Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Už dost dlouho jsem skeptický k tvrzením expertů z oblasti ekonomie, politologie, sociologie a dalších podobných oborů. Navíc od dob kdy jsem si přečetl knihy od Nassima Taleba, jako „Černá labuť„ případně „Zrádná nahodilost,” jsem k expertům z výše uvedených oblasti ještě skeptičtější. Daniel Kahneman mou nedůvěru v experty ve své knize „Myšlení rychlé a pomalé” o hodně víc prohloubil.
V pátek mám vždycky náročný den. Končí týden, mám všeho dost a většinou nemám na nic náladu. Včera jsem měl trochu lepší pátek, než obvykle mívám. Sešel jsem se s Janou, protože jsem s ní potřeboval probrat některé věci. Seděli jsme v pizzerii víc než hodinu. Povídali jsme, dlouho jsme se neviděli. Jana koupila ordinaci, tak mi vyprávěla o „radostech” podnikání ve zdravotnictví v Čechách. Nebylo moc povzbudivé poslouchat její vyprávění. Navíc její povídání se hodně podobalo výprávění Judity, která má soukromou ordinaci už deset let a deset let s ní spolupracuji, vedu u ní čtyři skupiny.
Tak jsem se včera radoval, že budu mít o něco víc volna dnes, ale nebudu. Klient mi oznámil, že dá přednost mě, nikoliv nějakému pracovnímu jednání. Což mě na jednu stranu těší, protože jak si uvědomuji, má mimo jiné problém právě s tím, že práci dává přednost přede vším, takže mírně nahlédl na svou situaci. Plus udělal malé rozhodnutí. Ve svůj prospěch.
Protože jsem chudý člověk a nemám zájem si kupovat laciné věci, mám šestým rokem iPhone. Začal jsem s 3G, letos v lednu jsem přešel na 4S. Povídali jsem si včera před večerní skupinou s účastníky, kdo co má. Kupodivu měli celkem slušné stroje, ale trochu byli nespokojeni s tím, že jim padají operační systémy.
... některé ideje bývají natolik nesmyslné, že jim může uvěřit jen intelektuál. S přesvědčením, že svým opakováním nesmyslu získá na pravdivosti-což nemusí být důkazem duševní choroby, ale pouze paličácké pitomosti. Ota Ulč
Dnes má svátek Jolana. Má oblíbená románová hrdinka. Přemýšlím, jestli znám někoho tohoto jména. Nějak si nemohu žádnou tvář pod tímhle jménem vybavit. Ale samotné jméno se mi velmi líbí. Snad i proto jsem pojmenoval hrdinku druhého dílu „Paradox abstinence,” Jolanou. Jak si tak píši, jde mi ta postava někam než jsem asi měl představu. Mám pocit, že je tak chytrá, že se nestačím divit. Pochopitelně, tohle je nadsázka. Ale zjišťuji, že psát ženskou postavu, aby myslela jako ženská, jednala jako ženská, není nic jednoduchého. Musím mnohokrát si vybavovat některé ženy, které mi Jolanu trochu připomínají, jak mluvily, myslely, tvářily se.
Domluvil jsem se s Janou, že dáme jídlo a řeč ve městě. Jak jsme řekli, tak jsme udělali. Pak se k nám přidal její muž, a protože jsem dostal houby, včera. Láďa mi je po skupině večer přivezl, tak jsem k těm houbám dostal nápad, že Martin i Jana si zaslouží smaženici. Sedli jsme na Smíchově do rychlého a velkého auta a jeli na Barrandov. Smaženici jsem udělal, Martin si prohlížel mého iMaca, přišel na skvělý nápad, že bych mohl upgradovat na vyšší systém. Což jsem udělal.Nějak jsem si nevšiml, že vyšel nový Mountain Lion. Tedy velmi využitý večer. Smaženice prý jim chutnala, nakonec, to se ze zdvořilosti říká. Ale.„Doma jez co máš, jinde, co ti dají.” Říkala moje babička. Měla recht. Ona měla recht skoro pořád. Povídali jsme povídali, pak šli domu, děti, z nich ta starší je má kmotřenka, mají u babičky, zažívají trochu klidu.