Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Tiskni
Sdílej:
Pro motivaci: Bystroushaakův zápisek "Proč číst."
Můžeš zkusit ještě audioknihy nebo kvalitní TTS.
ttttsss jenom neni vylevelovanej :D ;D čim víc knížek se přečte tim víc rychlejc se pak čte :D ;D
............určitě si jako dycky misto poviný čedby pustil film/audioknihu a když to můra na čédinu kontrolovala tak to ňák vokecal :D ;D
A pak je třetí díl, kde se autor potřeboval obout do amerického zdravotnictví (asi si to zaslouží).
člověk dozví nějaké střípky z amerického zdravotnictví, které nejspíš platí dodnes. I to je možná důvod, proč to číst.Co je tedy na tom Americkem zdravotnictvi tak spatneho? Tedy krome toho, ze je velmi regulovane statem a ze existuji ruzne obama (medicare, medicaid, atd.) programy, ktere jej prodrazuji? To si opravdu myslite, ze to nase socialisticke zdravotnictvi je tak uzasne?
neni to knížka podle tamtoho filmu jak se jakoby de chlápek někam do egypta naučit vod bena kingsleyho voperovat slepáky ato ňák naštve araby a ty začnou kulturně vobohacovat tamto benovo město morem :O :O
Ve třetí knize je to o americkém (ne)systému zdravotnictví.To bude zase nejake socialni drama, kde zemre nekdo bez pojistky? Dekuji, nechci.