OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Pokusil jsem se trochu víc porozumět editoru VI. Tomu prastarému, ale stále funkčnímu.Mám rád VI a následně i jeho klon VIM. Jenže přeci jen umět VI je ještě o něco víc složitější protože je skutečně starý a chybí mu zdánlivě mnoho do VIM. Jenže občas zjišťuji, že mnohé věci jak se jeví, nejsou jak se jeví.
Myslel jsem si například,že ve VI je oproti VIM problém s formátováním. Bylo mi divné,že by autoři se nepokusili alespoň trochu ten nedostatek napravit. Probrouzdal jsem net a zjistil, že existuje zajímavý příkaz,
fmtkterý správně namapovaný. Asi takhle
map .w :1,$!fmt -w 72dokáže ještě rychleji a pohodlněji než příkaz
ggVGgqve VIM formátovat celý soubor. Samozřejmě za předpokladu, že máte v v .exrc správně nastavené
set wrapmargin=72Pokud ano, tak potom jedno klepnutí na .w a následný Enter vám zformátuje celý soubor jako už uvedený „ggVGgq”
=Úspěch mě potěšil a nedalo mi a pokračoval jsem dál a zjistil jsem ke radosti, že existuje další možnost jak zformátovat odstavec za pomoci příkazu
!} fmt -w 72jednotlivý odstavec. Což se pochopitelně dá použít ve VIM taktéž. Takže se celý proces podstatně zrychlí. Je na jedinci každém jaké mapování zvolí, ale mě tohle v obou editorech skutečně bezproblémově funguje. Jak ve .vimrc, tak v .exrc.
map .w :1,$!fmt -w 72
map z :sh
map , :w!
map ,w :wq!
map .q :q!
map ; :r
map " :e
map L mz}
map f mz{
map F !} fmt -w 72
Sice jsem musel trošku dumat nad tím, jak neudělat chybu a nepřiřadit základní příkazové klávesy, abych v tom neměl guláš, ale nakonec po menším zkoušení jsme vymyslel, co jsem vymyslel. Strávil jsem nad tím vlastně celý večer.Ale bavil jsem se. Konečně jako i jindy se bavím. Unix, potažmo VI a VIM jsou zdrojem neutuchající zábavy. Vzhledem ke skutečnosti, že jsem celý proces výzkumu provozoval na FreeBSD zjistil jsem že pro mne jako pro neprogramátora je docela pohodlné si nainstalovat cs-aspell, udělat si v „.bashrc”
alias as="aspell -c"a v klidu za pomoci
:shse přepnout do shellu, pak si průběžně dělat kontrolu pravopisu. (Stále mluvím o VI). Poté příkazem
exitnebo
Ctr-DPak se vrátit do bufferu a pokračovat v psaní. Není to zas až tak nepohodlné. Ve Slackware jsem nainstalovall ispell-cz. Je jasné,že přímá kontrola pravopisu ve VIM 7 je pohodlnější, ale i takhle lze aspell poměrně pohodlně použít.
Nemyslím, že kvůli VI opustím VIM, ale přesto jsem si s tím pohrál
abych si vlastně uvědomil, co vše je ve VI a především VIM na dosah,
jaké pohodlí a výkon. VI a UNIX rulez... Psáno ve VI. Stále je co se učit. I když je to jen libůstka.
Tiskni
Sdílej:
VI a UNIX rulez...
To jsou dva odlišné výroky. S druhým z nich částečně souhlasím, s prvním ostře nesouhlasím. Jsem totiž typický zástupce lidského rodu. Kdybych byl android, souhlasil bych nejspíš s oběma tvrzeními.
map .w :%!fmt -w ${WRAPMARGIN:-72}
% ... celý súbor, v príkaze sa expanduje za meno súboru (napr :!chmod u+w %
)