Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Mnohokrát jsem přemýšlel, proč nejsem levičák a zjistil jsem jednu věc. Na levičáka nejsem dost naivní. Zřejmě nejsem dost dlouhodobě nepoučitelný. Za šedesát let svého života jsem vypozoroval, že všude, kde měli navrch různí Marxové, Leninové, Paroubkové, šla ekonomika, vzdělanost, kultura šmahem dolů. Československo od roku 1948-1989 je toho důkazem.
Prostě a jednoduše. Tolikrát dějinami ověřený pokus, že levicová politika nefunguje, levicové přístupy a postupy z dlouhodobého hlediska zcela selhávají neodradí mnohé další následovníky k přehodnocení svých výchozích premis. Pořád jsou naivkové, kteří mají za to, že problém je ve správném provedení. Když tohle tvrdí lidé mimo linuxovou komunitu, není na tom ani nic divného. Ale být levicově zaměřený, levicově v českém podání mám na mysli, tak to je u některých exaktně uvažujících lidí jako zde až divné.
Přeci jen musí vědět, že pokud se opakuje stále stejně blbý příkaz a zadají se vadná data do PC, nic z toho není. Bud chybová hláška, nebo nesmyslný výstup. Prostě a jednoduše, společnosti, které fungují na přerozdělovacím principu, fungují spolehlivě na úrovni doby kamenné. Jinak ne. Dlouhodobě. Všechny příliš přerozdělovací společnosti zanikly. Nebo se nevyvíjejí, stagnují. To je historický neoddiskutovatelný fakt. Příliš solidarity, příliš snadné přicházení ke zdrojům vede k plýtvání a malé motivaci nacházet zdroje další.
Co z toho plyne? Plyne z toho pro mne, že je nutné definovat solidaritu jako takovou, kolik je té solidarity třeba. Tolik, kolik se ji poskytuje v linuxovém světě, či jiném open source prostředí? A jaká že to je ta solidarita linuxového světa? A definovat jaká solidarita je třeba ve společnosti evropského typu jako takové?
Solidarita v linuxovém prostředí, tedy alespoň jak jsem pochopil, spočívá v tom, že vytvářím, nebo spolupracuji na kódu, poskytnu dalším lidem zdroje kódu k případnému zlepšení, informace, občas i příkaz případně postup, ale rozhodně jim neinstaluji, nekonfiguruji PC. Tedy pokud tuhle činnost nedělám z lásky k někomu a nebo vyloženě neschopným, kteří mají inteligenční deficit. Solidarita znamená poskytnout tedy informace, možnost učení se a nikoliv všechno za někoho udělat. Samozřejmě mohu někomu za peníze spravovat PC, ale to je obchod a tedy už ne solidarita.
Všichni ostatní v linuxové komunitě přispívají podle svých možností. Ne každý stejně, ne každý má stejné výsledky a dokonce ne ani příjmy. Týká se to jak těch, co produkují kód, kteří jsou ceněni a myslím, že žádný z nich hlady neumírá, protože pokud mají potřebu, dokáží najít zdroj příjmů, který považují za nutný, tak těch, co občas objeví bug. Někteří jsou zaplaceni třeba za služby a podporu. Ale neorientuji se příliš v obchodní politice, kterou provozují firmy, ani v důvodech firem, jež se angažují v podpoře open source. Možná v komentářích tohle někdo srozumitelně objasní.
Někdy mám pocit, že někteří lidé si představují solidaritu v tom smyslu, že druhým lidem, těm méně úspěšným budou ti více úspěšní platit život. Že těm, co se ani nenamáhají vzít myš do ruky, klepnout na klávesnici, otevřít cdrom aby tam vložili instalační CD, nebo DVD,těm líným prostě jim ten počítač ostatní darují, naistalují, pustí a vysvětlí jak na to, že budou stále a stále k dispozici. Tohle se děje jak zde, tak v jiných oblastech. Je dost lidí, kteří mají pocit, že ostatní mají jakési povinnosti navíc vůči nim. Zajímalo by mě jakou míru solidarity ohledně třeba Linuxu si zdejší členové komunity představují? Jakou míru solidarity si představují třeba ve společnosti? Co všechno by zdejší komunita měla nováčkovi poskytnout, nebo zájemci o studim IT?
Co všechno by společnost měla poskytnout svým členům, kteří dostanou vzdělání? Vzdělání, které jim umožňuje najít zdroj obživy. Co víc by jim měla poskytnout? Mám na mysli běžně schopné lidi s rozdílnými schopnostmi. Protože běžné schopní lidé s rozdílnými schopnostmi v rozdílných oboroech jsou schopni se o sebe postarat sami. Jestli těmto lidem poskytovat stejnou míru solidarity, kterou poskytujeme, invalidům, psychicky a mentálně neschopným, jestli máme platit někomu za to, že si pořídil děti, brát ohled na to že třeba se nepostaral o spolehlivou matku, případně otce. Těm dětem.
Jestli máme brát dobu mateřství jako nemoc, nebo společenský zájem, který budeme preferovat vysokými finančními částkami. Nebo jen jako určité přilepšení, protože děti si pořizujeme, protože je chceme a máme za to, že jsme schopni se za běžných podmínek, stejně jako generace našich předků o ně postarat, bez zvláštní podpory okolí. Případně se starat o lidi, kteří nikdy neměli zájem pracovat a poskytovat jim stejnou rentu, jako těm, kteří se zmrzačili při výkonu povolání a nikoliv chlastem a fetováním?
Otázka zní tedy, kolik toho přerozdělit a jak? Co všechno poskytnout a komu? Starat se o všechny a všechno, spoléhat na rozum státu, úřadu? Nebo věřit, že lidé jsou v podstatě při běžných podmínkách schopni si opatřit vše co potřebují a ještě navíc, co už tak nepotřebují, ale co jim žádná vláda nezajistí. Kdo pamatuje socialismus, ví, že vláda nikdy nikomu nadstandard nezařídila. Ten si byl každý schopen, kdo měl zájem zařídit i proti vůli státu. To je asi ten základní rozpor. Rozpor mezi pravicí a levicí.
Zeptat se jak je možné, že společnost, která na přerozdělování, státní zásahy, státní solidaritu, tolik nevěří je ve svých dějinách tak úspěšná. Kulturně, ekonomicky, politicky. Třeba Anglosasové. Nebo jestli preferovat společnost, která chtěla mít pod kontrolou vše, o všem rozhodovat, nenechat lidi vlastní iniciativě, jako donedávna společnost čínská. Solidaritu tohoto typu. Všichni mají stejně, nikdo nemá víc.
Ta čínská, nakonec tu „všeobecnou péči a starost” také opustila a dala v mnohém zelenou lidské iniciativě a ví, že není schopna zajistit blahobyt všem. Není to tak dlouho, co byli v Číně chudí všichni, dnes už všichni chudí nejsou. Pravdou je, že asi z hlediska pracovního práva jsou skutečně daleko za Evropou. Otázkou je jak dlouho budou za Evropou ekonomicky a pokud vůbec ještě jsou? Nakolik jsou solidární? A z jakého důvodu, tu míru evropské solidarity nepreferují?
Tak to je asi všechno. Málo toho tvrdím, jen se spíš ptám.. Ale chápu, že levicově smýšlejícím to bude připadat jako blábol: Možná jsem těmi otázkami také odpověděl, proč nejsem levicový. Nebavím se o politických stranách, ani ODS,ČSSD, VV nebo TOP09. Jen se bavím o míře solidarity a divím se z jakého důvodu lidé, kteří velmi často na konkrétní otázku ze světa open source odpoví RTMF, jsou tak strašlivě toužící po „sociální spravedlnosti,” která je z mé zkušenosti v podstatě devastující a přináší bídu skoro všem.
Tiskni
Sdílej:
Mira solidarity? Nevim, v CR zadna solidarita neni.Pořád má někdo plná ústa solidarity, ale ve skutečnosti chce říci, že chce „jedněm brát a jiným (často sobě) dávat“.
Slyseli jste slovo Bozi.
Ujasneme si zakladni vec: na ostatni lidi sere pes, dulezite je pouze to, co chcete vy, a jak my zaridime, ze to dostanete, je uz nas problem a zasadne vas s tim nemame obtezovat.
Predne vam musime postavit a udrzovat pastousku nekde na samote u lesa a musi to stat primerene vasim moznostem. Dale jsme povinovani mit pro vas pripraveny silnice s dostupnym mytnym. Cerpaci stanice neustale zasobene benzinem jsou samozrejmosti, to ani neni treba zminovat, stejne tak cely automobily prumysl, vse pochopitelne za pro vas prijatelne ceny. Jo a jeste cisty vzduch a vodu, ale to uz je banalita, s tim nebude zadny problem.
Vy totiz mate narok na to, aby kolem vas existovala vyspela civilizace, ktera tohle vsechno umoznuje. Samozreme zadarmo, protoze takove fungujici civilizace se silnou stredni tridou bezne padaji z nebe a udrzuji se samy od sebe.
Nikoliv JA ale MY, kolektiv je na prvnim miste!
Tak co, kdy vyrazite do Laponska? Kvuli nam ve zdejsim otroctvi zustavat nemusite.
Do ceho vas nutim? Vzdyt vas tady nedrzim, muzete z fleku emigrovat. Jestli chcete, prijdu vam i zamavat.
S tim, ze chcete do Laponska, jste zacal vy. Me se tady celkem libi, vy si stezujete, jak vam slapeme po stesti, prijde mi proto logicke, ze kdyz se vam u nas zije spatne a mistni zvyky se vam protivi, tak si sbalite kufry a pujdete za lepsim do Laponska.
Ale je fakt, ze libertariani maj tohle jinak a nasili na sobe pachane aktivne vyhledavaji, treba pan JiK se taky s celou rodinou prestehoval ze zaslibenych USA do komunistickeho Danska, zrejme na misijni cinnost jako pastor neoliberalismu, nebo jinak nevim.
Jak si to umi zaridit? Sam si vyrube zeleznou rudu a uhli, postavi tavici pec, vyrobi pilu a sekerku, vypali cihly, vyvali trubky, atd. , atp., az si postavi chalupu? Z SA si vlastnorucne postavenym tankerem doveze ropu, kterou ve sve rafinerii predestiluje na benzin, aby mohl jezdit po dalnicich, ktere si sam postavil?
At se kolega klidne odstehuje nekam na Sibir, kde to bude mit k nejblizsi zive dusi tejden cesty tajgou a uvidime, jak skvele se mu povede, kdyz ho nikdo nebude otravovat.
Tak to gratuluju!
Akorat jedno nechapu: proc tady s nama tak trpite, nechate se od nas nasilim odirat a nejedete si budovat one-man-show prumyslovou civilizaci do Laponska? Nejaka forma sebemrskactvi?
Napriklad Linus ma autoritu co se tyce vyvoje jadra, ale mezi vyvojari neni mocenska nerovnost (kazdy si muze delat co chce, vydat vlastni patche, atd.).Ale pokud Linus rekne, ze neco do jadra nepujde, tak taky nepujde. To neni mocenska rovnost (aby bylo jasno, tohle nekritizuju, Linux je pragmatik a to se mi libi) ani omylem. Navic tam jsou dalsi, kteri mohou patch stopnout.
Pokud prijmete tohle, muzete prijmout i myslenku, ze muze existovat stat, ktery ma autoritu, aniz by mel nad svymi obcany vetsi moc, nez maji ti obcane nad nimCoz prijato nebylo. Cili, jak si vlada zajisti autoritu bez moci nad ostatnimi? Nase vlada autoritu nema (mozna nejakou malinkou ano, ale ty pred tim ji nemely vubec), takze u nas je tva myslenka zcela nemyslitelna.
Levice pozaduje, aby takovy stat zasahoval do mocenskych nerovnosti (protoze je povazuje za spatne a prirozene vznikajici)Jenomze pak svym zasahem vytvari nerovnost novou. Viz ono otrepane "Ja jsem delnik, kdo je vic?"
Jsem levicak, protoze si myslim, ze mocenska nerovnost ve spolecnosti je zlo (a nejen to, ze takova spolecnost je i mene efektivni, protoze se v ni lide boji, a tedy nevyuzivaji plne svuj potencial).Jenomze to je prave ten problem. Ja proste premisu, ze snaha po rovnostarske spolecnosti nevyzaduje nekoho s moci toto vynucovat, neprijimam a historicka zkusenost mi dava za pravdu. Pak je ovsem v troskach i to, co na tehle premize stavis.
A tedy, ze by ji spolecnost jako celek mela potirat, i za cenu nizsi svobody.Tohle myslis jak? Jakoze radeji mit mensi svobodu nez by ji mel nekdo vic nez ja? Dekuju pekne.
Jiste chapete, ze je rozdil mezi situaci, kdy ma nekdo pravo rozhodovat a je neodvolatelny, a situaci, kdy ma sice pravo rozhodovat, ale vy ho muzete odvolatA jak zajistis, ze se z toho neodvolatelneho nestane odvolatelny? Jako to treba udelali levicovi komuniste?
(jak to muzete treba udelat u Linuse forknutim zdrojaku).Snazis se napasovat software na neco uplne jineho. Forknutim Linuxoveho jadra Linuse neodvolas a stat forknout nemuzes.
To druhe je situace, kdy je ta mocenska nerovnost mezi nami podstatne nizsi a fakticky vlastne neexistuje, prestoze v obou ma autoritu.Jenomze to jsi vymyslel nejakou vysnenou teoretickou situaci, ktera hned tak nenastane.
To posledni "za cenu nizsi svobody" myslim jakoze mit radeji nizsi svobodu nez by nekdo mel mit moznost mit moc nad nekym jinym (a tedy ucinit druheho jeste vice nesvobodnym).Kdo by mel byt mene svobodny? Ten co ma moc nebo oba? Paklize oba, tak jsi se dostal do sporu sam se sebou protoze tvrdis, ze levice je o vetsi svobodnosti. Cili, budto tomu tak neni, nebo nejsi levicak, nebo je nesmysl, ze pozadujes aby byli lide klidne mene svobodni.
Ja vim, ze pravicaci s oblibou rikaji "kazdy by mel mit maximum svobody pokud neomezuje svobodu druheho"Myslim si, ze Gandhi by rekl zhruba to same. ty netrivialni pripady jsou prave temer vzdy o omezeni svobody druheho. Jenomze ty pak pozadujes prave to omezeni svobody obou.
Jak uz jsem rekl, krasne je tento problem videt na sporu BSD vs. GPL.Coz je z principu nesmysl protoze porovnavas hrusky s jabkama. Vydava-li nekdo totiz pod GPL, ty mas pravo jeho praci nepouzit. Pokud ti ale ostatni ve state nastoli nejaky rezim, tak ty uz s tim nic neudelas. Stat neforknes, neudelas si svuj vlastniu s vlastni licenci ...
Forknutim Linuxoveho jadra Linuse neodvolasPokud pujde vetsina aktivnich vyvojaru za tebou, tak ho defacto odvolas. Hlavni vyvoj pujde ve forku a puvodni maintainer zacne byt irelevantni. Tohle se uz nekolikrat stalo (xfree/x.org, gcc/egcs). Demokracie v praxi.
ukazkove se mylite, kdyz vyvoj linuxoveho jadra povazujete za mocenskou rovnost. Je to perfektni pripad rizeni v hiearchii pyramidy se sirokou zakladnou.To je ukazka, ze jsi naprosto nepochopil, co JS myslel mocenskou rovnosti. Je to dobre videt na dvou pripadech - clenove vyrobniho druzstva, kteri si zvoli predsedu, ktery pak druzstvo ridi, organizuje praci a rozhoduje, oproti klasickemu podniku, kde reditel take podnik ridi, organizuje praci a rozhoduje. Ackoliv v kazdodenim fungovani mezi obema pripady nebude moc rozdil, z hlediska mocenske rovnosti jsou v prvnim pripade vsichni clenove druzstva rovni, v druhem pripade si zamestnanci s reditelem rovni nejsou. Ten hlavni rozdil je v tom, ze v prvnim pripade ma predseda sve pravomoci pouze proto, ze mu ti, nad kterymi rozhoduje, duveruji a zvolili ho. Pokud v jeho schopnosti duverovat prestanou, mohou ho odvolat. Oproti tomu v pripade podniku ma reditel rozhodovaci pravomoci z 'externich' duvodu (externich z hlediska vztahu reditel-zamestnanci) - z povereni majitelu/akcionaru. I kdyby ho vsichni zamestnanci povazovali za naprosto neschopneho, tezko s tim neco udelaji. Z tohodle hlediska vyvoj linuxoveho jadra (a obecne open-source software) odpovida prvnimu pripadu. Ackoliv zakladatel projektu ci aktualni 'sef' muze mit nejakou formalni kontrolu nad projektem (vlastnictvi domeny, pristupova prava k serverum s webem a mailing listem, vlastnictvi ochranne znamky), tato kontrola je natolik slaba, ze ostatni ho mohou kdykoliv 'svrhnout' tim, ze software forknou a spolecne prejdou vyvijet fork.
Jenže ty nevidíš dlouhodobé dopady. Krátkodobě může fungovat ledacos. Dokonce i střednědobě. Socialismus byl neuvěřitelně neefektivní a hloupý systém, přesto tady vydržel 40 let. Ale dlouhodobě ojebávat "fyzikální" zákony prostě nejde.
V USA byly v 60.letech 90% dane z prijmu v nejvyssim pasmu. Tedy, solidarita naprosto nesrovnatelna s jakoukoli zemi dneska (a pritom meli rust 5% rocne)
Právě tato údajná solidarita v 60. letech nastartovala problémy v následujících desetiletích. Jeden příklad za všechny - dělníci v GM si v 60. letech vymohli natolik nereálné podmínky, že největší výrobce automobilů na světě nakonec zkrachoval.
V Anglii bylo od konce valky (?) bezplatne zdravotnictvi (a tedy plne solidarni).
A proto je dnes veřejné zdravotnictví v Anglii horší než v ČR.
Shrnme to. Za dnesni problemy muze 50 let stara politika vysokych dani a socialismu, ktera kratkodobe vedla k bezprecedetnimu ekonomickemu rozvoji trvajicimu pouhe, naprosto zanedbatelne, ctvrt stoleti, na kterem se podilely jenom vsechny vrstvy obyvatelstva. To, ze veci sly, a to na vsech frontach, do hajzlu od chvile, kdy se vlady chytili neoliberalove pred triceti lety a prosadili ty svoje "fyzikalni" zakony, toho si pratele nevsimejte, je to vsechno vina socialistu!
Jo, a GM polozily duchody delnasu od pasu! Nikoliv demetni politika managementu, nikoliv dementni hospodarska politika neoliberalu, ale duchody. Kdyby delnici misto neustaleho okradani zamestnavatele pracovali zadarmo a kazdy mesic ulozili na ucet GM $1000, to by byla prosperita a zisky! Jenze socialisti si vynutili popirani fyzikalnich zakonu...
Shrnme to. Za dnesni problemy muze 50 let stara politika vysokych dani a socialismu, ktera kratkodobe vedla k bezprecedetnimu ekonomickemu rozvoji trvajicimu pouhe, naprosto zanedbatelne, ctvrt stoleti, na kterem se podilely jenom vsechny vrstvy obyvatelstva.
Tak to je. Když stát nasadí obrovské daně, tak krátkodobě vybere spoustu peněz. Časem bude výběr daní klesat, protože firmy budou hledat cesty, jak se placení vyhnout. Nebo nebudou vůbec v dané zemi podnikat, protože se jim to nevyplatí.
To, ze veci sly, a to na vsech frontach, do hajzlu od chvile, kdy se vlady chytili neoliberalove pred triceti lety a prosadili ty svoje "fyzikalni" zakony, toho si pratele nevsimejte, je to vsechno vina socialistu!
Jistě, například Británie nerušeně vzkvétala pod vedením labouristů až roku 1979, kdy nastoupila M. Thatcherová, která to podělala. Takhle to bylo? Ale to by Thatcherová nevyhrála volby, kdyby Británie za labouristů prosperovala, že?
Jo, a GM polozily duchody delnasu od pasu!
Přesně tak. Špatná rozhodnutí managementu a silná konkurence také sehrály svou roli, ale platit důchody bývalým zaměstnancům si nemůže dovolit žádná firma, která operuje v konkurenčním prostředí. Platit zaměstnancům dokonce i Viagru není udržitelné.
Ideologie je to zajimava, ale nepodlozena praxi. Proste po valce ekonomika USA slapa s vysokymi danemi, od osmdesatych let jde ekonomika do kytek i pres nizke dane. I kdybyste se na hlavu stavel, tak s timto faktem nic neudelate.
S Britanii to jde z kopce od te doby, kdy prisla o kolonie a Thatcherova na tom opravdu nic nevylepsila.
No to ten kapitalismus pokrocil, kdyz firmy svym zamestnancum nejsou schopny zajistit duchody... Asi fakt budeme muset nakonec vsichni pracovat zadarmo, aby kapitalismus mohl nerusene vzkvetat.
Ideologie je to zajimava, ale nepodlozena praxi. Proste po valce ekonomika USA slapa s vysokymi danemi, od osmdesatych let jde ekonomika do kytek i pres nizke dane. I kdybyste se na hlavu stavel, tak s timto faktem nic neudelate.
Takže vy tvrdíte, že do 80. let byly v USA vysoké daně a ekonomika perfektně šlapala. Potom si Američané - z nějakého nepochopitelného důvodu, protože ekonomika byla ve skvělé kondici - zvolili Reagana, ten snížil daně a ekonomika šla do kytek. Je to tak? Tohle tvrdíte?
Ten duvod nebyl nepochopitelny - Reagan byl slavny herec.
Ve skutečnosti se americká ekonomika nacházela ve srabu už během 70. let, kdy celá dekáda byla ve znamení staglace. Carter s tím moc nezmohl a to mu v kombinaci se zahraničními fiasky zlomilo vaz.
Jisteze tohle netvrdim, kolecko se polamalo v 70. letech, ale tohle snad vite. Taky urcite vite, ze to melo sve objektivni priciny (ropne soky, pad burz, ...), ktere tezko vznikly kvuli vysokemu zdaneni. Pocatek zadluzovani, rustu nerovnosti, snizovani platu atd. lze vystopovat na konci 70. let, ovsem teprve Reagan svou politikou tomu dal definitivu.
Ja bych dokonce rekl, ze platit svym zamestnancum duchody je pro firmu vyhodnejsi nez jiny ekvivalentni system.
Tohle jsou úplné nesmysly. Když firma platí svým zaměstnancům důchody a zdravotní péči, tak to znamená další náklady. Tyto náklady se samozřejmě promítnou do ceny výrobku, což se většině spotřebitelů nebude líbit a koupí si výrobek od konkurence, která tímto zatížena není. Přesně tohle potopilo GM.
V jinem ekvivalentnim systemu byste jim totiz musel pridat na mzde, aby si mohl na ten duchod nasporit.
Zrovna v GM byly mzdy dost velké. Tyto důchodové a zdravotní benefity přijal management právě proto, aby ukončil neúnosné požadavky na další růst mezd. Ale tím problém nevyřešil, jen ho oddálil.
To sporeni je vlastne investice, a pokud byste jim dal ty penize, skrze ktere by si sporili (at uz prostrednictvim statu jako v prubeznem systemu, nebo prostrednictvim duchodovych fondu), nemusela by ta investice jit k vam. Kdezto v pripade platby duchodu primo by ta puvodni investice sla primo do vasi firmy.
Chápete správně význam slova "investice"? Investice je, když do něčeho vložím peníze a to něco mi začne peníze vydělávat zpět. Důchod bývalým zaměstnancům mi nic nevydělává, je to jen další náklad.
Penzijni fond GM je fond, laskave se dovzdelejte.
Druha vec je, ze i fondovy system je de facto system prubezny, protoze dluhopisu ci akcii se nenajite a pokud je chcete smenit na rohliky a mliko, tak potrebujete nekoho ochotneho tento obchod provest. Pokud nikoho nenajdete, chcipnete hlady.
Melete nesmysly, fakt byste si mel nastudovat, jak funguje penzijni system v USA.
kdyby to byl fond, tak by na vyplaceni bylo nasysleno a ke krachu zpusobenemu neumernou zatezi prubezne vyplacenych duchodu by logicky nedoslo
Bavite velmi velice. Vsak on vas uz zivot nauci (kdyz neznate historii a soucasnost) jak to s teorii "fond nemuze krachnout" je ve skutecnosti.
Kristova noho!
GM sice regulerne zkrachoval a prodal aktiva, ale to byla jen ucetni a pravnicka operace, firma realne dal funguje. Dal fuguje i penzijni fond a normalne vyplaci duchody, akorat je podfinancovanej a bude do nej GM muset nalejt penize. Az GM zkrachuje natvrdo a uplne, pak teprve penze prejdou na stat.
„Podle všeho patříme k předním evropským pirátským stranám, alespoň, co do pevnosti a konzistence programu, který je striktně zaměřen na obranu práv občana, revizi copyrightu a liberální demokracii.“Ergo, ja to chapu tak, ze liberalove pro minimalni stat jsou. A nekde jsem i pozadavek minimalniho statu v programu CPS cetl.
Tak jak napsal Pedro ... budte rad ze pujdete brzy do duchodu. Na Vas jeste vyjde. At jej ve zdravi uzijete co nejdele.
Mit dnes potomstvo je ekonomicky pomerne nakladna zalezitost a pary jez jeste nemaji pocato by si mely setsakramentsky rozmyslet celou situaci.
Srovnavat solidaritu v obecne rovine s open source snad ani nejde pac open source ci free software vetsinou tvori lide jen proto ze je to bavi. Nic vic nic min.
Bavi vas vytvaret ruzne aplikace, prispivat komunite OSS, prekladat manualy .... tak to delate jen proto ze to cloveka proste jenom bavi.
To stejne je i warez. Cracker nejakeho komercniho SW provadi reverse engineering taky jen proto ze ho to bavi.
A v tom je ten rozdil oproti pestovani ovoce ci zeleniny na vlastni zahradce a nasledna sklizen s rozdelenim urody mezi sousedy.
Tohle prece nikdo nedela. Vymenite pytel psenice za pytel brambor ci nejakou drobnou opravu na zemedelskem stroji apod, ale nikdy nedavate komukoliv cokoliv jen tak jak se to deje v hobby jmenem programovani, tvorba SW.
>>>Kolik zde podpory, ze svého času, znalostí poskytovat lidem, kteří mají všechny možnosti si mnohé najít na internetu?
Doporucil bych Vas kolegovi z prace pac jste vekove tak nastejno abyste mu vysvetlil vetu na niz reaguji. Me to totiz uz nebavi a nejsem ochoten hledat informace pro nej kvuli jeho lenosti, senilnosti, neschopnosti.
Jestli máme brát dobu mateřství jako nemoc, nebo společenský zájem, který budeme preferovat vysokými finančními částkami. Nebo jen jako určité přilepšení, protože děti si pořizujeme, protože je chceme a máme za to, že jsme schopni se za běžných podmínek, stejně jako generace našich předků o ně postarat, bez zvláštní podpory okolí. Případně se starat o lidi, kteří nikdy neměli zájem pracovat a poskytovat jim stejnou rentu, jako těm, kteří se zmrzačili při výkonu povolání a nikoliv chlastem a fetováním?Pane jílek, změňte kliku v tom kolovrátku, už je to ohraná písnička. Podle vás by každej, kdo jen trošku šilhá nalevo, chtěl hned všechno rozdat povalečům, prozradim vám sladký tajemství, tohle snad opravdu nechce (krom těch povalečů) nikdo. Systém je špatně! Rozeberme si třeba polský model rozdělování podpory v nezaměstnanosti. Výpověď ze strany zaměstnavatele, je jediný způsob, jak v polsku dostanete prachy, dohoda? Od toho je to dohoda, dohodnete si odstupné, proč by vám měl ještě něco platit stát? Dáte výpověď? Vaše rozhodnutí-víte do čeho jdete. Paragraf? To snad ani zmiňovat nebudem. Pokud mátě ženu a dítě (kamarád), dostanete na ruku zhruba 700PLN (á4500Kč), rozhodnete-li se zůstat doma s dítětem (zatimco stará maká), podporu sice nedostanete, ale léta vám jdou na důchod a jste připsaný k dítěti na zdravotním pojištění manželky. Krom toho dostanete ještě jakýsi "bonus" v podobě daňové úlevy při společném zdanění a to všechno proto, že je tam nezaměstnanost jak prase, nejsou na to prachy a tímhle se snaží snížit ty "přímé výdaje". Nemusim připomínat, že když si na pracáku a napadne sníh, dostaneš lopatu a vestu (sekání trávy, zbírání listí, odpadků), ať si dělník, účetní, nebo manažer. Buď bereš, nebo si jdi pro prachy k paní Evě z Providentu...
Ono to neni jen "černá/bílá".V tom je IMHO ten největší problém. Ať se ten systém nastaví jakkoli, tak (pokud je obecný) se nejde nějaký vyžírka, který ho akorát zneužívá a zároveň někdo, kdo je na tom špatně (ne vlastní vinou) a nedostane nic. Ti, co řídí stát, by se měli snažit nastavit systém tak, aby obě skupiny byly co nejmenší. Nenažranost a populismus našich politiků k tomu nevede ani náhodou. Každá taková sociální dávka zvýhodní nějakou skupinu lidí a otázka je, jakou skupinu a jak chceme podporovat. Když se mluví o těch dávkách, proč se pořád řeší především přesun peněz směrem stát -> lidi? Třeba ta mateřská - co třeba podporování částečných úvazků pro rodiče malých dětí? Nebo týden dovolené navíc? Zásadní daňové úlevy? Asi by se toho našlo víc...
jenže invalidní důchod pro toho, co celý život pracoval a utrpěl úraz a proto toho, který celý život fetoval a utrpěl úraz se zas tak moc neliší v našich podmínkáchTo zamerne klamete, nebo se jenom nenamahate vyhledat fakta? Pokud clovek cely zivot fetoval (a nepracoval) a ve 40 letech utrpi uraz, tak zadny invalidni duchod nedostane, protoze nesplnil podminku minimalne 5 let platby pojistneho [1]. I kdyby si sam platil po tech 5 let minimalni socialni pojisteni, aby mel narok na duchod, tak jiny clovek, ktery tech 20 let dostaval prumernou mzdu a pak utrpel uraz [2], bude mit vic nez dvojnasobny plny invalidni duchod. [1] mohl byt take nejakou dobu registrovan na uradu prace, ale z za to by se mu zapocitaji nejvys 3 roky. [2] urazem v obou pripadech myslim zavazny uraz zpusobujici plnou invaliditu.
Jen se bavím o míře solidarity a divím se z jakého důvodu lidé, kteří velmi často na konkrétní otázku ze světa open source odpoví RTMFRTFM