OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Přečetl jsem si nejen diskusi pod blogem „Kdo jsou voliči
pravice?” ale i odkaz na zdroj z něhož bylo citováno. O panu Kellerovi
nemám příliš vysoké mínění a dovolím si z jeho přednášky něco málo
ocitovat.
V USA řeší sociální problémy jednoduše tím, že už více než dva miliony chudých lidí zavřeli od počátku 80. let do vězení. Naprostá většina tamějších vězňů jsou mladí, málo kvalifikovaní lidé černé pleti. Tímto způsobem si v USA vydatně snížili míru nezaměstnanosti oproti Evropě.V USA řeší sociální problémy jednoduše tím, že už více než dva miliony chudých lidí zavřeli od počátku 80. let do vězení. Naprostá většina tamějších vězňů jsou mladí, málo kvalifikovaní lidé černé pleti. Tímto způsobem si v USA vydatně snížili míru nezaměstnanosti oproti Evropě.
Už samotné tohle tvrzení vypovídá o schopnosti argumentace páně Kellera. Pan Keller zřejmě předpokládá, že hovoří k mase idiotů, kteří si nic nepamatují, nic nečtou a nic nesledují. Pokud bych to mohl hodnotit, tak nikoliv sociologický poznatek, ale typicky bolševická argumentace. Se vším všudy. Stačí když si někdo na internetu najde projevy bolševických papalášů z libovolného regionu takzvaného socialistického tábora.
Další jeho tvrzení o spiknutí mocných, je skutečně zajímavé. Je v zájmu mocenské elity, aby střední vrstvy rozehrávaly na co nejvíce frontách strategii vylučování, tedy aby se snažily odepřít přístup ke zdrojům těm ještě hůře postaveným. Tato strategie jde přímo proti solidaritě bezmocných, která by mohla horní vrstvy skutečně ohrozit. Tolik strategie uzavírání, kterou rozvíjejí především anglosaští sociologové.
Pan Kellerovi skutečně ještě nikdo neřekl, že na světě jsou hajzlové a vyžírkové a na světě jsou lidé, kteří mají jisté etické hodnoty. Kupodivu ještě mu nikdo neřekl, že těch s těmi etickými hodnotami je zatím víc.Naštěstí. I mezi bohatými. Pohybuji se ve společenství, které obsahuje celé spektrum společnosti. Od naprosto chudých, po velmi, ale velmi bohaté lidi. Třeba i těch, kteří se narodili už bohatí, nebo se bohatými stali. Třeba po absolvování terapie. Něco „málo o lidech a jejich motivech vím,” docela dost vidím.
Konspirační teorie, které pan Keller vytváří, jsou založené bud na vědomé lži a nebo pouhém nepochopení, že lidé se jednoduše sdružují podle svých zájmů. I ti bohatí vytvářejí své kluby, které mají svá pravidla.Jejich členy jsou lidé, kteří mají společnou řeč, společné cíle. Tím cílem je zisk, rozvoj, schopnost obstát v konkurenci, nebýt nikomu podřízen, najít možného obchodního partnera a další. Stejně jako má svá pravidla, svou řeč, své pojmy, kluby sdružující lidi zajímající se o pěstování okurek, nebo open source. Existuje něco, čemu se říká komplementarita. Tady Zaměstnavatele, zaměstnanci, kapitalisté a proletariát jsou komplementární. Jedná se o sérii nikdy nekončícího vyjednávání, kdy se obě strany pokoušejí dosáhnout nejvyšších možných výhod pro sebe.
Malá, leč důležitá odbočka. Vzhledem k tomu, že docházím do zdejšího klubu „výlučných.” Výlučných tím, že se zajímají o něco tak celkem v běžném světě neznámého, jako je Linux, FreeBSD, Solaris, vím, že lidé zde na venkovní svět působí, cize, odtažitě, nesrozumitelně. Venkovní svět nerozumí diskusím na téma „jádro, KDE, Gnome, SSH, GTK, Bash, VIM,” a jiným podobným pojmům. Pokud bude ve společnosti lidí ze světa open source sedět jedinec,jinak celkem vzdělaný, gramotný, který má ponětí, že něco jako operační systém existuje, a nic víc (a jsou i tací, co považují Word za databázi a nebo OS,) pak se bude cítit cize, bude mít u mnohých členů, tohoto klubu výlučných pocit, že jím pohrdají pro jeho neznalost.Možná se tak bude cítit neprávem.
Venkovní svět zaměstnanců, nerozumí světu kapitalistů. Nemůže jim rozumět. Zaměstnanec je člověk, který (jak je uvedeno je v komentáři pana Smolíka pod mým předchozím blogem,) kterého, a to zcela právem, zajímá jeho plat za jeho práci. Firma není jeho. Protože ho zajímá jeho plat a nemá vize a cíle kapitalisty, nemá ani zisk kapitalisty, ani možný osobní bankrot kapitalisty. Se vším co k takovému bankrotu patří. Pár zbankrotovaných kapitalistů jsem viděl. Nebyl to příjemný pohled.
Zaměstnanci mají své cíle, kapitalisté mají své cíle a ani u jedněch nejde o konspirační sdružení vedoucí ke zničení těch druhých. Pokud by tomu tak bylo, civilizace se zhroutí. Zhroutí, tak jako se na čas díky zničení jedné třídy, její eliminace, zhroutila v Rusku, Číně, Kambodže. Nebo nastane pád do propasti bezvýznamnosti, jako se tomu stalo v případě Československa, druhdy jednoho z deseti nejrozvinutějších zemí světa.
Pan Keller je díky nepochopení komplementarity, obyčejný zelený bolševik,
který je mimo realitu.
Z hlediska teorie uzavírání lze vysvětlit také
povahu sociálního státu a povahu reforem, které ho mají zmodernizovat. Vznik
sociálního státu není ničím jiným než výsledkem snah středních a nižších
vrstev získat alespoň část zdrojů, které by jinak měli pod kontrolou pouze
mocní. Klíčovým bodem reforem sociálního státu je naopak omezení přístupu k
bezplatné lékařské péči, k sociálním dávkám, ke státem garantovanému
starobnímu důchodu.
Minimální sociální stát financovaný pouze středními vrstvami má být zárukou toho, že logika exkludování ovládne střední a nižší patra společnosti. Spoléhá se na to, že střední vrstvy budou mít stále méně, stále více budou muset za všechno platit, ale a přitom budou stále pravicovější, stále více budou obviňovat ty pod sebou a stále více budou proklínat solidaritu.
To že vystupuje pan Keller jako sociolog, dává jeho názorům punc vědeckosti. Jenže abych věřil jeho teoriim, musel bych znát prameny, ze kterých čerpá. Ty neuvedl. Co jsem od něj četl a čtu, slyšel a slyším, jsou a byly vždy jen jakési pokusy o vědeckost. Konečně, měli jsme vědecký komunismus a měli jsme lidi s titulem RSDr. To co nám zanechal rudý bolševik, na jehož zásluhy se tak rád pan Keller odvolává, nestojí za fajfku tabáku. A nejde jen o nedostatek banánů, nebo toaletního papíru. Třeba jde jen o tu holou svobodu, kterou potřebuje kapitalismus jako takový. Kapitalismus s jistou mírou solidarity.
V české televizi, pro kterou externě pracuji, píši scénáře, dodávám náměty, poradenství, svým podnikáním umožňuji práci, kameramanům, kostýmerkám, režisérům, produkčním. Komplementarita. Jsem kapitalista, který prodává své produkty instituci.
Kapitalista co investuje svůj kapitál, svůj čas, svoje tělo. Zavázal jsem se osmdesáti klientům, že budu mít v určenou dobu na ně čas, věnuji jim svou pozornost, poskytnu jim svoje znalosti. Musel jsem napřed investovat, pronajmout prostory a zeptat se, co ode mne tahle činnost chce, co potřebuje? Až potom přicházejí peníze. Žádný sladký život a žádné spiknutí mocných. Jen holá každodenní práce.
Tiskni
Sdílej:
Takže tu jsou a lidi at si udělají obrázek sami ju?
http://www.youtube.com/watch?v=CY47vSevyQM
http://www.darius.cz/jankeller/index.html
Vyborny blog. Ale narodu to stejne nepomuze....Pravda, je to o něco lepší než to tvoje "blogování", které spočívá v tom, že okomentuješ články z iheute a ihned svými (stále stejnými) žvásty v období jedné pětiletky. Taky to považuješ za službu národu? Musím ti říct, Faune, že si skutečně obětavý... :))))
Ovšem o USA si levicový sociolog může nablábolit naprosto cokoliv a ještě za to pobírá peníze daňových poplatníků.
klades zpsobem, ktery navadi ke konkretnim odpovedim (loaded question)
Ano, mám rád konkrétní odpovědi na konkrétní otázky a nesnáším žvanění. Je na to něco špatného? A myslím si, že americký model je v dlouhodobém horizontu lepší. Je to vidět na vývoji kriminality v USA a v Evropě. V USA kriminalita výrazně klesá od začátku 90. let, zatímco v Evropě stoupá. Ale rád si poslechnu i opačný názor.
Tohle ale maji taky v americe nejlip vymysleny. Ted nemuzu najit jak se tomu oficialne rika, ale maji takovy skvele obfuskovany reci kterejma politici lakaji svoje ovecky, typek rekne ze bude drsnej na "urban crime" a nackove si reknou "hle, ten je nas, tim mysli negry" a nikdo nemuze nic dokazat.
A co má politik říkat, když chce snížit kriminalitu, která pálí občany? Že si někdo spojí "urban crime"="negři", za to přece ten politik nemůže.
Hlavně nekonzistentního: takovéto otázky nemohou mít jiný výsledek než žvanění. Množství informace je přeci dáno tím, kolik je možných odpovědí. Pokud je odpověď jediná možná, pak je informační hodnota nulová. V tomto případě otázky zní: je tam korelace? Pokud ano, je tam příčinná souvislost (a kterým směrem)? A pokud ano, jedná se o záměr? K morální rovině se raději nebudu vyjadřovat.klades zpsobem, ktery navadi ke konkretnim odpovedim (loaded question)
Ano, mám rád konkrétní odpovědi na konkrétní otázky a nesnáším žvanění. Je na to něco špatného?
Pravda je, že v USA sedí ve vězeních víc lidí než v Evropě...Pro upřesnění, ve Státech bručí více lidí (procento populace) než v Rusku. Počty (procento) vězňů jsou ve vyspělích zemích tzv. svobodného světa nevídané. Pokud bychom přistoupili na Váš argument, znamená to snad, že Američané jsou mnohem horší lidé než ostatní a mnohem větším procentem jsou to kriminálnící?
Je lepší kriminálníky zavírat (USA), nebo si je "kupovat" štedrými sociálními dávkami (Evropa)?Chicht. A to nám tady říkáte, že kriminalizace chudoby je nesmysl a výmysl pana Kellera. ;) Jinak Vás to asi překvapí a asi to nedokážete pobrat, ale pomoci lidem v nouzi, aby se nestali zoufalými, vyjde společnost levněji, než je nechat upadnout do bídy, kdy nemaje co ztratit dají se třeba i pustí do páchání trestné činnosti... a pak je zavírat a platit vězení.
Proč jsou mladí černoši nevzdělaní, nezaměstnaní a zavření? Kvůli zlému kapitalismu? Nebo proto, že ve škole je to nebaví, pracovat rukama také ne a být gangsta je přeci tak cool?Zkuste si projít střední školou v některé z chudších oblastí Států a uvidíme, jak vzdělaný vylezete Vy - "bílý, pilný, slušný a schopný".
Pro upřesnění, ve Státech bručí více lidí (procento populace) než v Rusku. Počty (procento) vězňů jsou ve vyspělích zemích tzv. svobodného světa nevídané. Pokud bychom přistoupili na Váš argument, znamená to snad, že Američané jsou mnohem horší lidé než ostatní a mnohem větším procentem jsou to kriminálnící?
To je jádro naší diskuze. Procento populace ve vězení samo o sobě nevypovídá o ničem. Může to znamenat, že režim utlačuje občany. Nebo také to, že režim efektivně ochraňuje občany před kriminálními živly.
Jinak Vás to asi překvapí a asi to nedokážete pobrat, ale pomoci lidem v nouzi, aby se nestali zoufalými, vyjde společnost levněji, než je nechat upadnout do bídy, kdy nemaje co ztratit dají se třeba i pustí do páchání trestné činnosti... a pak je zavírat a platit vězení.
Tohle funguje jen u některých lidí a jen v některých situacích. V Evropě to dospělo do opačného extrému, který produkuje tzv. celoživotní důchodce. Je to tak lepší? Nedoplatíme na to v budoucnu? Já mám velké obavy. S některými lidmi prostě po dobrém nic nepořídíte, jeden příklad za všechny.
Jenze Keler nerika, ze v USA zaviraji do vezeni cernochy jako reseni jejich nezamestnanosti, to je vedlejsi prinos.
Musim s vami souhlasit v jednom, mladi cernosi jsou zavreni kvuli zlemu kapitalismu. Soukrome spolecnosti provozujici vezeni rejzujou tezky prachy a pak sponzorujou lidi a politiky prosazujici valku proti drogam, zakony "trikrat a dost", atd. a tak si zajistuji dalsi najemniky a dotace od statu. Dokonce nekteri inovativni kapitaliste platej soudci za kazdeho vezne, ktereho jim posle, a soudce pak, spravne motivovan, seka odsouzene jak Bata cvicky bez ohledu na okolnosti jednotlivych pripadu.
No neni ten trh nadherny?
Kdyby jen ja, pane JiKu, bolsevicky lhari se cpou uz i do foxnews a NY Times. Je to smutne, ze i americane takto sproste ocernuji vlastni zemi, za trest bych je poslal na evropske galeje do Kodane, to by je naucilo!
Podplaceni primo soudcu masovka nebude, zatim. Ale je na tom krasne videt, k jakym extremum takovy system vede uz v situaci, kdy soukromnici obhospodaruji asi jenom 100k veznu z celkem 2,5M. Mimochodem, v Rusku, kdyz ho kapitalisti v 90. letech privedli na buben, si policajti bez vyplat prilepsovali pokutovanim lidi za vymyslene veci. Pokud se do obdobnych sracek dostanou USA/Britanie, na cem asi budou profitovat tamejsi represivni slozky?
Klidne si priplatim 30 % za neefektivni statni veznice, jen kdyz reditel Mirova nebude financne zainteresovan na tom, ze me zabasne a udrzi u sebe na hrade co nejdele.
politiky prosazujici valku proti drogam, zakony "trikrat a dost", atd.
Třikrát a dost je velmi efektivní způsob ke snížení kriminality. Pokles kriminality v USA od začátku 90. let do současnosti je obrovský.
Dokonce nekteri inovativni kapitaliste platej soudci za kazdeho vezne, ktereho jim posle, a soudce pak, spravne motivovan, seka odsouzene jak Bata cvicky bez ohledu na okolnosti jednotlivych pripadu.
Odkaz na skutečný případ? Navíc jste nějak pozapomněl, že v USA o vině nerozhoduje soudce, ale porota. Ale co, představy nebo realita, jaký je v tom rozdíl, že?
Třikrát a dost je velmi efektivní způsob ke snížení kriminality.No nevím, ale k přeplnění věznic nad jejich kapacitu to funguje docela dobře. Chce to jenom nezastavit se u první stránky <vas_oblibeny_ideove_cisty_tisk> a trochu mít přehled o tom, co se ve světě děje. Kdyby to chtěl někdo navrhovat v ČR, tak je lepší ho rovnou zavřít na doživotí, než to stihne rozpracovat. Vyjde to o dost levněji. ;)
Navíc jste nějak pozapomněl, že v USA o vině nerozhoduje soudce, ale porota.A také Vám jistě neuniklo, a psal jsem to výše Faunovi, že tím to vesměs končí. Legislativu netvoří porota, ostatně prokuratura také není "lidová". To kolik lidí skončí v krimu se dá ovlivnit celkem snadno, legálně a za bílého dne. Krom toho, nejsem znalec (a ani se na mě nevztahuje jury duty, neb jsem zde pouze dočasným cizincem (alien)), ale celkem bych řekl, že každý případ (a dokonce ani ne každý případ, kdy můžete skončit ve vězení), vyžaduje projednávání před porotou (může se asi lišit i podle právní soustavy státu). Tím jenom chci řící, že to jste zřejmě stejně mimo jako kolega s placenými soudci. ;)
Třikrát a dost je velmi efektivní způsob ke snížení kriminality. Pokles kriminality v USA od začátku 90. let do současnosti je obrovský.
Skoda ze jinde tak skvele vysledky nebyly. Jestli on ten pokles nesouvisi s necim jinym...
Skoda ze jinde tak skvele vysledky nebyly. Jestli on ten pokles nesouvisi s necim jinym...
Výsledky jsou vynikající. Např. počet vražd se snížil z téměř 10 na 100 000 obyvatel a rok na 5,4. Majetková trestná činnost také poklesla. Faktory je těžké jednoznačně identifikovat. Třikrát a dost má určitě výrazný vliv, legalizace potratů a povolení skrytého nošení zbraní na veřejnosti také hrají nemalou roli. Přeplněná vězení a s tím související náklady sice představují problém, ale musíme si stanovit priority. Pobyt kriminálníka na svobodě nás také stojí nemalé peníze, nemluvě o tom, jak vyčíslit vraždu, znásilnění atd.
Např. počet vražd se snížil z téměř 10 na 100 000 obyvatel a rok na 5,4.Pricemz v zapadni evrope je jeste 2-5x nizsi (treba v Nemecku kolem 1).
Vytvorit podminky pro zivot, zajistit vzdelani, nez se nadejete, mate uplne jiny obrazek spolecnosti.
Tohle je čirá utopie. Podívejte se do ČR na "integraci" Romů. Daňoví poplatníci sypou peníze, ale žádný lepší život z toho nevzniká. Jen další a početnější generace celoživotních důchodců. V západní Evropě je to stejné.
Když už řešíte kriminalitu, tak jste ještě zapomněl dodat: a zlomková pravděpodobnost, že Vás někdo připraví o život.
Ano, pravděpodobnost, že mě někdo zavraždí, opravdu není vysoká. To ovšem neznamená, že se tím nemusím znepokojovat. Znásilnění neznámým člověkem se také nestává moc často, přesto byste svou přítelkyni nebo dceru nenechal courat noční Prahou.
Utopie je, že se někam dostanu zavíráním co největšího počtu lidí, stejně všechny nepochytám,. A navíc to bude stát mnohem více peněz. Prevence, drahý Watsone, tudy vede efektivní cesta.
To je otázka, kdo z nás je větší utopista. Já bych samozřejmě preferoval prevenci, kdyby fungovala. V praxi s některými lidmi po dobrém nevyjdete.
Skryte noseni zbrane urcite nemuzete motat do statistik US, i kdyby prani bylo sebe vice otcem myslenky. Nebo chcete tvrdit, ze to ze v nekterych divocejsich Statech lze zaznamenatelne ovlivnuje statistiky v cele zemi?
Skryté nošení zbraně je v současnosti dostupné občanům (shall have) v asi 40 státech USA. Takže nejde o některé státy a paradoxně nejde ani o ty divočejší. Tam je naopak zakázáno. Skryté nošení se začalo zavádět koncem 80. let a tedy koreluje s poklesem násilné kriminality. Úvaha je jednoduchá - zločinci si tolik nedovolí, když vědí, že jejich potenciální oběť může být ozbrojena.
Jak souvisi legalizace potratu a uroven kriminality mi (mozna az na extremne okrajove pripady, kdyz hodne napnu fantazii) unika uplne.
Když máte slabou fantazii, tak holt musíte věci nastudovat. Aspoň ty odkazy, které sem dávám. V roce 1973 byly v USA legalizovány potraty. To znamená, že se staly dostupné chudým vrstvám obyvatelstva, což v konečném důsledku znamená, že se spousta potenciálních kriminálníků vůbec nenarodila.
Krom toho "kriminalnik" pred svym dopadenim vi, ze uz nema moc co ztratit (i kdyz to byl dosud drobny zlodejicek) a to se pak mohou dit veci.
Jenže v praxi se tyto věci prostě nedějí. To je holý fakt.
Vazne odmitate videt spojitost mezi ekonomickym rustem a poklesem kriminality?
Netvrdím, že tato spojitost neexistuje. Když se vy pro změnu podíváte sem a trochu si počtete, tak uvidíte, že to není tak jednoznačné. Ekonomika byla v USA v posledním desetiletí v nepříliš dobrém stavu, ale kriminalita přesto klesala nebo stagnovala. Proč asi?
Asi 40...... zaokrouhleno nahoru. A některé jsou divoké až až. Pokud se Vám zda nošení zbraně zdá podstatnější, než ekonomické faktory. Jak zracionalizujete to, že na prvních místech měst s největším počtem vražd a násilní trestné činnosti převládají místa, kde je povoleno skryté nošení zbraně? Krom toho, nejsem asi zrovna dobrý tip na kriminální mysl, ale můžete mi zkusit poradit ze zkušenosti své nebo svého okolí, ze které zde čerpáte. Když zločinec ví, že oběť může být ozbrojena, není lepší neriskovat a raději rovnou zastřelit ze zálohy? Zejména v kombinaci s třikrát a dost, pokud ví, že už stejně nemá o ztratit, protože protože ho dvakrát chytil policajt s jointem na záchodě?
potraty a nenarození chudí kriminálníciŽe mě z kontextu rozhovoru s Vámi hned nenapadlo, že za tím bude stará *ne*dobrá eugenika. Narodil jste se ve špatné době, být teď o 70 let dříve a jistě byste se těšil na novou "čistou" a skvělou budoucnost.
Jenže v praxi se tyto věci prostě nedějí.Říkáte Vy.
Ekonomika byla v USA v posledním desetiletí v nepříliš dobrém stavu, ale kriminalita přesto klesala nebo stagnovala.Kam vy na ty špeky chodíte: http://www.google.com/publicdata?ds=wb-wdi&met=ny_gdp_mktp_cd&idim=country:USA&dl=en&hl=en&q=us+gdp+stats. Resp. ano, stav ekonomiky se pod taktovkou zdejších neoliberálů drasticky zhoršoval, ale provalilo se to naplno a viditelně až před necelými dvěma lety.
Pan Randy cpe eugeniku kam muze, to je normalka.
Bezne se to vysvetluje tak, ze nepripravenym matkam se nerodi nechtene deti, ktere by v neutesenych rodinnych a materialnich pomerech vyrostli do deprivantu a sociopatu.
zaokrouhleno nahoru. A některé jsou divoké až až.
Opravdu jste si ten článek prostudoval? Shall-issue má 37 států, Vermont (velmi bezpečný stát) nemá žádná omezení (38) a Alabama má may-issue, které ovšem v praxi přechází v shall-issue (39). Navíc v mnoha may-issue státech se situace liší podle místa, tj. v LA povolení nedostanete, zatímco v ostatních oblastech Kalifornie není problém. Takže 40 mi přijde jako naprosto korektní číslo.
Jak zracionalizujete to, že na prvních místech měst s největším počtem vražd a násilní trestné činnosti převládají místa, kde je povoleno skryté nošení zbraně?
Opravdu? Já netvrdím, že to funguje 100%, ale zkuste si najít nějaký přehled, já teď nemám čas. Např. Washington, DC je jedno z nejhorších měst v USA a krátkou zbraň si ani nemůžete koupit. Naproti přes řeku je Arlington, který je podstatně bezpečnější, protože je ve Virginii.
Krom toho, nejsem asi zrovna dobrý tip na kriminální mysl, ale můžete mi zkusit poradit ze zkušenosti své nebo svého okolí, ze které zde čerpáte. Když zločinec ví, že oběť může být ozbrojena, není lepší neriskovat a raději rovnou zastřelit ze zálohy? Zejména v kombinaci s třikrát a dost, pokud ví, že už stejně nemá o ztratit, protože protože ho dvakrát chytil policajt s jointem na záchodě?
Proč tedy nejsou v USA ulice pokryté mrtvolami, když třikrát a dost plus skryté nošení platí již od 90. let? Zločinci nejsou úplně iracionální. Vražda ze zálohy má velmi tvrdý trest (doživotí nebo smrt) a velmi malou výtěžnost (lidé s sebou běžně nenosí celoživotní úspory). Podle vaší teorie by kriminalita měla v USA raketově stoupat, což se neděje.
Že mě z kontextu rozhovoru s Vámi hned nenapadlo, že za tím bude stará *ne*dobrá eugenika. Narodil jste se ve špatné době, být teď o 70 let dříve a jistě byste se těšil na novou "čistou" a skvělou budoucnost.
Tohle není můj výmysl. Přečtěte si odkaz a uvidíte sám. Faktorů může být celá řada, ale potraty a 3x a dost se uvádí nejčastěji.
Opravdu jste si ten článek prostudoval?Jo, spočítal jsem si, kde to automaticky (ty povolenky nejsou tak vždy tak jednoduché) nejde a bylo to více než deset, tak jsem to odečetl od padesáti. Zrovna o Kalifornii drobet vím, protože se zde docela dost pohybuji. Zbraň můžete nosit pouze viditelně a nenabitou. Netuším, jak jste přišel na to, že mimo LA není skryté nošení problém. SF pravidelně zbraně na svém území zakazuje úplně (podobě jako Chicago) a pak je soudně napadáno chlapci z KKK... totiž NRA a soudy to ruší... a znova se to zkusí jinak. Překvapivě, SF není nikde v národní špici násilné trestné činnosti a vražd. A teď si lámejte hlavičku.
Opravdu?Opravdu. Kdo nevěří, ať tam běží. Zkuste se pohrabat ve statistikách FBI... výtažky jsou k dispozici i na Wikipedii. S DC jste si naběhl. Není ani v první pětasedmdesátce (ani vraždy ani násilná trestná činnost), kam sahala první tabulka, na kterou jsem narazil. podle Vaši teorie by přitom mělo být na špici... tak zkuste mudrovat znovu a lépe.
Proč tedy nejsou v USA ulice pokryté mrtvolami, když třikrát a dost plus skryté nošení platí již od 90. let?Protože všichni lidé (a tohle Vás asi šokuje: dokonce ani všichni chudí lidé) nejsou zločinci a vrazi.
Podle vaší teorie by kriminalita měla v USA raketově stoupat, což se neděje.Ne, podle mé teorie předvádíte postup "přání otcem myšlenky" a tak si vybíráte nějaká podružná data, zanedbávat zcela klíčové faktory, ignorujete nevhodná fakta a děláte z nich závěry, které dávají smysl pouze ve Vašem malém vnitřním světě a možná ještě Vašich přátel z KKK.
Tohle není můj výmyslSamozřejmě, že není. Ani těch pánů odkazovaných v článku. Eugenika byla jednou z podstatných myšlenek budování třetí říše.
3x a dostJo, a z toho, co si s velkou slávou pozavírala teď bude muset Kalifornie propouštět ca 40 tis. vězňů nebo kolik to bylo, protože na to kapacitu, ani peníze na to aby ji navyšovala. Drakonické zákony se moc libí hochům od "práva a pořádku", ale je to k prdu a je to drahé. Já už si připadám jak do dubu: prevence, milý Watsone, prevence, jinak se nedoplatíte.
Netuším, jak jste přišel na to, že mimo LA není skryté nošení problém. SF pravidelně zbraně na svém území zakazuje úplně (podobě jako Chicago)
Na wiki a shoduje se to s tvrzením člověka, který tam žije - California gives wide latitude to the county authorities in issuing permits. In California, the usual issuance of the permits ranges from a No-Issue policy, such as San Francisco, to an almost Shall-Issue environment in rural areas.
S DC jste si naběhl. Není ani v první pětasedmdesátce (ani vraždy ani násilná trestná činnost), kam sahala první tabulka, na kterou jsem narazil.
Asi koukáme každý do jiných tabulek. Třeba tady jsou nejhoršími oblastmi Baltimore, Detroit a DC. V Baltimore a DC není šance nosit zbraň, v Detroitu asi ano, ale pro změnu je tam málo bílých. Samozřejmě, že úpadek průmyslu hraje velkou roli. Jak říkám, faktorů je mnoho.
Myslíte ten grafíček? Tady máte úplnější a aktuálnější data (ta ostatně byla snad i v tabulce na stránce s Vaším odkazem: http://en.wikipedia.org/wiki/United_States_cities_by_crime_rate. Svého času jsem koukal do statistik FBI a myslím, že to odpovídalo. Tak si poslužte,
Opravdu mám málo času. Nicméně při letmém pohledu na tabulku je vidět, že DC se drží sakra vysoko (Total violent crime je 1,374.5, vraždy 31.4). Vaše tvrzení, že není ani v první pětasedmdesátce, je zcela mimo. Nezmátlo vás, že tabulka je řazena podle počtu obyvatel a ne podle úrovně kriminality?
Pardon, prehledl jsem (hledal jsem letmo a to DC; poradi me nezmatlo, to si muzete zvolit), 21. mezi mesty s vice nez 250 tis. obyvatel v poctu nasilnych trestnych cinu na hlavu
Opravdu koukáme na stejnou tabulku? Umíte počítat? Když si seřadím tabulku podle Total Violent crime, tak je Washington, DC, na 13. místě. Při seřazení podle Murder and nonnegligent manslaughter je dokonce na 5. místě (viz obrázek v příloze). Někdo z nás má vlčí mlhu, ale já to nejsem.
Pointa je, nemely by na prednich mistech byt mesta, kde je skryte noseni zbrane zakazano? Pokud by Vase teorie o prinosu tohoto opatreni pro kriminalitu v oblasti mela mit neco do sebe?
Já netvrdím, že skryté nošení řeší kriminalitu. Je to pouze jeden z několika pozitivních faktorů. V žádném státě, kde toto zavedli, se lidé nezačali střílet na potkání.
Opravdu koukáme na stejnou tabulku?Špatně třídím, to je vše. Tím se taky vysvětluje, proč jsem nad tím lě Honolulu, kde se zbraně skrytě nosit nesmí a tedy je samozřejmě celkem bezpečné. ;) Pořád to nechápete, 13. nebo 6. nebo 21.... pořád je nad ním celá řada měst, kde se můžete skrytě ozbrojit. Takže něco z toho, co Vám kamarádi z KKK^H^H^HNRA říkali asi bude špatně. projděte si ty statistiky celé, včetně menších měst a a zkuste si udělat obrázek.
Je to pouze jeden z několika pozitivních faktorů.Jako Váš názor a domněnka, OK. Jinak to chce mít vyfutrováno nšjakými daty. Já bych to třeba osobně viděl jako negativní jev.
V žádném státě, kde toto zavedli, se lidé nezačali střílet na potkání.K každém případě se na můj vkus střílejí trochu moc. Ale nakonec proti gustu... takže pokud jim to vyhovuje.
Jako Váš názor a domněnka, OK. Jinak to chce mít vyfutrováno nšjakými daty. Já bych to třeba osobně viděl jako negativní jev.
Fakt je to, že skryté nošení se začalo povolovat od konce 80. let. Předtím to nebylo možné (pro běžné smrtelníky). Průběh byl v mnoha státech stejný. Nejdřív mediální kampaň o tom, jak se lidé začnou střílet na potkání kvůli maličkostem. Praxe ukázala, že tomu tak není, tohle se nikde nestalo. Že vy něco vidíte, je jen vaše věc. Stačí si projet toto vlákno, kde jsem vám opakovaně vyvrátil vaše nesmyslná čísla. Na začátku vlákna byl Washington, DC na 75. místě žebříčku vražd, na konci se ukázalo, že je pátý. Kdo z nás si staví vzdušné zámky?
„Není-li jiné možnosti, než zbabělost nebo násilí, doporučuji sáhnout k násilí.“
- Mahátmá Gándhí
"Totalitní stát může dělat velké věci, ale jednu věc udělat nemůže: nemůže dát dělníkovi v továrně pušku a říct mu, aby si ji vzal domů a měl ji v ložnici. Puška visící na zdi dělníkova příbytku nebo farmářovy chýše je symbolem demokracie. A je naším úkolem dohlédnout, aby tam zůstala.“
- George Orwell
"Zákony, které zakazují nošení zbraní, jsou takové povahy, že odzbrojí pouze ty, kteří nejsou odhodláni ani nakloněni páchání zločinů...Takové zákony činí věci horšími pro napadeného a snadnějšími pro útočníka, slouží spíše ku podpoře než k zabránění vraždám, neboť neozbrojený člověk může být napaden s větší sebedůvěrou než ozbrojený."
- Cesare Beccaria, O zločinech a trestech
"Má-li někdo zbraň a snaží se vás zabít, je přiměřené bránit se střelbou z vlastní zbraně."
-Tibetský dalajláma
A taky se resi vrazdy.Opravdu? Handrkoval jsem se tu s Randy_shem a Vyy jste do toho nemluvil. Já mluvil o násilné trestné činnosti celou dobu. ;) Ale i kdyby, není první. Tohle je jenom výběr nad 250 tis. a ani tak není v zemi první. Na špici jsou místa, kde by podle Randy_sho měla být kriminalita výrazně nižší. Opět za Arligton dík. Docela dobře ukazuje, že hledat souvislost mezi kriminalitou a socio-ekonomickou situací dává smysl (z Wikipedie): CNN Money ranked Arlington as the most educated city in 2006 with 35.7% of residents having held graduate degrees. In October 2008, BusinessWeek ranked Arlington as the safest city in which to weather a recession, with a 49.4% share of jobs in 'strong industries'.[4] In July 2009, CNN Money ranked Arlington second in the country in its listing of "Best Places for the Rich and Single." [5] Along with five other Northern Virginia counties, Arlington ranked among the twenty U.S. counties with the highest median household income in 2006.
Jinak, clovece, ty musis byt slepy jak patrona. Tolikrat se opravovat. Nic ve zlem, ale jak muzes ocekavat, ze budou tva tvrzeni povazovana za verohodna?To asi jsem. Nejspíše to bude tím, že průběžně musím dělat i jiné věci, než flamovat na abíčku. Vzhledem k tomu, že tento zdroj úplnější informací jsem sem hodil já, tak bych si troufl tvrdit, že mlžení není má parketa.
Pokud bych byl ja grazl...Nevím, když juž někdo nemá zábrany k páchání násilné (ale i obecně) trestné činnosti a vražd, o kterých specificky tedy mluvíte my. Tak mi přijde, že potenciálně smrtící oběť raději zabije rovnou, než se bude moct bránit, než riskovat, že bude zastřelen.
Ještě na doplnění. Tím socio-ekonomickým hlediskem mám na mysli, že čím lépe se lidé mají, tím méně mají důvod dát se na dráhu zločinu (nebo alespoň násilného... hospodářskou trestnou činnosti, zejména velké objemy, vyjímaje). Jestli onen proklamovaný vývoj kriminality ve Státech od 80. let nesouvisí s rostoucím hospodářstvím a životní úrovní jejich obyvatel více, než s čím jiným.
Souhlasím s vámi, že ekonomická situace hraje velkou roli. Nicméně to není tak jednoduché. Někteří lidé prostě nebudou pracovat za žádné situace. Podívejte se na vývoj kriminality a vývoj nezaměstnanosti v USA. Mám pocit, že tato data vaši teorii zase tolik nepodporují. Např. v roce 1969 dosáhla nezaměstnanost nejnižší úrovně (3,5%), zatímco vraždy vystoupily na 7,3. V posledním desetiletí nezaměstnanost výrazně kolísala (3,9% v roce 2000, 6% v roce 2003, 4,5% v roce 2006, 7,4% na konci roku 2008), ale vraždy stagnovaly nebo dokonce klesaly okolo 5,5. Že by 3x a dost mělo větší vliv, než jste ochoten připustit?
Ma tahle debata smysl? Proc by mel byt prvni? Je proste vysoko.Data data prostě nekorelují. Při snaze o hledání souvislosti mezi mírou benevolence ke zbraním a statistikou násilné trestné činnosti působí až zoufale nahodile.
Ze ostatni jsou v mistech, kde je hodne cernochu a hispancu...Tuto Vaši teorii jsem před týdnem přednesl svému kolegovi, Mexičanovi... docela jsme se nasmáli. Mohu zkusit ověřit ještě u některého z Afroameričanů.
Oproti tomu Washington a Arlington jsou si podstatne blize nejenom geograficky.Rozdíl může být i na úrovni ulic. Když jsme s kolegou večer putovali z hospody v SanFran, tak jsme kličkovali ne kvůli přemíry alkoholu, ale proto, abychom se naší ulici vyhnuli v určitých blocích. Byli si geograficky mnohem blíže než DC a Arlington. A ve všech ulicích platili stejné předpisy pro nošení zbraně. Možná to chce méně kampaní "Get the fact" a více samostatného myšlení, potažmo místního ohledání.
Nehlede na fakt, ze Washington v tomhle muze byt trebas klidne hned druhy.jak může? Není a když tam hodí města pod 250k, tak se propadne ještě níže za jiná místa s velmi volným přístupem ke zbraním. Opět, opravdu bohaté oblasti (jako se zdá být i Arlington, byť přiznávám, že Výhodní pobřeží nijak moc neznám) s násilnou trstnou činností až tak problém nemají. Jednak nejsou nutně snadno dostupné vhodným pachatelům, jednak see často jedná o uzavřená oplocená společenství s vlastní ochrankou. Z podstaty lidské přirozenosti bych tam samozřejmě trestnou činnost hledal stejně, jako všude jinde, ale mnohem spíše hospodářskou a v úplně jiných obratech.
Cili, abychom to shrnuli a vyhnuli se zmatkum, vliv ekonomiky na chut lidi krast a loupit nepopiram.No to je dobře.
Ja ne. Ja resim pouze vliv moznosti nosit u sebe zbran.No a to je, to, co dle mého přeceňujete. Nezdá se, že by to podporovala ani data na Americkém kontinentě. Natož pak srovnání starého a nového světa. Abych nebyl nefér. V určitém kulturně ekonomickém kontextu se možná nějak vlivy mohou projevit, ale řekl bych, že je to daleko za hranicemi toho, aby mělo cenu uvažovat o masovém zpřístupnění zbraní jako opatření na snižování kriminality. Spíše bych řekl, že počet nehod, které by z toho vzešli jsou mnohem vyšší než případný kladný přínos, byl-li by nějaký. Navzdory námitkám ee zdá, že model prevence a omezování důvodů k páchaní trestné činnosti je účinnější.
Za data nepovažuji to, že DC, kde se nesmí nosit zbraně je na 13. místě (nebo kolik to bylo) v počtu násilných trestných činů mezi městy nad 250 tis. obyvatel (to jenom abychom věděli že neřešíme národní data).
V počtu vražd na 5 místě. A svého času se označoval jako "murder capital of the USA". Menší města nejsou v přehledu zjevně proto, že v nich je obecně menší kriminalita. Nemluvě o tom, že malá čísla vytvářejí nesprávný dojem - jedna vražda ve vesnici s 1000 obyvateli se přepočte jako 100 vražd na 100 000 obyvatel a rázem je z malé vesnice nejhorší místo v USA.
A pan Randy_sh nám vysvětlí, že je to kvůli nenošení zbraní... přičemž taktně pomlčí o těch horších městech, kde se klidně zbraně nosit mohou.
Naposledy - nošení zbraně není všelék. Dokonce tvrdím, že to je spíše méně důležitý faktor, nicméně pozitivní. A ano, máte pravdu, existuje pár měst, která jsou na tom hůř než Washington, DC a zbraně se tam nosit můžou. Např. Detroit. Tam hrají roli další faktory - krach průmyslu, etnické složení obyvatelstva. Zkuste si vy položit otázku, proč je hlavní město USA tak nebezpečné, když si tam krátkou zbraň nemůžete ani koupit, natož nosit.
Podobně ani vývoj kriminality od 80. let nelze bez nějaké srovnávací studie považovat za jakkoliv související s Vašimi teoriemi. Za data považuji srovnání vývoje kriminality v podobných místech bez a se změnou stran nošení zbraně. A pak také sledování, jestli se v tom třebas neprojeví krach dominantního průmyslového odvětví a tak.
Udělat takovou jednoznačnou studii je nemožné, faktorů je příliš mnoho. Podívejte se sem. Výsledky jsou obrovsky protichůdné. Ale všimněte si jednohoho čísla - za 2,5 roku spáchali vlastníci licence k nošení 117 vražd. To je naprosto směšný zlomek z celkového počtu (16 tisíc ročně). Je vidět, že negativní efekt CCW je nulový.
Grazla nedemotivuje to, ze jej muze zavrit policie ale fakt, ze by obet mohla opetovat palbu a tim jej legalne zastrelit.Zajímavá myšlenka, teď ještě vysvětlit, proč v totalitárně odzbrojených oblastech může být bezpečněji nebo stejně bezpečně, než ve svobodně ozbrojených. Jestli za tím nebudou spíše ty socio-ekonomické souvislosti (v samotných Státech) a/nebo vliv kultury a historické tradice (EU a státy, jakož i to Švýcarsko).
Pokud ze utocnikovi se zbrani vzdas, mas daleko mensi sanci prezit nez kdyz zbran vytahnes taky.Nejsem expert a v ČR (ani ve Státech) jsem naštěstí neměl osobní zkušenost, ale pochybuji, že útočník se zbraní, když uvidí něco jako pohyb k tasení bude čekat, až ho zastřelím.
Samozřejmě, že není. Ani těch pánů odkazovaných v článku. Eugenika byla jednou z podstatných myšlenek budování třetí říše.Coz je ale vcelku irelevantni, pokud vyznam (predikcni schopnost) toho faktoru (legalizace potratu) vyjde velka pri faktorove analyze existujicich sociologickych dat. Napriklad v tom clanku, ktery jsem odkazoval nize, jim to vychazi jako druhy nejvyznamnejsi faktor u nasilne trestne cinnosti (vysvetlujici 29 % z poklesu, po expozici olovu ktera vysvetluje 56 % z poklesu).
Výsledky jsou vynikající. Např. počet vražd se snížil z téměř 10 na 100 000 obyvatel a rok na 5,4Jen tak mimochodem, co se tyce poklesu poctu vrazd (a i predchozicho narustu poctu vrazd v osmdesatych letech) existuje i jine vysvetleni: vliv olova na vyvoj detske nervove soustavy a zakaz olovnateho benzinu v sedmdesatych letech v USA. Na tohle tema existuje nekolik vyzkumnych praci (treba [1]) srovnavajicich vyvoj koncentrace olova v ruznych statech USA a vyvoj nasilne kriminality a ukazujicich vyznamny vliv tohoto faktoru. [1] http://www.nber.org/papers/w13097.pdf
Nektera jina vysvetleni tu byla nacrtnuta, pravdu se asi hned tak nedozvime, protoze jde o komplexni problem, ve kterem hraje roli mnoho faktoru.
Vytlaceni bezdomovcu na mene viditelna mista turistu jiste potesi, ale problem to neresi...
Kdybyste takhle diskutoval normálně, tak se s vámi ostatní taky baví normálně.Ne, to neplatí. Empiricky vyzkoušeno. I když uznávám, že jsem poněkud urážlivý.
Jde o to, že si člověk nesmí zaměňovat skutečnou politickou levici a pravici se stranami, které se k nim v ČR deklarativně hlásí. Levice nikdy nemůže být z principu levicí v duchu Labour Party vedené Tony Blairem.To beru, ale dle mého názoru se to zaměňování děje moc často - někdy neúmyslně a často velmi úmyslně (z obou stran). Ve výsledném bordelu se pak není možné nic jiného než flamewar.
Vira v to, ze kdokoli kdo nema stejne nazory je socka/komunista/bolsevik/whatever?Jak právě názorně vidíme, tohle se dá najít i jinde. Já mám jiné názory, a tedy budu hardcore pravičák, a podle toho vydedukujete ty názory. A opačně, občas bývám označen za levičáka. Zajímavé je, že na "pravicí prolezlém" abclinuxu jsem považován za pravičáka (i když, výjimka se najde).