie je opravdu hezká věc, ale projev manipulace a osočování rozhodně není tím nejzdravějším projevem svobody slova. Neznám pana Švejnara a ani nevím jestli stojím o to aby byl mým presidentem, zrovna tak nevím zda je moje přání aby dosavadní president zůstal v úřadu.
Ale vyvozovat schopnost kandidáta z cestování autobusem, že nikoho neobtěžuje, hledí si svého, nota bene v době kdy zřejmě ani nepředpokládal, že bude kandidovat, se mi jeví skutečně minimálně jako omezené. Chci doufat, že Lidovky chtěly stejně jako já onen výňatek ocitovat jen jako výstrahu před občany tohoto druhu. I tací mají volební právo. Skoro se mi chce říci. „Bohužel.”
Lidé tohoto druhu zcela klidně posoudí člověka podle toho, že se chová nenápadně, nemá zájem nějak upozorňovat a vyloží jeho chování za aroganci a nafoukanost. Mnohokrát v životě se mi stalo, že jsem si přemýšlel o svých věcech někde ve společnosti, nijak jsem necítil potřebu se zvlášť zapojovat, nebo mi nebylo dobře. Lidé, kteří se ani nezeptali jestli mě náhodou něco netrápí, okamžitě věděli, že jsem nafoukaný arogant, který se zajímá jen o sebe. Velmi se mě dříve dotýkaly tyhle odsudky, protože mnohdy jsem byl jen unavený a neměl jsem ani sílu ani potřebu nějaké zvláštní komunikace.
Navíc co mi ještě vadí na dopisech tohoto druhu, je ta zvláštní drzost mluvit v plurálu majestatis. „My nechceme, my si nepřejeme.” Paní Štěrbáčková bud je jen manipulativní dáma, která se zaštiťuje veřejným mínění a tedy o mnou, což mě tedy sakra vadí, protože mě osobně pan Švejnar nic zlého neudělal a ještě jsem se opravdu jen nerozhodl jestli jej za presidenta republiky chci a nebo ne. A nebo je paní Štěrbáčková příslušnicí královské rodiny a tedy právem hovoří tím dříve zmíněným plurálem majestatis. Členové královských rodin jsou, ale vychovávání ve vědomí, že jsou sice výluční jedinci, jenže zároveň většinou i v tom, že jsou jimi z Boží milosti. Jako takoví se cítí odpovědní Bohu a národu, případně státu.
Jsou vychováni ve vědomí naprosté odpovědnosti jak k rodině, tak i ke státu. Samozřejmě existují výjimky, ale většinou to tak je. Pokrytectví, k němuž jsou údajně vedeni má jednu výhodu. Nutí je na veřejnosti chovat se skutečně královsky. Naši srdceryvci pláčí nad „božskou Dianou,” která té královské odpovědnosti měla asi nejméně z celé britské královské rodiny. A vůbec si nevšimnou, že přes všechny maléry britské královské rodiny se vždy její členové chovali v dobách ohrožení státu jako vzor občanům.
Princové slouží povinně v armádě a služba v armádě, lépe řečeno v námořnictvu byla samozřejmostí i pro prince manžela Philipa. Za války. Z mého hlediska tito lidé v Británii mají právo používat plurál majestatis a hovořit „My.” Ale myslím, že to mimo opravdu oficiální program nedělají. A tady si lidé, kteří možná nemají ani z desetiny vzdělání a noblesy pana Švejnara, dovolí hovořit o aroganci a povýšenosti a to i za mne. Musím se takových lidí zeptat. Jakým právem a čím jménem? Mým tedy v žádném případě. Až budu mít potřebu říci panu Švejnarovi, že tedy jeho za presidenta ani náhodou, vyjádřím se k tomu osobně.
Jsem občan a jako takový mám právo na svůj názor a mínění. Nepotřebuji mluvčí jak ze strany politiků, tak řadových občanů. Až se budu chtít někoho zeptat na jeho názor a postoj, udělám to. Až budu mít potřebu vyjevit přání koho bych si za presidenta přál, sdělím své přání příslušnému poslanci za svůj obvod. Případně ve svém blogu, nebo se ho pokusím propasovat do nějakého hromadného sdělovacího prostředku. Poslanci sdělím své přání bez ohledu na jeho politickou příslušnost. Ale rozhodně nenechám za sebe mluvit lidi typu paní Štěrbáčkové, jiné jí podobné a nebo šéfredaktora Lidových novin, případně jiných novin.
A jestli v autobuse na letišti mlčím, čtu si nebo koukám po holkách a nejdu se představit cizím lidem, do kterých mi je jen to, že s nimi momentálně cestuji odněkud nějak, je každému do toho zcela a zhola nic. Pan Švejnar má stejné právo jako já si myslet na svoje, koukat po holkách, nebýt naladěn, pokud tím nikoho vyloženě neohrožuje. Což asi nebyl ten případ, že by tak v tom autobuse činil. A jestli „Dámy,” typu paní Štěrbáčkové to nemohou unést, nechť s tím něco udělají. Cokoliv. Ani já, ani pan Švejnar nejsme za jejich pocity a štěstí totiž odpovědní. Howg.
Tiskni
Sdílej:
Doufal jsem zda nejsem náhodou místo tramvaje v ustájení hovězího dobytka.nějaká ženská napíše dopis, ale můžou za to lidi z tramvaje. "Před použitím zatřepat" - někomu by se taková nálepka hodila na hlavu...
Jak v autobuse, tak i na letišti si nikoho nevšímal a tvářil se velmi povýšeně.Možná je to jedna z těch, které si v autobuse či na letišti všímají úplně každého a nedají pokoj a nedají. Ale jak se někdo může tvářt povýšeně, když si nikoho nevšímá, to je mi záhadou. Myslel jsem si, že dopisy čtenářů k uveřejnění se nějak vybírají. Pak ale nevím, jestli tenhle dopis byl zveřejněn se záměrem očernit pana Švejnara před těmi, co jenom čtou a nepřemýšlí, nebo zda bylo snahou udělat paní Štěrbáčkové veřejnou ostudu.
Biopaliva i škodí, přiznal Brusel
Období nekritického okouzlení pohonnými hmotami vylepšenými o cukrovou třtinu, obilí nebo řepku olejnou tento týden v Evropské unii definitivně skončilo. Ukázalo se, že velice riskantní může být biopalivová mánie pro životní prostředí. Například v Indonésii nebo Brazílii už teď odnášejí rychle stoupající poptávku - především právě z Evropy - po palmovém oleji a cukrové třtině rychle mizející deštné pralesy. Dalším rizikem je možný růst cen potravin.
Tak to jen moje reakce na větu, že něco Klaus opět arogantně podělal ... jinak výhrady k němu pochopitelně mám také.
Problém je, že Klaus při svých protestech používá buď žádné, nebo zcestné argumenty.Upřesnění - Klaus při svých protestech používá argumenty, které ty považuješ za zcestné.
Jestliže pravdu má, znamená to např. vybudovat přehrady a vodní nádrže v oblastech, kde bude nedostatek vody koncem století.Ještě to není ani 20 let, co jsme se tomu „poručíme větru, dešti“ naposledy smáli. A dnes je to odvážné novátorské tvrzení. Ach jo.
Ještě to není ani 20 let, co jsme se tomu „poručíme větru, dešti“ naposledy smáli. A dnes je to odvážné novátorské tvrzení.Nevím, jestli odvážné a novátorské, ale rozhodně ne Klausovo...
Druhým extrémem je postoj, který říká, že investice do předcházení klimatickým změnám jsou na úkor jiných investic a že je proto do jakékoli seriózní analýzy nákladů a výnosů třeba zahrnout „náklady příležitosti kapitálu“ a těmi je tržní úroková míra. Co si z toho máme vybrat? Věřit trhu (a jeho etice) nebo etice věrozvěstů globálního oteplování? Já bych více věřil trhu (a jeho úrokové míře) a méně elitářům vyspělého a bohatého světa, kteří chtějí, aby měla diskontní míra nulovou (nebo skoro nulovou) hodnotuPřičemž předtím si v článku „definuje“ tržní diskontní míru jako jakoukoli hodnotu dostatečně vysokou na to, aby se mu hodila.
Všimněte si, že všude tam, kde Klaus „rozpoutá diskuzi“, vždy jakákoli věcná diskuze skončí...... protože většina oponentů se okamžitě začne navážet do Klause, ne do jeho názorů.
... protože většina oponentů se okamžitě začne navážet do Klause, ne do jeho názorů.Ale příklad k tomu nemáte, že?
Ale příklad k tomu nemáte, že?Fajn, a rozdíl mezi opicí a Klausem – to taky víte? Nebo se vám tam ta věta připletla omylem? Prostě – vy v té větě vidíte jakoukoli zmínku, nebo jen narážku, na Klause?
Nekonečné množství opic bušících nekonečně dlouho náhodně do kláves taky jednou zcela jistě napíše Hamleta
… Jinak jaký je rozdíl mezi Bohem a Klausem vím
Právě u Klause marně hledám nějaké větší úniky a "hrabivost" ve prospěch své osoby a rodiny, což je dnes dost vzácné.Jeden takový větší únik a hrabivost ve prospěch své strany vedl k tomu, že z ODS odešla spousta členů včetně spoluzakladatele, a ODS se na dlouhou dobu stala stranou jednoho muže, a posléze uzavřela smlouvu s ČSSD, ve které se zavázala, že ať bude ČSSD dělat cokoli, ODS ji neshodí. Což byla jedna z důležitých podmínek, které umožnily právě ono rozbujení korupce a pokles morálky politiků.
Ale nadzvihují mě vždycky příkrá tvrzení jako "zbabral, co mohl", "vytuneloval stát" apod., která se občas objevují, mohl spoustu věcí udělat úplně jinak, ale po bitvě je každý voják generálem.Vidíte, jak to zařazování do skupin funguje? Já jsem nic takového nenapsal, ale hned jsem zařazen mezi lidi, kteří vytknou Klausovi i barvu ponožek a důvod k tomu nemají žádný. Jenom pro to, že mám něco proti Klausovi. Stejně to pak funguje v jiných věcech – pokud někdo oprávněně zpochybní něco kolem globálního oteplování, je okamžitě zařazen po bok Klause – jenom proto, že taky „má něco proti“.
Ale přirovnání k opici nesedí - to není prostě jeho případ. To jsem chtěl naznačit.No jo, ale Klause k opici nikdo nepřirovnával. Myslel jsem, že je všeobecně známé tvrzení o nekonečném počtu opic ilustrující, že s počtem pokusů rostoucím do nekonečna se pravděpodobnost, že nastane nějaký konkrétní jev, blíží jedné.
posléze uzavřela smlouvu s ČSSD, ve které se zavázala, že ať bude ČSSD dělat cokoli, ODS ji neshodí.Lžeš. ODS se zavázala, že neshodí ČSSD, pokud ČSSD bude dodržovat podmínky v dané smlouvě stanovené.
Já jsem nic takového nenapsal, ale hned jsem zařazen mezi lidi, kteří vytknou Klausovi i barvu ponožek a důvod k tomu nemají žádný. Jenom pro to, že mám něco proti Klausovi.Z dosavadního pozorování to vypadá, že proti Klausovi máš všechno.
To bych chtěl vidět, kde je to vaše „pokud“:posléze uzavřela smlouvu s ČSSD, ve které se zavázala, že ať bude ČSSD dělat cokoli, ODS ji neshodí.Lžeš. ODS se zavázala, že neshodí ČSSD, pokud ČSSD bude dodržovat podmínky v dané smlouvě stanovené.
Výše jmenované strany se zavazují, že v průběhu volebního období Poslanecké sněmovny žádná z nich nevyvolá hlasování o nedůvěře vládě ani nevyužijí ústavních možností vedoucích k rozpuštění Poslanecké sněmovny, a budou-li takové návrhy předloženy jiným politickým subjektem, nepodpoří je hlasováním. V případě hlasování o jednotlivých zákonech (včetně rozpočtu) nejsou výše jmenované strany nijak vázány.Že je smlouva platná jenom v případě, že ji obě strany dodržují, to se rozumí samo sebou, to vyplývá přímo z podstaty dobrovolného uzavírání smluv. Ale pokud se vám „dělat cokoli“ ani v kontextu diskuze nelíbí, můžu to upřesnit: „ať bude ČSSD dělat cokoli, co nepoškodí mocenské ambice ODS“. Každopádně korupce nebo zneužívání moci nemohly být důvodem vyslovení nedůvěry vládě.
To bych chtěl vidět, kde je to vaše „pokud“: ... Že je smlouva platná jenom v případě, že ji obě strany dodržují, to se rozumí samo sebou, to vyplývá přímo z podstaty dobrovolného uzavírání smluv.No vida, takže tady je to pokud.
Ale pokud se vám „dělat cokoli“ ani v kontextu diskuze nelíbí, můžu to upřesnit: „ať bude ČSSD dělat cokoli, co nepoškodí mocenské ambice ODS“. Každopádně korupce nebo zneužívání moci nemohly být důvodem vyslovení nedůvěry vládě.Víš jaký byl (teoretický a nepodařilo se to, takže měl být) důsledek opoziční smlouvy? V té citaci jsi ho vynechal, psalo se tam, že maximální schodek rozpočtu bude 20mld Kč každý rok, nicméně se trochu schovává i v tom odstavci, který jsi citoval:
V případě hlasování o jednotlivých zákonech (včetně rozpočtu) nejsou výše jmenované strany nijak vázány.V situaci, kdy ČSSD měla v parlamentu menšinu, nemohla bez podpory kohokoliv rozpočet schválit. To znamenalo, že by se hospodařilo podle rozpočtu z minulého roku, který byl mám ten pocit dokoce plusový - tím by se socialistům zabránilo rozhazovat peníze a vyrábět schodky a dluhy (pokud si vzpomínám, první rok Zemanovy vlády -100mld. Kč) To, že nakonec lidovci socialistům rozpočet schválili, je věc druhá. Oni na tom politicky vidělali, opoziční smlouva už byla bezvýznamná, stejně jako bylo v tu chvíli bezvýznamné její vypovězení... to by bylo jen gesto. Btw. máš Klausovi za zlé, že za jeho předsednictví odešla z ODS spousta členů. Tihle členové (většina z nich) potom založili Unii Svobody, která nejprve kritizovala opoziční smlouvu s ČSSD, načež sama vstoupila s ČSSD do vlády. To je podle tebe (a podle mnohých dalších kritiků ODS) v pořádku, nebo alespoň natolik bezvýznamné, že to nemá cenu zmiňovat - opoziční smlouvu si všichni pamatují už osm let, na US se zapomnělo po roce.
Jinými slovy, smlouva je platná, pokud je smlouva platná. Opravdu je nutné tohle do diskuze explicitně psát?Že je smlouva platná jenom v případě, že ji obě strany dodržují, to se rozumí samo sebou, to vyplývá přímo z podstaty dobrovolného uzavírání smluv.No vida, takže tady je to pokud.
Víš jaký byl (teoretický a nepodařilo se to, takže měl být) důsledek opoziční smlouvy?Takže teoretický důsledek se naplnit nepodařilo, zato se podařilo výrazně zhoršit politickou kulturu v zemi. To je snad dostatečný důvod, proč opoziční smlouvu kritizovat.
V situaci, kdy ČSSD měla v parlamentu menšinu, nemohla bez podpory kohokoliv rozpočet schválit.A čemu by vadilo, kdyby jej schválila s něčí podporou? To je princip demokracie, že se hledá přijatelný kompromis – nejlépe přijatelný pro všechny, nebo alespoň pro většinu. Princip, že mám zrovna 101 hlasů, tak prosadím silou co chci, není zrovna moc demokartický.
Unii Svobody, která nejprve kritizovala opoziční smlouvu s ČSSD, načež sama vstoupila s ČSSD do vlády. To je podle tebe (a podle mnohých dalších kritiků ODS) v pořádku, nebo alespoň natolik bezvýznamné, že to nemá cenu zmiňovatNa opoziční smlouvě nebylo špatné to, že to byla smlouva s ČSSD, ale to, že to byla smlouva o rozdělení moci bez ohledu na cokoli. Uzavírat koalice je normální, pak taky všechny koaliční strany nesou zodpovědnost – a taky je normální, že pokud jedna z koaličních stran dělá nějaké průšvihy, ostatní z koalice vystoupí, nebo je vystoupena ta strana. Nebo neodstoupil Gross na základě tlaků koaličních stran, nebrání návratu Čunka do vlády tlak koaliční strany, nevyzvala v roce 1997 Klause k odstoupení z funkce premiéra do doby vyřešení nejasnosti ve financování ODS koaliční strana? Jenže opoziční smlouva byla skrytá koalice, ODS nenesla za nic zodpovědnost, a zavázala se, že podrží ČSSD u moci, i když budou její politici třeba krást a lhát. Hlavně, když to nebude ohrožovat mocenské ambice ODS. Navíc si ty strany smlouvou rozdělili posty, které nemají být pod přímým vlivem nějaké strany.
Takže teoretický důsledek se naplnit nepodařilo, zato se podařilo výrazně zhoršit politickou kulturu v zemi. To je snad dostatečný důvod, proč opoziční smlouvu kritizovat.Za ten pokus to stálo, několik set miliard korun stojí za to, jít do nějakého rizika.
A čemu by vadilo, kdyby jej schválila s něčí podporou? To je princip demokracie, že se hledá přijatelný kompromis – nejlépe přijatelný pro všechny, nebo alespoň pro většinu. Princip, že mám zrovna 101 hlasů, tak prosadím silou co chci, není zrovna moc demokartický.Princip demokracie je ten, že když mám 101 hlasů z 200, tak mám od většiny mandát k tomu, abych prosadil, co chci. To je demokracie.
Jenže opoziční smlouva byla skrytá koalice, ODS nenesla za nic zodpovědnost, a zavázala se, že podrží ČSSD u moci, i když budou její politici třeba krást a lhát. Hlavně, když to nebude ohrožovat mocenské ambice ODS.Zkrátka ODS je špatná, má mocenské ambice, lidi v ní nám chtějí krutovládnout, všechny nás okrást a pak ještě sežrat naše děti... Tohle nemá cenu, socialista zůstane socialistou, končím v téhle debatě.
Za ten pokus to stálo, několik set miliard korun stojí za to, jít do nějakého rizika.Ovšem několik set miliard korun nestojí za to jít do téměř stoprocentní jistoty, že to na docela dlouhou dobu zdevastuje politickou kulturu zemi, důvěru občanů ve stát a ve své zastupitele a vůbec v demokracii. Což se posléze pěkně prodraží.
Princip demokracie je ten, že když mám 101 hlasů z 200, tak mám od většiny mandát k tomu, abych prosadil, co chci. To je demokracie.To je princip demokracie banánových republik. Demokracie v Evropské kultuře znamená, že se řešení dohodne – takže pak není třeba na hlasování svážet poslance z nemocnic, aby se sehnal jeden hlas, protože je jasné, že pro kompromisní návrh bude výrazná většina.
Zkrátka ODS je špatná, má mocenské ambicePokud mají politici pouze mocenské ambice, je to pro stát katastrofa.
Tohle nemá cenu, socialista zůstane socialistou, končím v téhle debatě.To bude nejlepší. Když je u vás každý kritik některých činů ODS hned socialista…
Ústavě vyčítal zejména ztrátu suverenity malého národa, sníženou možnost ovlivňovat dění v Unii.Tomu bych i věřil. A vůbec by mne nepřekvapilo, kdyby nikdy neřekl, co si pod „suverenitou malého národa“ představuje.