Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Když jsem včera ležel čelem na klávesnici, hodiny už tři hodiny ukazovaly, že je vlastně dneska, a na monitoru svítilo vývojové studio. Po zhruba sedmi hodinách víceméně tvrdé programátorské dřiny mi klesla hlava, která se pořád dokola snažila vyřešit ten problém.
Ten zpropadenej problém!
"Kdyby se to dalo aspoň nějak rozumně debugovat," opakoval jsem si ten večer nervózně a pořád dokola. Všechny možné příčiny téhle anomálie jsem už vyzkoušel. Vždycky to vypadalo, že jsem na to kápnul, abych v následující vteřině zjistil, že se všechno naopak ještě víc zamotalo. Odmítal jsem se vzdát, bojoval jsem a únavou ani nepostřehl, že nejenže už dávno nepřemýšlím, ale už se o to ani nesnažím.
Prostě to nejde!
Klávesnice začala pomalu přijímat příkazy mojí tváře.
Prohrál jsem.
Moje mysl se pomalu vzdalovala od mého těla, přestala postupně vnímat hučení chlazení počítače, pískání v uších, které se dostavilo už kolem půlnoci, jenom si ponechala ten stále nepříjemnější tlak na čelo... Bylo ticho a já zjistil, že moje hlava přemýšlí sama od sebe. A asi po dvou vteřinách jí došlo, proč se to sakra děje. Kdyby tělo ještě bylo pod mojí kontrolou, určitě bych ještě probudil monitor z úsporného režimu. Ale ani jsem se nebál, že bych tu bombu do rána zapomněl...
Poznámka: Toto je příběh podle skutečné události.
Poznámka2: Zůstal jsem tady trochu dlužen, jak to dopadlo, neboť v době psaní textu jsem to ještě nevěděl. Skutečně to bylo řešení. Jaká poetika! A říct, o co šlo, se nedá, nic vtipného na způsob divného malloc() to nebylo :P
Tiskni
Sdílej:
Zajímavé! Znám termín "umakartové čelo". To je když piják v restaurantu nevalné úrovně (umakartové stolky) upadne zmožen čelem na tento a oddá se hlubokým, lihovým meditacím.U nás říkáme těmhle čtenář knih. Pak je taky ještě hvězdář, to když dotyčný svalí hlavu dozádu, tedy obličejem vzhůru. Myslím, že sou ještě další podobný termíny, ale teď si nemůžu vzpomenout...
ať to neřešim, že to je bug libavcodecuTo potesi