Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Tiskni
Sdílej:
"jo s tím fanatismem je to fakt. Vzpomínám si jak se před lety objevili sojoví apoštolové. Propagovalo se sojové všechno a nejvíc úplně blbosti jako je sojové "maso""
já jsem neřek že soja a výrobky ze soji jsou blbost či fanatismus.Já neznám nikoho, kdo by tvrdil, že sójové maso je nerozeznatelné od pravého. I když v některých přídadech by se to i říct dalo. Tam, kde se jedná o dochucované směsné masné výrobky, je ta podoba velmi srovnatelná. Víte, ty vaše nakvašené úvahy svědčí spíš to tom, že tyhle výrobky nemáte pořádně prozkoumané. Máte k nim prostě dopředu odmítavý postoj. A ochutnávat je pro skepsi zřejmě ani nebudete. Podobně jako pro skepsi šmahem nevěříte v rozmach elektromobilů či fotovoltaiky. Takže máte vymalováno. A kdo má jiný názor, bude mu nakopáno nebo přinejmenším vysmáto... Nechci vás ještě víc rozlítit, ale řeknu vám pravdivou taškařici, co se mi povedla
jen důkaz o kvalitě dochucovadelTak do sójové sekané se dávají pouze přírodní dochucovadla, a koření, nikoliv tu směsici chemikálií jakou používají v masokombinátech. Takže máte svým způsobem pravdu. Jen zas mi uniká, co je na tom špatného. Když zachutnala i mému tátovi, zarytému odmítači soji a dychtivému požívači uzenin...
Debilové mi znechutili sojové maso lživou propagandouJá věřím tomu, co si sama zkusím a vezmu si z toho, co se hodí, co je využitelné. Kašlu na propagandu. Mám ráda v životě pestrost, a to i v jídle, a sója tu pestrost příjemně rozšiřuje. Dokonce v bezmasém krmu, což je báječné.