plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Silne to pripomina Vladimiruv styl, jenom na zacatku vety ma velka pismenatřeba byl tentokrát Vládik střizlivý, proto ta nepatrná změna..
Bezny uzivatel hned intuitivne vi jak Windows ovladat X K Linuxu potebuji znat spoustu prikazu!!To je proto, že se každý učí Windows jako první. Žádné příkazy se učit nemusíte.
musim jeste dodat ze u novych Vist me zaujal jejich novy a graficky myslim jeste neprekonatelny vzhled!Vzhled Vista není nic extra, takový můžu mít na Linuxu taky. Nicméně vzhled není rozhodně známkou kvality nebo vyspělosti systému. Přeji vám, ať si Windows užijete... a to i včetně vylepšeného kopírování a mazání souborů.
Bezny uzivatel hned intuitivne vi jak Windows ovladatTento mýtus vzniká poměrně snadno, Windows se vám zdají intuitivní, protože je používáte a jste na ně zvyklý. Ale člověk, který s počítačem nikdy nepřišel do styku...
K Linuxu potebuji znat spoustu prikazu!!Další mýtus. Stačí si jen zvolit nějakou přívětivou distribuci a nemusíte s příkazovou řádkou přijít do styku.
Jsem opravdu bezny uzivatel, ja osobne bzch OS nemeniJá sice nejsem běžný uživatel, ale OS bych také neměnil. Samozřejmě, pokud vám Windows vyhovují, nemáte co řešit, používejte je. Naneštěstí ne každý je s Windows spokojen. A proto je dobře, že máme na výběr, ne?
Jak pravil klasik, vždycky se najde někdo, kdo si na plese opilých skinheadů vesele zazpívá "Cikánský baron jsem já".Ale i takový člověk by považoval za netaktní, skoro až netaktické vyslovit slovo "kozel" v přítomnosti trolla
Ach jo. Jak pravil klasik, vždycky se najde někdo, kdo si na plese opilých skinheadů vesele zazpívá "Cikánský baron jsem já".Je vidět, že jsi na žádném takovém plese nebyl, protože pak bys věděl, že tahle lidovka se zpívá hned po Doitschland, Doitschland über alles...
LOL, pardon WoW. A co mi jako s tim.
BTW: zkouseli jste nekdy svoji mati napriklad vysvetlit, jak treba pouzivat funkci search. Ne!, tak pak nehodnotte intuitivnost.
… k praci (projektcni cinnost) X Na Linuxu …
Podivejte se,spustite na nich vsechno co potrbuji k praci (projektcni cinnost) X Na Linuxu nikoliTo je pravda, prakticky všechno, co používám mi na Windows jede taky (ovšem ne zásluhou MS). Ale většinou mi to přijde jako drbání se levou rukou za pravým uchem, když v Linuxu je to všechno prostě pohodlnější
Tiskni
Sdílej: