Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Pokusil jsem se trochu víc porozumět editoru VI. Tomu prastarému, ale stále funkčnímu.Mám rád VI a následně i jeho klon VIM. Jenže přeci jen umět VI je ještě o něco víc složitější protože je skutečně starý a chybí mu zdánlivě mnoho do VIM. Jenže občas zjišťuji, že mnohé věci jak se jeví, nejsou jak se jeví.
Myslel jsem si například,že ve VI je oproti VIM problém s formátováním. Bylo mi divné,že by autoři se nepokusili alespoň trochu ten nedostatek napravit. Probrouzdal jsem net a zjistil, že existuje zajímavý příkaz,
fmtkterý správně namapovaný. Asi takhle
map .w :1,$!fmt -w 72dokáže ještě rychleji a pohodlněji než příkaz
ggVGgqve VIM formátovat celý soubor. Samozřejmě za předpokladu, že máte v v .exrc správně nastavené
set wrapmargin=72Pokud ano, tak potom jedno klepnutí na .w a následný Enter vám zformátuje celý soubor jako už uvedený „ggVGgq”
=Úspěch mě potěšil a nedalo mi a pokračoval jsem dál a zjistil jsem ke radosti, že existuje další možnost jak zformátovat odstavec za pomoci příkazu
!} fmt -w 72jednotlivý odstavec. Což se pochopitelně dá použít ve VIM taktéž. Takže se celý proces podstatně zrychlí. Je na jedinci každém jaké mapování zvolí, ale mě tohle v obou editorech skutečně bezproblémově funguje. Jak ve .vimrc, tak v .exrc.
map .w :1,$!fmt -w 72
map z :sh
map , :w!
map ,w :wq!
map .q :q!
map ; :r
map " :e
map L mz}
map f mz{
map F !} fmt -w 72
Sice jsem musel trošku dumat nad tím, jak neudělat chybu a nepřiřadit základní příkazové klávesy, abych v tom neměl guláš, ale nakonec po menším zkoušení jsme vymyslel, co jsem vymyslel. Strávil jsem nad tím vlastně celý večer.Ale bavil jsem se. Konečně jako i jindy se bavím. Unix, potažmo VI a VIM jsou zdrojem neutuchající zábavy. Vzhledem ke skutečnosti, že jsem celý proces výzkumu provozoval na FreeBSD zjistil jsem že pro mne jako pro neprogramátora je docela pohodlné si nainstalovat cs-aspell, udělat si v „.bashrc”
alias as="aspell -c"a v klidu za pomoci
:shse přepnout do shellu, pak si průběžně dělat kontrolu pravopisu. (Stále mluvím o VI). Poté příkazem
exitnebo
Ctr-DPak se vrátit do bufferu a pokračovat v psaní. Není to zas až tak nepohodlné. Ve Slackware jsem nainstalovall ispell-cz. Je jasné,že přímá kontrola pravopisu ve VIM 7 je pohodlnější, ale i takhle lze aspell poměrně pohodlně použít.
Nemyslím, že kvůli VI opustím VIM, ale přesto jsem si s tím pohrál
abych si vlastně uvědomil, co vše je ve VI a především VIM na dosah,
jaké pohodlí a výkon. VI a UNIX rulez... Psáno ve VI. Stále je co se učit. I když je to jen libůstka.
Tiskni
Sdílej:
VI a UNIX rulez...
To jsou dva odlišné výroky. S druhým z nich částečně souhlasím, s prvním ostře nesouhlasím. Jsem totiž typický zástupce lidského rodu. Kdybych byl android, souhlasil bych nejspíš s oběma tvrzeními.
map .w :%!fmt -w ${WRAPMARGIN:-72}
% ... celý súbor, v príkaze sa expanduje za meno súboru (napr :!chmod u+w %
)