Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Začíná se mi líbit psaní v Emacsu. Dokonce jsem si ho nainstaloval do Macbooku. Tam mám i VIM, takže už jsem připravený skoro na všechno. Už dávno jsem se odnaučil psát v něčem jiném, než jsou tyhle dva editory. Kdysi jsem zkoušel Joe, nebo Nano, ale VIM a po něm Emacs jsou mi nejbližší.
V dobách, kdy jsem začínal s Linuxem, později s Unixem, protože i Mac OS X je Unix, jsem nechápal, k čemu jsou takové editory. Byla to ta naivní doba začátků, všechno se muselo pracně konfigurovat, jak na Linuxu, tak na FreeBSD. Takže jsem si říkal, že normální člověk, přeci nebude psát v něčem tak „debilním,” jako je Joe. To byl vlastně první editor, který jsem spustil.
Pak jsem si přečetl o VI, v knize o Linuxu, kterou mi dal jeden pacient, co pracoval v nějakém vojenském zařízení, kde měli servery s Linuxem, coby administrátor, (byl nadšený z mé odvahy se pustit do Linuxu, já byl také nadšený z té novinky, co se zdála temná a nehostinná,) a jal jsem se ho pokoušet. Nebavil mne. Sice všichni pěli ódy na ten „zázrak,” mezi editory, jenže já viděl černou obrazovku, na které nic nešlo. Pochopitelně jsem si koupil tehdy knihu příkazů k Linuxu, myslím, že ji mám ještě někde v knihovně a tak jsem nechápavě zíral na všechny ty vysvětlivky a popisy.
Postupně se mi rozsvěcovalo, ale jen postupně, pak jsem se naučil si napsat nějaký skript, opsat, dopsat, nebo přepsat konfigurační soubory, potom jsem pochopil, proč je dobré si některé konfigurační soubory ukládat. Postupně jsem opouštěl OpenOffice, který byl poměrně nekvalitní oproti Wordu, a začal zkoušet VIM. Už jsem pochopil, že dobře napsaný .vimrc, velmi usnadní chlapovi práci, také jsem si postupně pročetl seriál od pana Satrapy o VIM, a už mi bylo snáz.
Trochu jsem zkoušel Emacs, ale jen trochu, něco málo jsem v něm napsal. Pak jsem si zkusil vytvořit webové stránky o cestování, ty ještě mám, vůbec se o ně nestarám, ale HTML, jsem trochu také zvládl, stejně jako TeX. Od všeho trochu, abych si mohl hrát. Vlastně vydrželo mi to hraní dodnes.
Od prvopočátečního nadšení, kdy jsem všechno musel dělat v konsoli, abych udržel ten pocit, že jsem Linuxák, třeba psát dopisy svým favoritkám TeXu, co jsem potom překládal do PDF, a posílal je jako přílohu v mailu svým milenkám. Neb jsem opovrhoval už těmi zmiňovanými OpenOffic, tak Wordem, neb všichni znalci pravili, že psát v TeXu je to nej, mnohem lepší než ve Wordu, protože plála svatá válka Linux proti Microsoftu. Pravdou ovšem je, že pokud chci napsat něco jako dopis, pak stále k tomu použiji TeX, tedy Latex a přeložím ho do PDF. Už to mám nacvičené.
Ale jak tak zjišťuji po létech, mnozí ti plamenní ochránci linuxové čistoty, přešli na druhou stranu a dokonce zakladatel portálu se ptá, jakou, že si má nainstalovat distribuci. Ten nedávný Literákův blog mne opravdu pobavil. Pokud to nebyl z jeho strany jen takový testík, zda je ještě možné vybudit debatu jako kdysi na téma „nejlepší” linuxové distro.
Netvrdím, že je Linux, Mac či Solaris, případně nějaké BSD, lepší než Windows. Za ty roky, co pracuji na počítači, Windows nepoužívám, protože většinou pracuji na svých strojích, takže žádný přehled v čem se zlepšily od XP, nebo Windows 7, které jsem naposledy nainstaloval do VM. Třináct let používám Open Source. zatím všechno, co jsem potřeboval, jsem našel.
Stárnu a jsem trochu nostalgický. Být nostalgický je průvodní jev stáří. Člověk se podívá za sebe, vzpomene si na doby minulé, zasměje se své naivitě, se kterou hájil některé pozice, dokonce i ty, které nikdo nedobýval. Zároveň ví, že tohle se nikdy nevrátí, šlo to jen jednou a nelze to oživit.
Podobně jako potichu usnul tramping, který za totáče žil většinou ze vzdoru vůči režimu a za první republiky kvetl díky romantismu tehdejší mládeže, která objevila svět Divokého Západu a toužila po časech prvních pionýru. Hrát si dnes na kovboje je už komické. Lidé si hrají na něco jiného.
Takže linuxový portál jako takový z časů před lety nikdy nebude. I když se zavedou pravidla, už sem nebudou chodit lidé, kteří pro druhé budou psát návod, jak nakonfigurovat televizní kartu, nebo zvukovku, jak přidat moduly do jádra. Ani se nepovedou války mezi editory, který je lepší. Není to třeba. Maximálně se něco objeví v poradně, ale to jsou většinou věci, které možná s Linuxem jako takovým nemají co společného.
Tak to je, tak to bude a nikdo to nezmění. Maximálně vyvolá duchy, kteří se zjeví a zase odplynou. Jo jo.
Tiskni
Sdílej:
Neviem či máte deti, ale zverili by ste napr. svoje problémové dieťa do starostlivosti "poradcu", ktorý nemá žiadne pedagogické vzdelanie a dali by ste na jeho odborné rady?Deti mam, ale male. Vite ze ani nevim jake vzdelani maji ucitelky ve skolce? Je mi to jedno. Klicove pro muj vyber bylo to, ze se nejedna o statem financovane zarizeni, a to, co o dane spolecnosti rikali moji znami, kterym verim. Jake pozadavky ma dana spolecnost na vzdelani lidskych zdroju je mi jedno, jsem zakaznik a tyto veci neresim. Jina rodina treba bude vybirat skolku podle vzdelani ucitelek. Je to jejich svate pravo. Oni plati a oni si musi definovat kriteria, za kterych z nabidky vybiraji. To, co se snazim rict, je to, ze aby stat definoval minimalni vzdelani pro nejakou profesi, je proste a jednoduse hloupost.
k zubaři půjdeš, i když nebude mít vzdělání a požadovanou praxi?V cechach bohuzel asi ne, kdyz kazdy zubar musi mit definovane vzdelani. Jinak pokud bych vedel, ze je dany zubar dobry i s absenci titulu, sel bych k nemu. Ale i kdybych od sveho zubare vyzadoval vysokoskolsky titul, tak je vse v poradku. Ja jsem zakaznik a ja platim. Ale to, aby pozadavky urcoval stat, je hloupost. Kdo nebude schopny danou praci delat, zkrachuje. Trh se o to postara.
bez daných standartů?Co jsou to prosim dane standarty? Ptate se, zda bych vlezl do auta bez vlajky? Ano, vlezl.
Kecáš jako vždycky, obyčejný trollingNekecam. To, co pisi, si opravdu myslim. Dogmaticke vyzadovani vysokoskolskeho vzdelani je absurdni a jediny efekt toho je, ze danovy poplatnik plati vice a vice penez na verejne vzdelavani. Podivejte se na vsemozne filosoficke fakulty. Opravdu vam prijdou jejich obory tak klicove, aby to opodstatnilo to, ze jsou placeny z penez, ktere stat lidem vezme pod hrozbou trestu? Je spravne, aby treba kazda urednice musela dnes mit bakalarsky titul? A co zdravotni sestry? Drive jim stacila stredni skola. Delaji zdravotni sestry s bakalarem lepe svou praci?
kterým se snažíš být vtipný, ale spíš jsi směšnýVtipny nebo smesny, to je jedno. Treba nekomu zlepsim naladu.
Dogmaticke vyzadovani vysokoskolskeho vzdelani je absurdniTo určite je, napr. u učiteliek MŠ určite:). Kedysi boli na vysokej úrovni stredné pedgogické školy, teraz, bohužiaľ, podobne ako učieľské pre ZŠ a SŠ na PF berú každého, kto sa prihlási len preto, že nemá na náročnejšie štúdium. Na tie pedag. kdémie neskôr SPgŠ sa robili aj talentové skúšky a nebolo vôbec ľahké sa na tú školu bez talentu a tvorivosti dostať. Alebo pre učiteľov na prvom stupni stačili veľmi kvalitné pedagogické inštitúty, kde sa kládol veľký dôraz na tú praktickú pedag. prípravu...A potom si výborní učitelia I. stupňa museli formálne povinne doplniť vzdelnie na VŠ, ktoré už bolo a je čoraz menej kvalitné... Dnes prichádzjú učitelia materského jazyka, ktorí nevedia pravopis ( vy postrehnete pravopisné chyby, ako vidím:))... Veď na prvom stupni je dôležité, by sa deti naučili pomocou dobrého pedagóga výborne základy, na ktorých sa bude môcť potom stavať.V krízovej situácii Vám kľudne môže pordiť susedka, zadarmo a dobre, a zuby tiež kedysi trhal šikovne i miestny kováč:). Čo sa tých liečby alkoholikov, tak tých ja bytostne neznášam, takže im tých "súkromných terapeutov" bez záruky aj celkom želám...čo, ako si priznám, je podmienené mojou subj. averziou (keď som v entuziastických mladých časoch mala skôr sklon ich ospravedlňovať tým, že sa jedná o chorobu, za ktorú nemôžu:)). A tiež neverím, že by u nás alebo v ČR vyriešili problémy so závislosťami nejakí psychiatri a psychoterapeuti či soc. pracovníci, keď sú tie problémy spojené s ekonomickými a soc. pomermi a spoločenskou atmosférou a kultúrou. Prispieva k tomu nemalou mierou "životná filozofia", ktorú tu demonštrujete. Závislosť na "úspešnosti" sa ľahko nahradí inou závislosťou :).
Pamatuj sito vieš, na Tvoje "odborné" poradenstvo som priam vysadená
A vy by ste si nechali napr. zviesť do domu elektrinu nejakému amatérskemu elektrikárovi?Abys nebyla překvapená, je to častější, než se zdá.
Btw jak vnimate ty vesmozne amaterske elektrikare? Co kdyz amater udela svou praci lepe nez clovek, ktery "udelal" padesatku?Tak v principu je to možné, ale je to asi tak časté, jako když si princ vezme chudou holku a udělá z ní princeznu. Viděl jsem věci, ze kterých mi doslova vstávaly vlasy na hlavě. Na druhou stranu běžní elektrikáři jsou taky často prasata, ale aspoň většinou průměry drátů dají dobře, protože už v tom mají praxi. Pokud amatér odvede práci dobře, tak imho není moc velká pravděpodobnost, že by to měl z knih. Imho musel mít někoho, od koho se to naučil a je tedy vyučen, i když neoficiálně.
je tedy vyučen, i když neoficiálněPresne tak.
Netvrdím, že je Linux, Mac či Solaris, případně nějaké BSD, lepší než Windows. Za ty roky, co pracuji na počítači, Windows nepoužívám, protože většinou pracuji na svých strojích, takže žádný přehled v čem se zlepšily od XP, nebo Windows 7, které jsem naposledy nainstaloval do VM. Třináct let používám Open Source. zatím všechno, co jsem potřeboval, jsem našel.To já si to tvrdit klidně dovolilím. Ne z pozice nadšeného uživatele, ale programátora, který se linuxem živí a zná i nevýhody. Linux používá na počítači můj brácha i moje máma, přestože o něm skoro nic neví. Podstatné pro ně je, že je to bezúdržbové, nejsou to schopní rozbít a všechno jim tam funguje jak má. S trochou nadsázky lze říct, že ani neví, že mají linux a je jim to jedno. V poslední době jsem překvapen, jak mi i lidé od kterých bych to nikdy nečekal říkají, že mají s linuxem pozitivní zkušenosti. Například kolega v práci překvapil, když mi popisoval jak si nainstaloval do dualbootu ubuntu a používá ho skoro pořád. Přitom na tom technicky není nijak super, v podstatě se o to nezajímá, jen nechce používat windows 8, protože mu to i jako laikovi přijde subjektivně horší.
Smím se zeptat, proč má tento zápisek tak nízké hodnocení?dekuji, ze jste na to upozornil. Melo to 27%, tak jsem se dokonce prihlasil, abych to hodnoceni toho nesmyslu posunul k te odpovidajici hranici = 0. Bohuzel to kleslo jen o 2%.
dekuji, ze jste na to upozornil. Melo to 27%, tak jsem se dokonce prihlasil, abych to hodnoceni toho nesmyslu posunul k te odpovidajici hranici = 0. Bohuzel to kleslo jen o 2%.Co ti na tom vadí? Zrovna tohle je blog, který si přečtu docela rád, protože odráží zkušenosti s konkrétními názory.