Home Assistant včera představil svůj nejnovější oficiální hardware: Home Assistant Connect ZBT-2 pro připojení zařízení na sítích Zigbee nebo Thread.
Byla vydána verze 9.1 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a informačním videu.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem zůstává El Capitan od HPE (Cray) s výkonem 1,809 exaFLOPS. Druhý Frontier má výkon 1,353 exaFLOPS. Třetí Aurora má výkon 1,012 exaFLOPS. Nejvýkonnější superpočítač v Evropě JUPITER Booster s výkonem 1,000 exaFLOPS je na čtvrtém místě. Nejvýkonnější český superpočítač C24 klesl na 192. místo. Karolina, GPU partition klesla na 224. místo a Karolina, CPU partition na 450. místo. Další přehledy a statistiky na stránkách projektu.
Microsoft představil Azure Cobalt 200, tj. svůj vlastní SoC (System-on-Chip) postavený na ARM a optimalizovaný pro cloud.
Co způsobilo včerejší nejhorší výpadek Cloudflare od roku 2019? Nebyl to kybernetický útok. Vše začalo změnou oprávnění v jednom z databázových systémů a pokračovalo vygenerováním problém způsobujícího konfiguračního souboru a jeho distribucí na všechny počítače Cloudflare. Podrobně v příspěvku na blogu Cloudflare.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) první RC verze GIMPu 3.2. Přehled novinek v oznámení o vydání. Podrobně v souboru NEWS na GitLabu.
Eugen Rochko, zakladatel Mastodonu, tj. sociální sítě, která není na prodej, oznámil, že po téměř 10 letech odstupuje z pozice CEO a převádí vlastnictví ochranné známky a dalších aktiv na neziskovou organizaci Mastodon.
Byla vydána nová major verze 5.0 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy a videi v obsáhlých poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Cloudflare, tj. společnost poskytující "cloudové služby, které zajišťují bezpečnost, výkon a spolehlivost internetových aplikací", má výpadek.
Letos se uskuteční již 11. ročník soutěže v programování Kasiopea. Tato soutěž, (primárně) pro středoškoláky, nabízí skvělou příležitost procvičit logické myšlení a dozvědět se něco nového ze světa algoritmů – a to nejen pro zkušené programátory, ale i pro úplné začátečníky. Domácí kolo proběhne online od 22. 11. do 7. 12. 2025 a skládá se z 9 zajímavých úloh různé obtížnosti. Na výběru programovacího jazyka přitom nezáleží – úlohy jsou
… více »
Jak moc to odnesl? Plasty občás popraskají, ale jinak by se nemělo nic stát.
A i z vlastni zkusenosti doporucuji ThinkPad rady R
A cena? Ono poridit takovy ThinkPad neni uplne levna zalezitost (v CR). Sam jsem poridil pres ebay a jsem naprosto spokojeny (T60).
kolem 10k se dá pořídit výborně vyladěný tablet IBM/Lenovo ThinkPad X41Nějaký tip kde? Protože tohohle mazlíčka bych si koupil, rozhodně za tuhle cenu...
Mám T41 a ve škole s tim mlátim spolužáky, nosim normálně v školní tašce mezi učebnicema (takže rohy dostávaj hodně zabrat - předchozí lifebook S to nevydržel). Vydrží v pohodě i když si na něj sednu (už jsem zkoušel
). Několikrát mi spadnul na zem, občas když jsem s ním hodil a odrazil se od sedačky. Nosim ho zásadně za display (od čeho by tam xakru jinak byly ty titanový panty
). Používám ho v mrazu a vlkhu. Střídám často teploty. Většinu času stráví na posteli a přesto se nehřeje (phc - 34 stupňů mi ukazuje teď). Zatim se mi nějakou náhodou jen odlomil kousek plastu mezi bay a hdd, asi tam k ničemu neni, tak upad a nakřápnul se slaboučkej plast hned pod touchpadem - asi chyba v návrhu. Navíc nad dobré provedení je výborný i přes ACPI - všecko funguje i bez ovladače v OS, rovnou hardwarově - regulace podsvícení, hlasitosti, lampička na displayi a co já vim co ještě. Při nový baterce vydrží cca 6 hodin, + pár hodin se dá přidat ještě baterkou do bay místo žravý optický mechaniky.
Nebyl jsem nejakou dobu v dosahu internetu, tak jsem nereagoval. Nakonec to vypada, ze Thinkpad nedopadne, pac je moc drahej
(viz nez 15k)...
Tiskni
Sdílej: