Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Welcome to desktop Linux! Here are some of my distro recommendations:
Ubuntu is a hugely popular OS. If you want to get deep into desktop Linux, Ubuntu made a few annoying decisions, but it's honestly not a big deal. It's popularity means the Internet has loads of guides and tutorials for almost everything on Ubuntu, so my few issues are easy to solve anyways.
Fedora Workstation gives you a nearly pure Gnome experience. It's backed by RedHat and it's remarkably stable while also using modern Linux techniques and technologies. A solid choice if you want your system to "just work."
Linux Mint. It's Cinnamon desktop is not Gnome, but Mint is a lightweight and comfortable distro for new users. It's also based on Ubuntu, so a lot of the guides and software that are available for Ubuntu will also (probably) work on mint.
Takze s novym pc pribudli aj problemy konkretne to ze som zvolil dosku ktora ma HDMI a DVI vystup ale bez staruckeho analogoveho VGA. Problem nastal po pripojeni pc k telke obraz presahoval fyzicku velkost obrazovky a este k tomu mal akoby tiene.
Stravil som skusanim nastaveni XRandR ako --scale underscan ale bez pozadovaneho vysledku. Nakoniec som na to siel trochu inac vytvoril som si vlastn7 modeline a graficky mod pre X. Samozrejme in3piraciou bol internet.
Moj LCD ASUS 22T1E dosahuje max 1920x1080 pri 59.9Hz rozliseni, ovsem skor pouzivam 720p takze najblizsie rozlisenie 16:9 je 1440x900 ovsem to je 16:10 takze hura upravit si ho,.
xrandr --newmode "1440x810" 106.29 1440 1520 1672 1904 810 901 904 932 -HSync +Vsync
xrandr --addmode HDMI1 1440x810
a aplikacia daneho modu z prikazoveho riadku:
xrandr --output HDMI1 --mode 1440x810
pekne bezi teraz rozlisenie 16:9 a aj bez tienov
ak niekto ma podobny problem nech skusi
Takze dosku a cpu som vratil teda stihol a downgradoval na intel h61 s pentiom g2030 cakam kedy mi to dojde akurat som vybral maticnu co obsahuje aj klasicky dsub tzv vga port asrock h61mv-itx
Tiskni
Sdílej:
skusal ale mozem menit len predvolene volby ako Automaticky, Zoom1 Zoom2 Stvorec a Siroky
rucnu volbu ani automatika je disabled, co povedat? smola
ak mam povedat pravdu som rad ze to ide na tych 1440x810 este musim spravit aby to slo automaticky po spusteni , vies poradit alebo niekto? aby sa spustil napr skript po spusteni Xiek? v lxde/openboxe tusim je autorun
... Ak chcem aby zobrazil presne to co po kabli dostane, musim zvolit nic nehovoriacu volbu "Iba skenovanie".Možná tam bylo něco na způsob "(Disable) Overscan" a překladatel nepochopil, co to znamená. Já už musel u několika zařízení přepnout kvůli konfiguraci do angličiny, protože přeložené volby v češtině nedávaly smysl.