Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Tak jsem zakončil docela úspěšný týden, co se Linuxu týče. Po Emacsu, jsem si dnes dnes pohrál s Debianem, upgradoval jsem na stable a zkoušel jsem jestli mi půjde přidat „Rajče.” Nainstaloval jsem WINE z repositáře a rajče funguje. Což mě povzbudilo a začal jsem dumat, že když, rajče, proč ne iTunes? Takže jsem stáhnul iTunes a zkusil nainstalovat pod WINE. Naběhlo to jedna radost. Debian nezklamal. Zatím jsem to zkoušel na jiných distrech a nešlo to. Na Squeeze jako malina. Takže mám velmi slušný přehrávač.
Emacs, iTunes a Squeeze, to je slušná bilance.Navíc jsem si pročetl různé konfigurace a podařilo se mi nastavit v konsoli jiný font, za pomoci
dpkg-reconfigure console-setup( a ještě přidám jeden příkaz aby to bylo komplet)
dpkg-reconfigure keyboard-configurationklávesnici pro celý systém, protože při instalaci to nabízelo jen českou qwertz, ale já jsem zvyklý psát z nějakého, mně celkem neznámého důvodu v qwerty. Jo flákal jsem ten Debian, nějak jsem pořád preferoval Slackware, ale vidím, že se Debianu budu muset věnovat více.
Po malých dávkách zatěžuji tělo, dlouho jsem nic nedělal, takže není třeba nikam chvátat, ale je to príma zase být v pohybu a kolena přitom nebolí. Cítím, jak se endorfiny množí, tělo i mysl zaplavují. Rita fakt měla dobrý nápad. Takže jsem si pohrál, udělal si příjemný víkend, na Linuxu šlape všechno skoro tak pěkně jako na Macu a dá se říct, že pokud dnes někdo někomu nainstaluje Debian, Slackware a dá ho k užívání i začátečníkovi a nedá mu rootovská práva, pak má uživatel příjemný OS, na který celkem nemusí sahat, může na něm bez potíží pracovat. Asi už dávno není Linux jen pro ty, co něco málo umí. On je dnes i pro lidi, kteří o něm nevědí nic, jen jim stačí říct jak se jmenují jednotlivé aplikace k čemu jsou a je vystaráno. Celkem nic nezkazí.
Tiskni
Sdílej:
Takovyto dotaz je vhodny na zive.cz jak tu jiz bylo psano.
Dejte tam microsoft security essential.
Nejmene zatezuje system. Je zdarma a lze jej zdarma mit i ve firmach jez maji tusimze do 10 PC
Naběhlo to jedna radost. Debian nezklamal. Zatím jsem to zkoušel na jiných distrech a nešlo to. Na Squeeze jako malina.
Po Emacsu ... Takže jsem stáhnul iTunes a zkusil nainstalovat pod WINE. Naběhlo to jedna radost. ... Takže mám velmi slušný přehrávač.
Na co iTunes, kdyz mate operacni system Emacs?
Emacs, iTunes a Squeeze
Prstolamačský operační systém bez editoru, parodie na přehrávač a distribuce, pro kterou je předevčírem dnes. Terrific!
dpkg-reconfigure console-setuptakze si muzete bez obav nastavit jiny font v konsoli. Takze vsechno funguje a recenzenta uz neboli kolena. Co se vam na tom nezda?
Squeeze mne take prijemne prekvapil.
Pouzil jsem k instalaci iso netinstall amd64.
Pri instalaci do Virtualboxu se automaticky nainstalovaly i pridavky pro hosta.
Trochu zamrzi Grub2, ale uz jsem si na nej tak nejak zvykl a navic vetsinou neni treba do nastaveni lezt.