Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Tak jsem zakončil docela úspěšný týden, co se Linuxu týče. Po Emacsu, jsem si dnes dnes pohrál s Debianem, upgradoval jsem na stable a zkoušel jsem jestli mi půjde přidat „Rajče.” Nainstaloval jsem WINE z repositáře a rajče funguje. Což mě povzbudilo a začal jsem dumat, že když, rajče, proč ne iTunes? Takže jsem stáhnul iTunes a zkusil nainstalovat pod WINE. Naběhlo to jedna radost. Debian nezklamal. Zatím jsem to zkoušel na jiných distrech a nešlo to. Na Squeeze jako malina. Takže mám velmi slušný přehrávač.
Emacs, iTunes a Squeeze, to je slušná bilance.Navíc jsem si pročetl různé konfigurace a podařilo se mi nastavit v konsoli jiný font, za pomoci
dpkg-reconfigure console-setup( a ještě přidám jeden příkaz aby to bylo komplet)
dpkg-reconfigure keyboard-configurationklávesnici pro celý systém, protože při instalaci to nabízelo jen českou qwertz, ale já jsem zvyklý psát z nějakého, mně celkem neznámého důvodu v qwerty. Jo flákal jsem ten Debian, nějak jsem pořád preferoval Slackware, ale vidím, že se Debianu budu muset věnovat více.
Po malých dávkách zatěžuji tělo, dlouho jsem nic nedělal, takže není třeba nikam chvátat, ale je to príma zase být v pohybu a kolena přitom nebolí. Cítím, jak se endorfiny množí, tělo i mysl zaplavují. Rita fakt měla dobrý nápad. Takže jsem si pohrál, udělal si příjemný víkend, na Linuxu šlape všechno skoro tak pěkně jako na Macu a dá se říct, že pokud dnes někdo někomu nainstaluje Debian, Slackware a dá ho k užívání i začátečníkovi a nedá mu rootovská práva, pak má uživatel příjemný OS, na který celkem nemusí sahat, může na něm bez potíží pracovat. Asi už dávno není Linux jen pro ty, co něco málo umí. On je dnes i pro lidi, kteří o něm nevědí nic, jen jim stačí říct jak se jmenují jednotlivé aplikace k čemu jsou a je vystaráno. Celkem nic nezkazí.
Tiskni
Sdílej:
Takovyto dotaz je vhodny na zive.cz jak tu jiz bylo psano.
Dejte tam microsoft security essential.
Nejmene zatezuje system. Je zdarma a lze jej zdarma mit i ve firmach jez maji tusimze do 10 PC
Naběhlo to jedna radost. Debian nezklamal. Zatím jsem to zkoušel na jiných distrech a nešlo to. Na Squeeze jako malina.
Po Emacsu ... Takže jsem stáhnul iTunes a zkusil nainstalovat pod WINE. Naběhlo to jedna radost. ... Takže mám velmi slušný přehrávač.
Na co iTunes, kdyz mate operacni system Emacs?
Emacs, iTunes a Squeeze
Prstolamačský operační systém bez editoru, parodie na přehrávač a distribuce, pro kterou je předevčírem dnes. Terrific!
dpkg-reconfigure console-setuptakze si muzete bez obav nastavit jiny font v konsoli. Takze vsechno funguje a recenzenta uz neboli kolena. Co se vam na tom nezda?
Squeeze mne take prijemne prekvapil.
Pouzil jsem k instalaci iso netinstall amd64.
Pri instalaci do Virtualboxu se automaticky nainstalovaly i pridavky pro hosta.
Trochu zamrzi Grub2, ale uz jsem si na nej tak nejak zvykl a navic vetsinou neni treba do nastaveni lezt.