Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Četl jsem v životě pár předpovědí budoucnosti a ́většina z nich bylo mylných. Na začátku tisíciletí se moc o mobilech a internetu neuvažovalo, spíše o jiných věcech a nakonec jak se ukazuje, pro operátory asi budou datové přenosy v mobilech tím hlavním artiklem. Stejně tak ekologické triky s počasím, globálním oteplováním plus další trik, kterému se říká multikulturalismus a politická korektnost. Dalo by se říci, multikulturalismu i globálního oteplování, samá voda. Nebo, když jsem začínal s Linuxem, roku 2002,četl jsem na Rootu velmi optimistickou předpověď o tom kolik desktopů Linux obsadí a zatím se to moc nelepší.
Nu což, na to že předpovědi nevycházejí, věštectví je a bylo i tak, odjakživa výnosným povoláním. Marxisté věštili zářnou budoucnost proletariátu.Proletariát shodí své okovy, vykoření třídní nespravedlnost a bude společně pracovat a společně se milovat. Marxistická budoucnost se dostavila. A byl to hukot. Ty hromady mrtvol. To bylo projevů lásky a víry v zářnou budoucnost. Takový malý krůček chyběl k dokonalosti. Teď pro změnu jsou další proroci, co říkají, že se nám podaří při změněném přístupu integrovat cikány. Za tisíc let se to v Evropě nikomu nepodařilo, ale teď už víme jak na to. Jen dát na ty správné postupy, co nám někteří vševědi dvacet let předkládají. Výsledek, je ten, že většině téhle komunity vyplácíme dávky a nic za to nechceme.
Jiní proroci věštili konec dějin, ten se také nedostavil. Pak tu byli proroci co hovořili o konci kapitalismu, tedy ještě jich je dost, ale nezdá se že by se chystal to kapitalismus zabalit. Leda až lidi přestanou chtít být bohatí. Stejně tak jako se nedostavují konce světa a další jiné „spolehlivé předpovědi.” Nějak si ten svět a doba jdou vlastní cestou, bez ohledu na mínění všech proroků.
Moc nevycházejí ty proroctví, že lidé, když nebudou mít hlad a bídu a nebude jim zima, tak budou šťastni. Nejsou všichni šťastní, přestože proroci slibují, že stačí zase jen ten malý krůček. Jsem tuhle přemýšlel, co by se stalo, kdyby cikánům a různým jiným nemakačenkům plošně vzali sociální dávky. Nemám na mysli podporu v nezaměstnanosti, pouze ty sociální dávky. Konečně vidím, že i mnozí naši pacienti využívají tenhle bohulibý systém a pracovat se jim nechce. Nakradou si, dávky dostanou, nějaký čas se jim špatně nežije. Těch řečí, když náhodou jeden dva za rok něco nedostane. Co by dělali, kam by šli, nebo začali by si skutečně někteří hledat práci? Odpověď na tuhle otázku by mě skutečně zajímala, ale nedozvím se ji. Kanada má vízovou povinnost, tam nepůjdou. Tak kam?
Za šedesát let svého života jsem toho vyslechl dost a dost. Jak dojdou zásoby toho a toho, jak se svět zhroutí pod náporem přírůstku obyvatelstva. Jak se neuživí. Zatím jak se zdá, civilizace si poradila s hladomorem, zimou i dostatkem surovin. Přežila všechny možné i nemožné předpovědi ekonomických katastrof, které nastanou. Když se nebude dělat tohle, nebo támhle to. Stane se tohle. Nestalo se.
Není to tak dlouho, co jsem četl katastrofickou předpověď od znalců, o nedostatku internetových adres. Včera jsem četl, že IPv6 je tolik, že je jednoduše nemáme možnost všechny využit. Prý to nebude problém zavést. Třeba se mýlí. No nic, dal jsem si segedín se šesti, přečetl blogy a komentáře a půjdu se věnovat něčemu užitečnému. Třeba se do skupiny natáhnu abych byl na skupině svěží. Třeba aspoň tohle proroctví vyjde.
Tiskni
Sdílej:
Sem cekal zapisek o cloud computingu.....
Bude to asi tim ze ty predpovedi nam nasadi brouka do hlavy, mimodeky k tomu cili, at je jaky je, smerujeme.Kdyby to bylo takhle jednoduchý, tak by stačilo, aby všem kartářka našeptala o šťastném a veselém životě, a měli bychom být všichni šťastní a veselí. Tak to nefunguje