Štítky:
bez,
Dell,
doprava,
Ethernet,
hardware,
HDMI,
kabely,
klávesnice,
konektory,
Lenovo,
micro,
monitor,
monitoru,
myš,
napájení,
obrázky,
PC,
pěkné,
POWER,
problém,
prohlížeče,
přehrávač,
přetaktování,
SDHC,
sítě,
USB,
vodice,
výrobky,
zabudovaný
Hrátky s Raspberry pi 2
21.3.2015 23:27
| Přečteno: 4264×
| Linux
|
| poslední úprava: 21.3.2015 23:36
Když jsem si nedávno přečetl, že vyšla nové verze Raspberry Pi, dostal jsem chuť si s tím trochu pohrát. Mám totiž doma monitor, který používám víceméně jen na filmy přehrávané z notebooku a minipočítač Raspberry Pi by se mi hodil, abych z něj udělal přehrávač. Ubylo by tak drátů kolem monitoru a přibylo pohodlí. V tomto zápisku bude postup výroby "All in one". Povídání o SW si nechám na jindy, pokud vůbec někdy.
Zadání
Jak bylo řečeno výše, dal jsem si za úkol vyrobit ze starého monitoru a nového RPi2 kompaktní celek. Moje základní požadavky byly:
- Abych si s tím pohrál
- Aby to fungovalo
- Aby to za monitorem nebylo vidět a nečouhalo to moc dozadu
- Aby k tomu vedlo co nejmíň kabelů
- Aby připojené kabely byly lehce odpojitelné (občas monitor přenáším)
Přípravy
Monitor má zabudovaný USB hub, takže odpadá starost s napájením periferií. Na druhou stranu na žádném z konektorů není napětí dokud se nezapojí vstupní signál, takže bude nutné napájet RPi2 z jiného zdroje (od tabletu).
Nejdřív jsem se zamyslel nad počtem vstupních drátů. Je potřeba ethernet a napájení. To jsou aspoň 2. Abych nemusel tahat zvlášť 5V pro RPi2 a 230 pro monitor, musí být na zádi monitoru umístěna rozdvojka.
Dál jsem musel vyřešit na co to všechno pověsím. Dá se sehnat plno držáků na RPi, které se našroubojí na držák VESA, ale nebylo by kam dát tu prodlužovačku. Rozhodl jsem se pro plexisklo, protože je pěkné a dá se doma docela slušně opracovávat. To jsem ještě netušil, jaký problém je sehnat kousek plexiskla. Nakonec jsem ho našel v obchodě s potřebami pro výtvarníky. Pořídil jsem kousek 17.5x25 cm v tloušťce 4mm.
Ostatní věci už šly sehnat jednoduše, takže jsem je koupil, některé jsem použil z přebytků z dřívějška.
Dál jsem se rozhodl, že nechci mít namotané hromady kabelů, takže buď používat nejkratší možné varianty, případně i kabely zkrátím, pokud to jde. Takže napájecí kabel jsem zkracoval, HDMI naopak zkrátit nejde a USB mě ještě čeká.
Provedení
Přemýšlel jsem nad tím, jakou rozdvojku použít, docela se mí líbil power cube (
http://www.allocacoc.com/), ale nakonec jsem ho zavrhnul pro velikost a cenu. Potřeboval bych totiž verzi rewirable, která stojí přes 600 Kč. Nakonec jsem se rozhodl vzít normálního 3hlavého psa a upravit ho, aby byl přívodní kabel odpojitelný jako u počítačových zdrojů.
Na prvním obrázku vpravo je prodlužovačka se spínačem, to černé vedle je konektor jaký je na počítačových zdrojích. Na druhém obrázku je prodlužovačka už otevřená. Spínač půjde pryč a místo něj přijde konektor (je jen o kousínek menší). Na vnitřek prodlužovačky se připojí přes fastony. Sice to není šroubovaný spoj, ale to wago spojky taky nejsou. A pořád to je lepší než pájené spoje.
Na třetím obrázku už je většina potřebných komponent. Co tedy potřebujeme:
- Raspberry Pi 2 (cca 1100 Kč i s poštovným)
- Micro SDHC karta 32 GB (420 Kč). Velikost 32 GB je značně nadsazená, stačí i 8 GB, pokud chcete instalovat víc systémů, tak 16 GB
- Chladiče na RPI2 (cca 80Kč). Pro běžné využití nejsou potřeba, ale při přetaktování se hodí.
- Krabička na RPi2 (230 Kč), hliníková frézovaná. Vzhledem k přesnému napasování na rozměry RPi2 je potřeba ji celou skoro celou rozebrat, vložit RPi2 a pak zase složit. Po zavření má zakryté výstupní piny, takže se nehodí pro bastlíře. Sice tam je na boku malá škvírka, ale nedá se tudy protáhnout celý plochý (ribbon) 40 žilový kabel (je moc tuhý, nechce se v tak malém prostoru ohnout), takže bastlířům bych doporučil nějakou plastovou krabičku.
- 3zásuvka k prodlužovačce (cca 55Kč)
- Lišta na uchycení 3zásuvky (měl jsem doma, ale stojí asi 30Kč)
- "Počítačový" Konektor (cca 15 Kč) + fastony cca 10 Kč.
- Zásuvka se spínačem (cca 60Kč) - RPi2 nemá vlastní spínač, tak aby nebyl pořád pod napětím
- Šroubky, podložky, matičky, distanční sloupky (celkem cca 50 Kč). Na přimontování do držáku VESA je potřeba závit M4, na přišroubování krabičky je potřeba M3 (vyndají se aspoň 2 původní krátké a nové delší se prošroubují skrz plexisklo)
- Napájecí PC kabel. Zkracoval jsem ho, takže je potřeba koupit kabel a nový konektor a pak to střihnout a pospojovat. Cena asi 60 + 50 Kč
- HDMI kabel 50 cm (cca 80 Kč). Krátké HDMI kabely nemají úplně všude a když je mají, tak se cena odvíjí od velkostí stejně jako u ratlíků (čím menší, tím dražší). Po přiměření bych potřeboval spíš 25 cm, ale to jsem si netroufl odhadnout předem.
- USB nabíječka od tabletu (tu jsem měl doma)
- USB kabel s mikro konektorem (taky jsem měl doma)
- Usb kabel typ A/B (do USB hubu) - není na obrázku. Měl jsme ho doma, takže jsem ho taky nemusel kupovat.
- Plexisklo 17.5x25 cm v tloušťce 4mm (70 Kč). Na obrázku už jsou navrtané otvory. Nemám sloupovou vrtačku, takže přesnost nic moc.
- Klávesnice - není na obrázku. Koupil jsem nějakou Dell za 300 Kč
- Myš - není na obrázku. Striktně řečeno není potřeba, ale mám jich doma několik, tak jsem jednu zapojil
- Pokud chcete i dálkové ovládání, tak ho přičtete. Dá se buď koupit hotové nabo ubastlit z běžně dostupných součástek (viz zde). Klávesnici však nenahradí (instalace se bez klávesnice neobejde).
Pokud dobře počítám, tak celkové náklady jsou asi 2600 Kč. Pokud chcete porovnávat s jinými přehrávači (například založenými na Androidu), uvědomte si, že některé věci musíte taky dokoupit (např. kabeláž). Cena pro srovnání je pak zhruba 1600 Kč (RPi2 + plastová krabička + nabíječka + 8GB SD karta).
Při pohledu zezadu na monitor je napájení vlevo, kdežto potřebné datové konektory vpravo. Takže prodlužovačku dám doleva a RPi2 doprava. Na obrázku 4 je přišroubovaná krabička. Plexisklo je bez krycí folie skoro neviditelné, tak vězte, že krabička pod ním.
Na 5. obrázku je umístěna i prodlužovačka. Oproti zvyklostem jsem ji otočil od 90 stupňů, aby kabely netrčely dozadu.
A na posledním (6.) obrázku je už vše namontované na monitoru. Modrý USB kabel vede do USB hubu a v blízké budoucnosti ho nahradím kratší verzí. Černé kabely ještě víc vpravo jsou myš a klávesnice. Otvor nad RPi2 js příprava na restartovací čudlík, ke kterémužto účelu jsou vyvedené vodiče z krabičky.
Závěr a poučení
Věnujte velkou pozornost výběru USB kabelu na napájení. Některé špatně drží v konektoru a při lehkém zavadění přestanou mít kontakt. Při nabíjení telefonu to až tak nevadí, ale počítači to vadí. Stejně to platí i pro nabíječky. Mám doma nabíječky a USB kabely od tabletů Lenovo a všechno to jsou šmejdy.
Nepolovodičové komponenty jsem nakupoval v jednom ne úplně malém internetovém obchodě a dost mě zklamalo, že většinou byly v nabídce jenom polské výrobky, které mě zrovna nepřesvědčily kvalitou. Bohužel v jiných obchodech to není jiné a výrobce se člověk často dozví až když si zboží přebírá.
Obrázky
- První várka součástek
- Otevřená prodlužovačka
- Součástky připravené na montáž
- Krabička přišroubovaná k plexisklu
- Krabička + prodlužovačka přišroubovaná k plexisklu
- Výsledek.
Obrázky
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
22.3.2015 12:14
ghibulo | skóre: 6
| blog:
ghibulo
Re: Hrátky s Raspberry pi 2
22.3.2015 14:00
Max | skóre: 72
| blog:
Max_Devaine
Re: Hrátky s Raspberry pi 2
22.3.2015 20:22
mata
Re: Hrátky s Raspberry pi 2
27.3.2015 12:35
Sten
Re: Hrátky s Raspberry pi 2
1.4.2015 17:09
čtenář
Re: Hrátky s Raspberry pi 2
Založit nové vlákno •
Nahoru