Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak jsem se tak koukal po netu na nejakej online seriálovej kurz SDL nebo OpenGL.
OpenGL jsem zkoukl, hned jsem to vzdal. Je to moc těžký. Podival jsem se na roota, tam SDL. První čtyři kapitoly zkouknu a je to taky těžký.
Teďka si čtu Od C k C++ knížku a nechápu význam konstruktorů. Asi se na to programování vybodnu a budu dělat skrpity v Pythonu...i když základy Céčka jsem projel v pohodě. Asi jsem ještě malej na to vyšší programování.
Nebo sem tak BLBEJ?!!
Tiskni
Sdílej:
class A{ A(){} };je oveľa ťažšie ako
class A: def __init__(self): pass?
x = nejakaTrida ()Alébrž v C++ bychom dělali:
nejakaTrida *x = new nejakaTrida ();To minimálně svádí k zamyšlení, k čemu je to new
nejakaTrida x;Takže kde ti vydrži dlhšie neznalosť konštruktora?
Asi se na to programování vybodnu a budu dělat skrpity v Pythonu...to jako ze Python neni programovani?!
#include <stdio.h> int main() { puts("Hello world"); }Mě to přijde dostatečně krátké. Podívejte se na tu dokonalou, objektovou Javu. Když to napíšu v Pythonu, tak to sice můžu spustit všude, ale až po tom, co si tam nainstaluju obrovský interpreter. Tohle hello v C u mě zabírá jen 2996 bytes.
puts(const char*)
existuje...
Ano? A jaká tedy bude návratová hodnota do shellu, čili jak poznám, že program skončil korektně nebo zda došlo během běhu k chybě? Proč mi příkaz
./programek && echo "1"nevypíše jedničku, ačkoli by měl, neboť k žádné chybě nedošlo?
Popravdě mi na mysl přichází spousta ošklivých slov, protože už jsem měl zkušenost s programátorama, co kašlou na návratové hodnoty, a je jim naprosto putna, co to vrací. Je utrpením (spolu)pracovat s takovými lidmi.
main
neukončují, je tedy zcela zbytečné tam nějakou hodnotu nastavovat. Ani GCC s vypnutými optimalizacemi ji tam nenastaví, je-li v době překladu zřejmé, že se tam procesor nedostane.
Proč? Právě kvůli těm hodinám stráveným hledáním. Nějak se mi to vybavilo... :-/. A tohle přeci nebyl odsudek a ani jsem nemluvil škaredě. Nebo to fakt vyznívá až tak zle?
Jasně, že to je v pohodě. Šlo mi o to, že jste tvrdil, že tam nic nechybí.
Myslím si, že tohle dělání věcí napůl ve stylu "ono to nějak funguje" je velmi špatná známka dnešní doby. Ale to by bylo úplně na jinou diskusi .
Jasně, že to je v pohodě. Šlo mi o to, že jste tvrdil, že tam nic nechybí.
Myslím si, že tohle dělání věcí napůl ve stylu "ono to nějak funguje" je velmi špatná známka dnešní doby. Ale to by bylo úplně na jinou diskusi .
lubos@ares ~ $ time ./hello Hello world real 0m0.002s user 0m0.000s sys 0m0.000s lubos@ares ~ $ time python -c "print 'Hello world'" Hello world real 0m0.023s user 0m0.016s sys 0m0.004s
char a,b,c; a = 'a'; b = 'b'; c = a ^ b;Zkuste si to v Javě.
Ono se stačí třeba jen podívat na podmínky... podmínkou v if() mohou být jen výrazy s výsledkem boolean a podobných příkladů pruzení by se našlo dost.
Způsob v C++: použijte dynamic_cast. V Javě se vždy použije něco jako dynamic_cast, v C++ je to po vůli programátora.
V jednom programu si musím v opengl vykreslovat pozadí pomoví gldrawpixels, zrovna tam bych chtěl vektor<>, ale bohužel pro předávání do opengl funkce je to špatné (nebo myslím, že to nejde).std::vector má metodu data(), nebude to ta, co potřebujete?
man std::vector
- nevím, jestli starší GCC má u sebe tyto man pages, ale GCC 4.1 prerelease je u sebe má.
Pokud mi nevyhovuje man, tak chodím sem, respektive na snapshot této dokumentace, co jsem si stáhnul na disk.
vec.data()nebo:
&vec[0]
Myslim ze mam budoucnost naplanovanou. Diky vsem