DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Welcome to desktop Linux! Here are some of my distro recommendations:
Ubuntu is a hugely popular OS. If you want to get deep into desktop Linux, Ubuntu made a few annoying decisions, but it's honestly not a big deal. It's popularity means the Internet has loads of guides and tutorials for almost everything on Ubuntu, so my few issues are easy to solve anyways.
Fedora Workstation gives you a nearly pure Gnome experience. It's backed by RedHat and it's remarkably stable while also using modern Linux techniques and technologies. A solid choice if you want your system to "just work."
Linux Mint. It's Cinnamon desktop is not Gnome, but Mint is a lightweight and comfortable distro for new users. It's also based on Ubuntu, so a lot of the guides and software that are available for Ubuntu will also (probably) work on mint.
Uz sa to blizi.. Konkretne mam na mysli vydanie OpenBSD 4.5 aj ked zatial je zverejneny len plagat bez pesnicky ovsem uz teraz je mozne si stiahnut snapshot installcd..
OpenBSD by teda malo vyjst May 1st, 2009.
Tiskni
Sdílej:
no ak som to spravne pochopil vyvojari OpenBSD sa vyhybaju uzavretym ovladacom.
To víš. Pokrok nezastavíš.
Ještě se podivuju nad projevy: „Je to to nejlepší, ale nepoužívám to, protože…“. Ale snad mne již to brzy přejde
No, divné mi to přijde. Třeba i jen proto, že ghc si ke zlobení vystačí dost často úplně samo. Ale, dejme tomu. I tak ovšem vidím jako docela podivné, že něco může být nejlepší operační systém, aniž by to plnilo hlavní účel, tedy dovolovalo dobře běžet těm programům co já běžet chci, tedy, možné to asi je, ale pak mi to kritérium výběru nejlepšího (které v tomto případě neznám) přijde opravdu takové nějaké divné.
Mi to holt zní jako kdyby řek, že nejradši k večeři mám párky, ale kdybych je sněd, tak strávím celou noc na záchodě. Nevim. Nepotřebuju být klidnější, jenom… no, mně je to taky vlastně jedno.
Mne sa OpenBSD velmi paci. Je to dobre navrhnuty uceleny system (kernel + userspace) s najlepsou dostupnou dokumentaciou, preslaveny svojou jednoduchostou a bezpecnostou (rozumej "secure by default"). Sam som na serveroch OpenBSD pouzival a nemozem sa stazovat. Na desktope je situacia trochu ina, kedze desktopovych aplikacii nie je az tak vela ako v linuxovom prosstredi, preto OpenBSD na desktop velmi nedoporucujem, pokial zrovna presne neviete, co robite :)