Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Čekám doma na instalatéra, který má přijít ve velmi „šikovném” čase aby vyměnil vodoměr. Doufal jsem že tu milou povinnost za mne vezme Babeta, jenže je nemocná. Rita je v práci a tedy nejdu na skupiny. Judita to vezme za mě. Takže jsem využil příležitosti a^cestou domů v netradičním čase si koupil dvě knihy v knihkupectví Karlovy University v Celetné ulici. Občas tam rád chodím. Mají tam knihy, které většinou jinde nemají a dá se tam bezvadně hrabat a hledat.
Jedna se jmenuje: „Vědomý business.” A zlákala mě k ní předmluva Tomáše Sedláčka a to že ji vydal Portál. Ten většinou špatné knihy nevydává a Sedláček je snad natolik seriozní, že by nic blbýho nedoporučoval. Říkám si, že neškodí se občas podívat jinam, jak ten kšeft dělá konkurence, co konkurence učí. Napsal ji ekonom Fred Koffman, a já zjišťuji čím dál tím víc, že ekonomové opravdu pracují s různými prostředky. Což je správné. Druhá se jmenuje „Nudge-šťouch” a je velmi zajímavá, trochu psychologie, trochu ekonomie atd. Zrovna kapitola „pomyslné účetnictví”, mi objasňuje, z jakého důvodu mi není líto utrácet za knížky peníze z účtu, na který mi chodí peníze za mé prodané knihy. Vlastně už dávno jsem si řekl, že tenhle účet je vlastně účet ze kterého budu hradit své vzdělávací aktivity.
A když si jako mnozí jiní lidé rozdělím své peníze, na jednotlivé hromádky, které jsou na různé účely, je jasné, že peníze co jsou na jídlo za knížky neutratím. Moje pomyslné účetnictví mi to nedovolí. Takhle to má prý velká část lidí. Podobně jako podniky. Peníze se rozdělí na různé položky a pokud je položka na zábavu vyčerpaná a v položce na jiné výdaje je dost, firma nikdy, nebo jen málokdy řevede peníze do jiné položky, třeba na nákup dárků pro zaměstnance.
Peníze za knížky příjemně přibývají, zatím víc,než stačím utratit. Vůbec jsem nečekal, že ten prodej půjde tak dobře. I přesto, že jsem nic nedal do distribuce. Ani tomu nedělám reklamu. Zřejmě jsem se trefil do poptávky. Navíc se množí dotazy na to kdy budu dělat další kurs asertivity. Budu, na jaře. Teď bude 19 a 20 ledna. Další bych udělal tak kolem dubna. Nemusím se zrovna přepínat. Klienti utěšeně přibývají. Většinou už se jedná o lidi, kteří nebyli členy komunity v Bohnicích. Tohle je na tom nejpotěšitelnější. Lidé přicházejí a většinou neodcházejí.
Jo ekonomie to je věda. Si říkám, ještě k tomu když se začne zabývat emocemi a dalšími lidskými vlastnostmi, jako je spořivost a rozmařilost, tak se to dá docela číst. A když si uvědomím kolik ekonomové vzbuzují vášní, pak je docela zábava být ekonomem. Jestli se znovu narodím, podle reinkarnační teorie, pak chci být ekonomem. Zatím jim nejsem Takhle si budu jen tak číst ty věci co mě zajímají. Vybírat si hrozinky. Jako třeba tahle, to mě také skutečně zaujalo:
Obvykle se předpokládá, že zvýšení mezd je dosaženo na úkor zaměstnavatele. K tomu může samozřejmě dojít po krátkou dobu nebo za zvláštních okolností. Pokud jsou mzdy zvýšeny ve firmě, která se nachází v konkurenci s jinými firmami, že nemůže zvýšit své ceny, bude zvýšení mezd provedeno na úkor jejich zisků. Takovýto vývoj ale bude méně pravděpodobný, pokud ke zvýšení mezd dojde v celém odvětví. Pokud se odvětví nestřetává se zahraniční konkurencí, může být schopné zvýšit ceny a přesunout zvýšení cen na spotřebitele. Protože spotřebitelé jsou většinou pracujícími, jejich reálné mzdy budou sníženy, protože budou muset platit za příslušný výrobek více. Je pravda, že v důsledku zvýšených cen může poklesnout prodej výrobku tohoto odvětví, takže o příslušnou částku poklesne také objem zisků v tomto odvětví. Podobně se však sníží i zaměstnanost a celkový objem vyplacených mez v daném odvětví.
Pro ty méně chápavé, nejsem autor tohoto odstavce, tím je Henry Hazlitt. Jen mě zaujal. Ale ono je to jedno, můj přítel vozík, dad a další to stejně nevezmou na vědomí a dál mi budou pod blogy psát svá „vyznání lásky.” Sice se opakují, jsou více méně předvídatelní, co napíší, ale pokud mají z toho radost, nechť si užijí.
Tiskni
Sdílej:
A když si uvědomím kolik ekonomové vzbuzují vášní, pak je docela zábava být ekonomem. Jestli se znovu narodím, podle reinkarnační teorie, pak chci být ekonomem.Aha, tak proto se zajímáte o ekonomii!