Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Nejlepší věc, kterou mohu zažít, je volno mezi prací. Čas, kdy nic nemusím, nic mě nežene, mám klid. Pak přemýšlím, jak si nainstalovat nějaký Linux, nebo proč mi fetchmail stahuje všechnu poštu, na disk ač mám ve .fetchmailrc napsáno:
keep
Těmito a dalšími věci, kterými se zabývám, třeba četbou knih. Dokonce i klasiky, světové literatury, včetně antických autorů jako je Seneca. Cicero, a další. protože tihle klasici a antičtí autoři, podobně jako talmudičtí učenci, vystihnou život v celé jeho problematice.
Nedivím se Nassimu Talebovi, že si tak váží spisovatelů a filozofů, jež prověřil čas. Mají co říci. Na rozdíl od většiny těch, co z vědy udělali božstvo a ono božstvo se ukazuje jako falešné.
Věda je zcela důležitá, ale rozhodně nedokáže zajistit štěstí a spokojenost člověka jako takového. Na jedné straně odstraní různé problémy, v dalších případech problémy nadělá. Četl jsem nedávno dvě knihy, od lékařů, jeden se zabývá neurologií, druhý kardiologií, a oba uvádějí například že pšenice jako taková je jeden z hlavních zdravotních potíží moderního lidstva. Jak z hlediska neurologie, interny, nebo kardiologie.
Oba mají na mysli modifikovanou, geneticky změněnou pšenici, která je díky zásahům ze strany výzkumných ústavů, tak, že je malá, má genetickou ochranu vůči škůdcům, ta první se jmenuje „Život bez pšenice.”, od Williama Davise, uvádím zde jak článek na iDnes plus odkaz na samotnou knihu Život bez pšenice, tak i na druhou knihu od autora Moučný mozek od Davida Perlmuttera, kde se neurolog zabývá vlivem sacharidů, ale i takzvané „zdravé pečivo.”
Pochopitelně, ty knihy mají hodně odpůrců, podobně jako má hodně odpůrců Nassim Taleb, který ve svých knihách nebere moc na vědomí experty na ekonomiku, finančnictví a ukazuje v nich, že vědečtí experti rozhodně nejsou zárukou úspěchu, spíše dokazuje, že skutečné vědecké vynálezy se odehrávají mimo výzkumné ústavy a university.
„Antifragilita,” „Černá labuť,” „ Zrádná nahodilost,” Tyhle tři knihy by si měl opatřit a přečíst, každý, kdo má rád lidi, co samostatně myslí, umí klást otázky a dokonce umí dávat odpovědí, které jsou neočekávané a mají dopad jak na samotného čtenáře. Čtenáři těchto knih jsou většinou překvapeni odlišným postojem a zkušeností autorů,( mám na mysli autory výše uvedené) kteří zcela cíleně bourají mýty a kladou otázky. Nejen o lékařství, ale o životě samotném.
Nemusí čtenář souhlasit, dokonce možná bude mít odlišný názor, ale musí přemýšlet. Stejně jako musí přemýšlet u antických filozofů, klasických spisovatelů a lidí, jako je třeba David Kahneman, nositel Nobelovy ceny za ekonomiku, který je vlastně psycholog a kdo si přečte jeho knihu „Myšlení rychlé a pomalé.” Bude překvapen mnohými závěry, pohledy a postoji tohoto člověka.
Tiskni
Sdílej:
Věda je zcela důležitá, ale rozhodně nedokáže zajistit štěstí a spokojenost člověka jako takového.
Tak to souhlasim. Věda je důležitá a je nositelkou pokroku. Udělal jsem si rychlou srovnávací analýzu (viz. obrázková příloha) a utvrdil jsem se v názoru, že evoluční teorie je správná a má opodstatnění. Kreacionismus bych zařadil až někam na okraj jako přežitek.
S tou pšenicí to ale je, Jendo, docela zajímavé. Pár mých známých se pod vlivem té literatury dalo na různé bezlepkové diety a tak. Ono na tom asi něco bude a bude to souviset s tou evolucí člověka. Člověk se tímto druhem stravy moc dlouho neživí, zemědělství je tady baj vočko cca 10 000 let. A Homo sapiens je tady mnohem déle a předtím se živil jako lovec a sběrač. A je možné, že se člověk ještě na tento nový druh stravy zcela neadaptoval a mohou z toho pramenit i různé zdravotní komplikace, alergie atd. Asi na tom něco bude.
Bageta s tuňákem byla svého času velmi populární, stejně jako zasklený balkon. Zasklený balkon a bageta s tuňákem byla dlouhou dobu zdrojem obveselení na abclinuxu. Ta bageta je méně známá, na to si už každý nevzpomene. Zasklený balkon byla lepší zábava, to si bude pamatovat asi více lidí.
Ty po mě jedeš, Jendo, píšeš blogísky, ale mě nedostaneš, já nejsem k mání
Balkon a bageta byla výborná zábava, Jendo . Koukám, že jsi vždy na stráži jako bolševik. Do půl hodiny odpověď. Tak si to zas tak neber ten vtípek s evoluční teorií.
Mě ale stejně nedostaneš, protože nejsem Putna