V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Objednal jsem si u jedné firmy výměnu okna. Toužím po plastovém, abych měl lepší tepelnou izolaci a stejná firma jako mi zasklívala balkon, mi nabídla tuto službu. Přišel mě už známý gentleman, změřil okno, napsal objednávku a zeptal se zda budu tu stoprocentní zálohu 12 500 Kč, co bude stát výroba a montáž okna platit hotově, nebo převodem. Pobavil mě. Vysvětlil jsem mu, že zásadně stoprocentní zálohy nedávám a že jestli nějakou, tak maximálně do padesáti procent. Odešel s tím, že se mi ozve jeho šéf a domluví se mnou podrobnosti o platbě.
Šéf se neozval, ozvala se sekretářka a rozhovor probíhal takto:
Ona: Dobrý den, máte zájem o to okno?
Já: Ano jistě, kdy bude připraveno?
Ona: Až nám zaplatíte zálohu ve výši 12 500 Kč.
Já: Platbu předem neposkytuji, pokud chcete tuhle práci, jsem ochotný
zaplatit padesát procent částky. Konečně máte se mnou zkušenost, zaplatil
jsem včas a řádně vaši předchozí práci.
Ona: Ale my chceme platbu tímto způsobem.Bez toho vám to okno nevyrobíme a
nevyměníme.
Já: Chtít můžete, proti tomu nic nemám. Padesát procent a nic víc. Nejste na
světě sami. Firem co mění okna jsou desítky.
Ona: Pak to nebudeme řešit.
Já: Jak říkáte, nebudeme, platby předem neposkytuji.
Musím říci, že mě ona drzost pobavila. Jen tak pro sebe jsem si fantazíroval, že se zřejmě dostala firma do potíží a zkoušejí sehnat peníze kde se dá a zalepit díry, seč můžou. Ovšem tón a způsob, který ten dáma používala byl sice rádoby asertivní. Bohužel nebyla v pozici, kdy mohla určovat chod dějin. Maximálně mohla mi odmítnout splnit objednávku, což udělala a já jsem se okamžitě zařídil jinak. Chtěla svoje peníze, leč v tomhle případě narazila na stejně asertivního, který si byl vědom jedné věci. Jsem ten, kdo platí a objednává a oni nejsou na světě sami, kdo nabízí výrobu a výměnu plastového okna.
Ptají se mě často lidé, co se stane, když se setkají dva asertivní lidé, kteří si chtějí prosadit svou. Odpovím jim, že buď udělají kompromis, který je výhodný , nebo přijatelný pro obě strany, nebo se rozejdou s tím, že ten druhý není na světě sám, kdo něco poskytuje. Nakonec, jen málokdy jsme v situaci, kdy nemáme jinou volbu, jinou možnost. Katastrofické scénáře, které velmi rádi používají někteří lidé v diskusi, mě nikdy neohromují. Protože katastrofy se sice dějí, ale je jich rozhodně mnohem méně, než se s nimi operuje.
Lidé kteří velmi rádi operují katastrofickými scénáři, zacházejí do extrému, vlastně skoro vždy jsou těmi slabšími v debatě. Vždy navodí extrémní situaci, která se sice může stát, čas od času se stane, ale rozhodně není normou. Je výjimkou. A výjimky potvrzují pravidlo. Mohou tito lidé mít celkem slušný verbální projev, ale ten nic nevypovídá o jejich naladění. O jejich naladění vypovídá právě přesně ten způsob argumentace.
Jestliže v době největší životní úrovně, chtějí lidé v této zemi argumentovat chudobou, pak zřejmě netuší, co opravdová chudoba je. Jestli chtějí argumentovat bezprávím, totalitními praktikami, pak nevědí, co opravdové bezpráví je a jak totalitní praktiky vypadají. Samozřejmě, vždy jde vybrat jednotlivé případy bezpráví, jednotlivé případy chudoby, ale rozhodně bezpráví a chudoba není normou v této zemi. Všichni co kritizují politiky, si musí být vědomi toho, že kritika je přípustná, nikomu nehrozí trestní stíhání za kritiku ani těžký žalář.
To je norma. Možná existují výstřelky, kdy se nějaký papaláš podloudně pokusí někomu nadělat maléry, ale demokracie v tomto směru funguje. Rozhodně si pamatuji mnohem horší časy. Takže když čtu ty nářky bavím se. Někdy se zas tolik nebavím a říkám si, že by se mnozí lidé měli skutečně rozhlédnout kole sebe, aby viděli, co je skutečný problém a skutečné trápení.
Čtu-li úvahy o těžkém životě, pak si vzpomenu na Janu, která léta dělal ředitelku jedné distribuční společnosti a měla pocit, že je děsivě vytížená a zaměstnaná. Dnes, kdy je spolumajitelkou podobné společnosti, vzpomíná s úsměvem na příjemné časy ředitelování. Kdy byla zaměstnancem, dostávala plat a měla nějakou rozumnou pracovní dobu. Dnes má nepřetržitou a k tomu dvě děti. Půl roku a dva roky staré děti. Dělá, zvládá, protože má důvod, má motiv. Je samostatná, a nikdo ji nevelí. A ještě se stará o nějaké mé záležitosti. Za peníze pochopitelně.
Jasně, pokud je někdo méně výkonný, méně schopný, očekává stále ideální podmínky, chce rozkvetlou louku místo džungle, která kolem panuje, (ale i život v džungli má svá pravidla,) nebere v úvahu poměry, které nelze změnit hned, nebo jen málo, pak se mu žije těžko. Neexistuje ideální zpravodajství, ale přibližně dobré zpravodajství, neexistují dokonalé firmy, jen přijatelně dobré firmy, (zrovna z jedné mi před chvíli volali, že mi tedy to okno udělají, vymění, za podobné peníze jako ta předchozí.) Neexistuje ideální zem, ideální školství. Stejně jako neexistují dokonalí lidé, jen stejní lidé jako jsme my sami. V něčem lepší v něčem horší.
Svět a lidé nebyli nikdy v žádné době dokonalí a pokud se ve světě orientujeme podle médií, nikoliv podle své zkušenosti, pak máme psychický problém. Media vždy a zásadně více či méně budují představu katastrofického světa, kde není místo na klid, pohodu, zájmy, štrůdl, nebo procházku. Na každém kroku podle médií číhá nebezpečí a „nikdy není možné být v klidu, tichu a bez starostí.”
Média řvou, stejně jako jejich naivní čtenáři, kteří nechápou, že mediím, jako oné výše zmíněné firmě, jde jen o zisk. Což je v naprostém pořádku, oni mohou usilovat o to mě doběhnout, prodat mi něco, co si jinde mohu koupit bez zbytečných obav, že mě někdo bude chtít ošulit. Otazkou je, jestli se dám až tolik, kolik by si přáli. Jednoduše nedali na zkušenost a chovají se podle nějaké zkušenosti, kterou zobecnili a vlastně si vytvářejí další a další problémy. Příliš mnoho skepse je na škodu, příliš mnoho nadšení je na škodu. Rovnováha, ta funguje, pokud se k ní alespoň blížíme.
Tiskni
Sdílej:
ještě se stará o nějaké mé záležitosti. Za peníze pochopitelně. ?
Kdyz jsme menili kridlice, betonovali novou podlahu na pude, fasadu na garazi, zdeny taras a posleze ryny tak ani jedna firma nechtela zadne platby predem. Nevidim tedy duvod davat jakoukoli zalohu ci dokonce platbu predem a uz vubec ne pokud se jedna o pomerne symbolickou castku Vami uvadenych cca 12000,- .
>>> Pro nektere kapitalisty to je majlant...
Aspon videt co znamena slovo "kapitalista" v praxi.
Mluvíme o ekonomické krizi a právem se obáváme o svá místa. Ale zapomínáme, že ve 30. letech stáli hladoví a vymrzlí dělníci na hrnek s teplou polévkou celé hodinyJe treba si ale uvedomit, ze duvod, proc tomu v soucasne dobe tak neni, je hlavne existence socialniho statu [*], nikoliv ekonomicky rozvoj. On ten dopad ekonomicke krize je todiz znacne nerovnomerny - i v tech 30. letech se tohle tykalo tak nejvys 10-20 % lidi, kteri kvuli ni zacli byt dlouhodobe nezamestnani, zatimco na ty, kteri zustali zamestnani, byly prime dopady male. Ono i kdyz by bylo DPH/osobu 5x vetsi nez dneska, ale spolecnost by byla stale konstituovana jako v 30. letech, tak ty dopady na nezamestnane budou vicemene obdobne. No, ne nadarmo se casto prisuzuje odklon od socialniho statu a priklon ke konzervatismu, ke kteremu doslo na zapade v 80. letech, generacni vymene, kdy se do vladnoucich pozic dostali lide, kteri uz bezprostredne nezazili 30. leta. [*] a dalsich socialnich zmen, treba vzestupu zamestnanosti zen.
Známý rodičů byl vyšetřován na policii za to, že jeho pes odběhl a počůral sochu Stalina na LetnéZatimco dnes cloveka odsoudi k ekonomicke likvidaci za to, ze po Internetu sdilel hudbu ...
Já si teď nechával šít nějaké věci na zakázku a docela mě překvapilo, že z celkové částky 34 000, nechtěla krejčovská firma ani korunu předem. :)No a jak se ti na té svatbě Williama a Kate líbilo?
Ale čert ví, zda-li se toho vůbec dožijem. Ne všude jde pokrok tak rychle jak by bylo potřeba.
Doktori behem 2. svetove valky zjistili ze sestrelenym pilotum kteri katapultovali a spadli do oceanu se zahojily stejne rany o polovinu rychleji nez tem co dopadli na zem.Sharks heal. They are super-effective.