Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Takže veškerá snaha stovek vývojářů, kteří se léta snaží aby linux běžel na kdečem, se teď hodí do koše?Keby toto bol jediný problém, tak by to vôbec nevadilo. Lenže niektorí ľudia chcú napr. aj Linux a vedľa toho Win s hrami, a teraz čo si kúpia - grafiku, ktorá beží v pohode v linuxe, alebo takú, s ktorou budú mať maximálne FPS ?
a problémů z toho vyplívající
plynout, ne plivat…
Ale pokud by se někdo nápadu chytnul... ) Tedka jsem si vyškemral na škole fakt ideální hardware tak to snad vycucám z LFS a dám k dispozici ke stánhutí i se seznam hardware.
Takhle třebas u Gentoo dochází k tomu že ti lidé mají třebas stejný hardware a 1000xkompilujou na to samé železo ten stejný program... ale ono by to bylo složitější než o tom volnomyšlenkářsky nahlas přemýšlím...
Zdálo by se, že to už dnes někteří výrobci dělají, když prodávají počítače s předinstalovaným Linuxem. Ale většina z nich prostě jen plácne na počítač staženou distribuci a starost o její oživení nechá na uživateli. Tedy nejde jim o to, aby prodali funkční počítač s Linuxem, ale aby ušetřili za OEM licenci Windows.
Takže jde IMHO hlavně o to, aby se (víceméně fixní) počáteční náklady rozmělnily do dostatečně velké série. Ona ta idea není zase tak odtržená od reality, v podstatě to tak už funguje, spousta firem vyrábí a prodává hotové systémy běžící na Linuxu - různé thin klienty, embedded firewally nebo routery. Jen takový přístup zatím (nejspíš) zatím nikdo nezkusil aplikovat na desktopový systém.
V každém případě díky za názor, že se nejedná o nereálnou myšlenku.
Nezapomínejte ovšem na to, že jsem systémák, do marketingu nedělám. Takže můj názor, že by to mohlo mít smysl, může být zcela mimo realitu.
Mam dojem, že by takový směr i zahejbal (snad) s cenama železa, ale nevim ještě, jakym směrem.
Soudíte, že by se pak různé distribuce prosazovaly stále stejně dobře?
No právě, když bude chtít x lidí stejnou sestavu, tak by to s cenama zahjbat mělo. A že by to bylo fajn, mít jeden "profil" na jednu sestavu. Ale to by hračičkové neměli co dělat.
Třebas ve srojařině máš normy. Bez norem by jsi nemohl konstruovat stroje protože by jsi nezašouboval šroub do závitu. Otázka zní: která je ta zprávná norma. ANSI? ČSN? ISO?. Sám nevím. Ale protože jsem se narodil v Evropě tak asi ta česká. Dalším příkladem by mohly být příkazy, tedka tuším v binutils. Jsi zvyklý na příkaz cp. Určitě by jsi si zvyknul i na jiný program co dělá to samé...
Ale všichni na UNIXU používají stejné programy se stejnými názvy... Takže otázka zní? Musíš mít v systému 2 věci co dělají totéž a nebo mít jednu věc která to umí pořádně? Sám nevím co je lepší. To jedno je lepší pro inovaci a to druhé pro standartizaci. jendo je lepší pro individualisty a to druhé pro normální uživatele. nevim jestli mám říst bohužel, nebo bohudík ale těch druhých je nesrovnatelně víc.
)
To jedno je lepší pro inovaci a to druhé pro standartizaci.nemuzu si pomoct, ale citim z toho myslenku, ze se tyhle dve veci snad vylucuji. To by byl nesmysl.
ale testovali grafické karty na OpenGL a ATI byla prosě horší než NVIDIA
Chybějí mi tam kvantifikátory. Chtěl jste říci, že jedna konkrétní karta od ATI dosáhla v jednom konkrétním OpenGL testu horšího výsledku než jedna konkrétní karta od nVidie? Nebo snad že jakákoli karta od ATI dosáhne v jakémkoli OpenGL testu horšího výsledku než jakákoli karta od nVidie?
že si prostě dám na linux ATInu protože se mi líbí?
Proč ne? Ve svém (jinak celkem slušně vybaveném) počítači mám Radeon 8500, který by odborníci ze Světa Hardware neuznali za vhodný ani na podložení skříně. Plně splňuje mé potřeby a požadavky a je mi úplně jedno, že v nějakém forbesáckém testu jedna karta v ceně dvoujádrového Athlonu64 porazila o pár procent druhou asi tak stejně drahou. Z tohoto úhlu pohledu si pak klidně mohu dovolit vybírat grafickou kartu i podle toho, že jakkoli přístup ATI k Linuxu není zrovna příkladný, aspoň své drivery nezatěžuje licenčními podmínkami, které by znemožňovaly jejich šíření jako součást distribuce, kterou používám.
Prava svoboda volby totiz imho neni o maximalizaci poctu voleb. Je to i o svobode zvolit si, jestli se chci rozhodovat, nebo jestli chci - v urcite oblasti zivota, treba IT, kterazto pro radu lidi NENI klicova - mit jen jednu nebo dve volby, abych mohl bez premysleni pouzivat a nemusel platit naklady, ktere ssebou kazde rozhodovani nese.pod tohle bych se podepsal vlastni krvi!!!! jinak tohle reseni je imho pouze zacatek. problem je, ze ackoliv by distribuce sama byla koherentni a blizila by se svoji vyladenosti napr. zde zminovanemu OS X, uzivatel tohoto OS by stejne byl chte nechte do sveta Linuxu vhozen. Na zacatku by vse vypadalo uhlazene, ale jakmile bych chtel dalsi a dalsi aplikace, dostal by se drive nebo pozdeji pred problemy, ktere by resili uzivatele ne tak privetivych distribuci. Sam to vidim u sveho Ubuntu, ktere timto smerem pomalu ale jiste miri. Dalsi veci je, ze oba mainstreamove desktopy ktere by pro tento ucel pripadaly v uvahu maji chyby, ktere je - co se tyka vhodnosti pro mainstream dekstop - stavi az az uvedeny Apple. U GNOME je to neohrabane GTK+ a KDE pro zmenu kasle na HIG a stavi se do role dekstopu pro geeky. Chapejme, dekstop pro geeky tu neznamena tezce nastavitelny, ale preplacany. Zmenit toolkit u GNOME je nemozne, vyvojari KDE rozhodne nebudou menit filozofii vyvoje. A ted babo rad...
Imho ani neni nutne vytrhavat veci ze zdrojaku - staci dat do distribuce jedno prostredi, ktere bude mit rozume nastaveny defaultNejsem si tak uplne jisty, ze preplacanost a zacpanost KDE by se dalal odstranit pouhym konfigurovanim. Muselo by se uplne prekopat KControl. Tak, aby byly videt pouze nejzakladnejsi a nejcasteji pouzivane volby a dalsi by byly na pozadani. (Kubuntu uz se na KControl vykaslalo uplne, zapne si ho jen ten, kdo o nem vi), toolbary tezce zredukovat, nechat jeden text. editor, jeden prehravac, atd...
A to, co zminujete vyse... to o nezadoucim "zhozeni do sveta linuxu" - imho jde o dospelost takovych prostredi jako je KDE - imho se pomalu dostavaji do stavu, kdy jsou dostatecne komplexni, ze v ramci jednotneho grafickeho rozhrani atp. integruji dostatek aplikaci, ktere takovy bezny user potrebuje. A ze bude potrebovat jeste jednu dve aplikace specialni - tu jednu nebo dve se holt bude muset naucit, tak uz to chodi, ani ve svete Windows neni sladene a integrovane vsechno.jednu dve je silne podcenena formulace! a neslo by jen o nauceni se aplikace, ale o reseni problemu spojenych s jejim shanenim a rozchazenim. Porad je jeste v Linuxu dost aplikaci, se kterymi do nejde tak lehce.
tak si instalátory softwaru mužou dodělat firmy samiTak to se bavte. Jakmile se jim dá volnost a bude se od nich čekat, že budou sami psát dejme tomu ovladače nebo instalátory, tak jste v… víme kde.
No, zatim těžko chytam dech ve znalostech, chybí mi něco jako poznání, jak co za sebou následuje třeba při bootu - pak budu moudřejší. Zatim stíhám sotva řešit drobné problémečky. Čili spolíhám na čas.
Jeden z pilířů, na kterých unix stojí, je právo výběru. Spoustě lidí se to sice nelíbí.Dalsi z oblibenych linuxovych polopravd. Nelibi se to lidem nejspis proto, ze krome neunosne roztristenosti to neni o pravu vyberu, ale povinnosti vyberu.
Každá mince má dvě strany.Tohle imho neni pravda (ani se smajlikem). Co takhle mit moznost si zvolit, jestli si chci vybirat nebo ne? Aby se svoboda volby opravdu stala pravem a ne povinnosti. Kdyz bude linux pristupny obema skupinam - tem co si chteji vybirat i tem, co nechteji, vydelaji na tom vsichni. Prave vyberu se prece nevylucuje s tim, ze nekteri proste volit nechteji. Jde jen o to doplnit (doplnit, ne zamenit nebo nadradit) k tem mnoha distrum s mnoha volbami distribuci, ve ktere je svoboda mnoha voleb obetovana stoprocentni bez-pracne funcnosti.Možnost nevybírat si tě zase připraví o právo vybírat si.
"Absolutní "možnost nevybírat" znamená že existuje buď 0 možností nebo 1 možnost (třeba Wintel). To je to, co se mi nelíbí.Pouzivate slovo existuje, jako by to bylo bud esistovat nebo neexistovat. Ale jde prece o to... jak pro koho. Ja prece chci, aby vsechny ty moznosti vyberu existovaly i nadale. Jde jen o to, ze moznost vyberu ssebou nese i komplikace - tim horsi, cim min tomu clovek rozumi. Pripominam, ze nekteri lide (a imho jich neni malo), chteji dostat produkt, kde uz bylo z tech mnoha moznosti vybrano za ne. Kdyz mate problem se zakonem, tak co udelate - vystudujete prava nebo si najmete pravnika, na ktereho prenesete cast sve svobody? Vsude tezime ze specializace, nikdo nerozumi vsemu tak kazdy prenasi cast sve svobody na experty, ku prospechu vsech - tak proc v open-source ne? Proc mi pripada, ze v linuxu je svoboda volby dogma, povinnost, ktere se nesmi nikdo zrict, jinak neni linuxu hoden... a vsichni musi byt bud experti, nebo pouzivat Windows. To, ze nekdo bude mit distro s omezenymi moznostmi vyberu, se nijak nevylucuje s faktem, ze kdo o to stoji, muze si vybirat i nadale - dokonce budeme mit vsichni i jednu moznost navic. Na rozdil od toho co pisete, me jde o rozsireni, nikoli zuzeni vyberu. Mam pocit, ze tohle uz jsem psal - ale snad je to ted srozumitelnejsi... i kdyz nevim, jsem po nocni...
Kdyz mate problem se zakonem, tak co udelate - vystudujete prava nebo si najmete pravnika, na ktereho prenesete cast sve svobody? Vsude tezime ze specializace, nikdo nerozumi vsemu tak kazdy prenasi cast sve svobody na experty, ku prospechu vsech - tak proc v open-source ne? Proc mi pripada, ze v linuxu je svoboda volby dogma, povinnost, ktere se nesmi nikdo zrict, jinak neni linuxu hoden... a vsichni musi byt bud experti, nebo pouzivat Windows.Myslím, že sám sobě odporuješ nebo to tak aspoň vypadá. Když použiju tvé argumenty: pokud neumíte rozchodit Linuxovou distribuci na počítači, zaplaťte si odborníka, který to umí. To je přece správně. Naopak obdobou "nekomplikovaného" Linuxu by bylo: přepište všechny zákony, vyhlášky, předpisy, judikaturu a nálezy ústavního soudu tak, aby tomu rozuměl každý Franta z Kameňákova a nepotřeboval právníka. Není to pěkný nesmysl?
Naopak obdobou "nekomplikovaného" Linuxu by bylo: přepište všechny zákony, vyhlášky, předpisy, judikaturu a nálezy ústavního soudu tak, aby tomu rozuměl každý Franta z Kameňákova a nepotřeboval právníka. Není to pěkný nesmysl?Pouzil jsem analogii s pravnikem. Analogie je primer, ktery pouzivame pro osvetleni urcite situace takovym zpusobem, ze ji prirovname k jine, dobre zname a jasne, situaci, ktera je ovsem analogicka vzdy jen v urcitych aspektech. Ve vsech aspektech je kazda situace analogicka jen sama ze sebou. Cili - z hlediska svobody je imho pravnik pouzitelnou analogii, z hlediska komplikovanosti nikoli - a ani jsem to nikdy netvrdil. Podstatny je zde prave ten rozdil, ze pravo - na rozdil od linuxu - musi byt pro kazdeho stejne. A kdyz uz jsme u tech analogii - cetl jsem vas velmi zajimavy prispevek tady - imo velmi podnetne. Ale ta analogie s automobily... eh, myslim dost problematicka. V nekterych oblastech je svet linuxu se svetem aut analogicky, v nekterych absolutne ne. Snad vam rozumim a uznavam, ze v mnoha v pripadech mate s Xkeshem pravdu. Ale ten schizofrenicky svet linuxu v sirsim slova smyslu ma imho spolecneho mnohem vic nez jen kernel. A rozhodne nemluvim jen o kodu nebo technickych standardech (ktere taky imo linux spojuji v sirsim slova smyslu nez jen jako kernel) - dalo by se mluvit i o takovych vecech, jako je vyvojovy model, marketing, komplexni a dynamicky ssystem vzajemneho ovlivnovani ideji, vyvojove atraktory... a prosim nechytejte me v techto vetach za slovo, sam predem uznavam, ze tohle nejsou zadne argumenty, jen takove napady, ktere sam chci teprve promyslet, a ktere tu uvadim jen jako podnet, kdyby vas to nahodou taky zaujalo. Taky si myslim, ze vase doporuceni zlamat si prsty a prokousnout jazyk bylo trochu drsne
Žvanění o tom, že si nemůžete koupit vyladěné PC s předinstalovaným vyladěným Linuxem, je fakt úsměvné. Za prvé si začínám myslet něco o analfabetech, protože takových možností je celá řada (i u nás v Čechách a na Moravě)Ano, to mozna znamena, ze se v cele diskusi projevovala moje neznalost, pokud je techto moznosti cela rada. Nicmene, pokud to tak je, tak to rozhodne neni jen moje neznalost. Protoze pokud tak ctu diskuse a ruzne analyzy, tak problem nemoznosti pouzivat linux (cti zname a bezne linuxove distribuce) "out of the box" je uvaden velmi casto. Takze mozna je to cele problem marketingovy a nikoli technicky - ale porad jste se domnivam, ze je to problem.
chci ho optimaizovanej na moje vymazlený hardware chci tam mít daný použitelný software na desktop i vývoj
mas rad ati? a co kdyz se dana ditribuce rozhodne ze bude delat jen nvidie? myslis ze je v soucasnoti nejlepsi platforma amd64 ale jako spousta jinych lidi se rozhodnou jit radsi na intel a jeho cipsety? tiskarny, scannery, modemy...atd...urcite pak budes chtit prave to jejich vymazleny zelzo? ja ne, miluju moznost volby, hardware i sofware
a vubec, apple je vyladeny dost a je to unix tak co resis?
Co se týká Mac OS a Apple je na mě dosti nedostupný. Abych dal 80papírů za jejich hardware + OS je na mě vzkutku moc.no, no, no... dva dny stary MacBook Pro, ktery se jeste tady ani neprodava a ktery ma HW konstelaci a kvalitu dilenskeho zpracovani, o ktere si PC notebooky muzou nechat jen zdat, stoji $2000... to neni 80.000. iBooky uz od nejakych 35.000. Lidi to dneska berou automaticky, ze Apple je drahej. Ani je nenapadne premyslet o tom. Ale najdi mi na PC trhu notebook, kterej bude ve vsem stejne kvalitni, jako treba MacBook Pro (spickovy LCD, vydrz, kamera, BT, wifi, design, tloustka, vaha, magneticke pripevneni power cable, Sudden Motion Sensor nema zadny PC, na jejich touchpad taky nema nikdo) a bude stat min.
no, no, no... dva dny stary MacBook Pro, ktery se jeste tady ani neprodava a ktery ma HW konstelaci a kvalitu dilenskeho zpracovani, o ktere si PC notebooky muzou nechat jen zdat, stoji $2000... to neni 80.000. iBooky uz od nejakych 35.000.Jestli se nepletu, tak $2000 je stále kolem 50k a není to cena nového počítače, dál nejlevnější mac-mini stojí u nás okolo 20k. Použitelné PC (bez monitoru) si můžeš poskládat za 10k, Epii kolem 15k a notebook okolo 25k. Té evropské přirážky se prostě u Apple nezbavíš.
Lidi to dneska berou automaticky, ze Apple je drahej. Ani je nenapadne premyslet o tom. Ale najdi mi na PC trhu notebook, kterej bude ve vsem stejne kvalitni, jako treba MacBook Pro (spickovy LCD, vydrz, kamera, BT, wifi, design, tloustka, vaha, magneticke pripevneni power cable, Sudden Motion Sensor nema zadny PC, na jejich touchpad taky nema nikdo) a bude stat min.V hi-end noteboocích se moc neorientuju, ale tipuju, že Sony, IBM/Lenovo apod. nebudou pozadu. A třeba s měřidlem zrychlení pro vypínání disků (Sudden Motion Sensor) přišla co já vím IBM.
Jestli se nepletu, tak $2000 je stále kolem 50k a není to cena nového počítače$2000 je cena zbrusu noveho MacBook Pro, ktery se zacne prodavat v unoru v USA a jehoz PC evivalent by tech 50 tacu stal uplne v klidu taky.
Ale Znovu opakuji. Když to dělá Apple, proč to neudělat nakoleně taky. O Mac OS prave všichni mluví o tom jak je super atd. Proč asi?
1) Nevolám po jednotě GNU/Linuxu, položil jsem otázku zda by takovýto přístup, nebylo ku prospěchu GNU/LINUXU.
2) Komerční distributoři neměli stejný nápad protože oni vydávají pro různý HW a kdežto já přemýšlím o tom zdali by nebylo dobré a ku prospěchu věci volit jeden HW.
3) nikomu svůj názor nevnucuji. Pouze polemizuji s myšlenkou(to snad ještě mužu ne? )
4) Nikomu neríkám co máš dělat a kam se má ubírat linux. Neříkám to ani tobě ani Linusovi ani nikomu jiném. Dělej si co chceš. Já si taky dělám co chci.
když se mluví o Linuxu nikomu nevadí a nikdo proti tomu neprotestuje. Když to řeknu naplno, řekl bych, že je to takový argument na umlčení toho, kdo si stěžuje na Linux,Mozna by pomohlo, ze me nejde o slovickareni, protoze "pojmy" nejsou totozne s grafickou podobou. Vyznam pojmu je nejak dan definici, nejcasteji kontextem v jakem se pouziva, tedy tim, co si pod nim autor predstavuje. A cely to slohovy cviceni s GNU/Linuxem apod. ma jeden prosty duvod: ackoliv jsem naznacil, ze pojem GNU/Linux je ABSTRAKTNI shrnujici pojem pro kategorii, ktere neodpovida zadna konkretni realita (cti distribuce) jako takova, presto mi na to odpovida "usama" uvahami o tom, zda by neco GNU/Linuxu neprospelo... Co uz na to rict... Zkratka, je mi uplne jedno, zda nekdo pouziva "slovo" Linux nebo GNU/Linux nebo pro me za me "linuksy". Neni mi ale jedno, kdyz tohle jedno slovo pouziva zmatene pro ruzne skutecnosti v jednom textu. Protoze kdyby nepouzival a vedel o cem mluvi, asi by nikdy nevznikaly pseudodebaty o "nejednotnosti Linuxu" analogicke napriklad pseudodebatam o "nejednotnosti aut s dieselovym motorem". "Diesel" (Linux) muze byt souhrnym oznacenim spousty konkretnich znacek aut (distribuci), ale tezko se budete bavit o tom, ze jsou "diesly" nejednotne a ze by bylo treba splacat dohromady nejaky jeden idealni autak = Dieselak s velkym D. Bohuzel pro vsechny distribuce Linuxu (ktere by mely byt brany samostatne jako vlastni operacni systemy, byt maji navzajem mnoho spolecneho), se tohole mateni pojmu s oblibou ucastni nejen zlovolni prudici, ale i tzv. "zastanci". Slovo "linux" by se konecne proto melo zacit psat s malym "l", kdyz se tim nemysli jadro, ale obecne operacni system GNU/Linux. Je to drobnost... zdanlive, ale pravopis taky napomaha chapani slov - a clovek je schopny vytvorit ze slova pojem pro neexistujici skutecnosti. Bohudik pro poezii, bohuzel pro vecne diskuse.
No tak to jsem schvalne zvedav, jestli jsi to konecne pochopil (ze chtit optimalizovat HW na abstraktni pojem je utopie), anebo zase vyhmatnul to naprosto nepodstatne a oznacil za podstatu (soude podle deklarovane veselosti). No a jestlize jsi to pochopil, tak ta tvoje myslenka neni vubec nic noveho, ani objevneho, protoze napriklad producenti RHEL (tj. konkretniho OS) maji neco jako Red Hat Hardware Program atakdale atakdale - a producenti kazde distribuce mohou delat totez. Ty navrhujes de facto pouze zalozit dalsi distribuci (a paradoxne tak prispet k "jednote Linuxu"). Tim padem ukonceme ty nicneresici debaty o neexistujicich problemech ("Linuxu").ať žije podstata problemu!
))
ale o tom, ze kdyz chceme pouzivat linux, znamena to pro nas "samo-administratory" nutnost pohybovat se svymi uvahami v poli obrovskeho poctu kombinaci hardware, distribuci, aplikaci, GUIs atd.,Omyl. Tenhle zmatek prave prameni pouze z toho, ze si pod "Linux" predstavujete konkretni operacni system Linux (ktery ale neexistuje, stejne jako neexistuje konkretni auto "Diesel"). Kdyz budete chtit jezdit v aute s dieslovym motorem, tak to pro vas jako "samo-nakupitele" znamena nutnost pohybovat se svymi uvahami v poli obrovskoho poctu kombinaci motoru, znacek, dodatecneho vybaveni, barev karoserie atd. Kdyz budete chtit Mercedes tridy B o obsahu 1.9TDI cervene barvy s nadstandardni vybavou, nemusite se uz nikde pohybovat. Stejne tak, budete-li chtit nejnovejsi verzi SUSE, Mandrivy nebo RHEL pro desktop ci pro server.
IMHO jeden z hlavnich problemu linuxu totiz je, ze skoro kazdy z obycejnych useru si to kombinuje samPrectete si to po sobe a zkuste si lepe definovat ci je co problem.
Jde mi proste o to, poskytnout obycejnym lidem, kteri se v tom obrovsky slozitem poli neumi a nechteji umet orientovat, jednu jakousi "kombinaci se zarukou" - out of the box.Vsak jim ji kupte, od toho snad existuji komercni reseni krabicovych dister out of the box a firmy nabizejici zaruku "out of the box".
ja znam akorat reseni, ktera jsou porad jeste o prilis mnoha volbach (vetsina krabicovych dister obsahuje vice desktopovych prostredi atp.) a pro normalni usery jsou porad prilis slozite.Kdyz opomenu podstatny fakt, ze konfigurace je u krabicovych dister predvybrana a nuti vybrat si maximalne jazyk instalace (a klavesnici, kdyz nechcete defaultni anglictinu), tak kdyz si kupujete auto, tak si taky vybirate, jakou tam chcete vybavu (klimatizaci, CD prehravac, stresni okno...) a kdyz nevite, co chcete, tak proste vezmete co je (predkonfigurovano). Totez u krabicoveho distra. Instaloval jsem jich nekolik a nemusel jsem se rozhodovat, kdyz jsem nechtel.
A o normalnich userech tu mluvime celou dobu - takze nejake konkretni "solution" v podobe implementace nejakeho komercniho distra ve prostredi konkretni firmy - to taky neni reseni.Ooops. Konkretni "solution" neni reseni? To je spatne, protoze neco jineho jsou zase jen hospodske tlachy. Zajimave, jak se porad argumentuje tim, ze dokud nebudou linuxove systemy ve firmach, nevyplati se tolik podporovat hw... pripomina mi to toceni v kruhu.
Ale hlavne - jsou malo (spis vubec) spjaty s konkretnim hardwarovym resenimKdyz si kupujete SUSE, mate si vybrat HW z jejich Hardware Compatibility seznamu od obchodnich partneru Novellu. Nove auto vam taky dovoli opravovat jen ve znackovych opravnach.
- pocitace, ktere se prodavaji s predinstalovanym linuxem jsou crapy, ktere slouzi akorat k snizeni ceny pocitace o OEM Windows,Ja vim. Tak si je nekupujte.
neco jako Apple, co doma user vytahne z krabice a proste to jede. Zadne "musim rozchodit NvidiiSamozrejme, tj. aby byl producent SW zaroven vyrobce HW. Je to velmi prosta myslenka a sam dobre vite, jak asi realne uskutecnitelna. No, divejte se na to treba tak, ze to, co si priplatite za Apple, si muzete uz dnes priplatit u nekoho (snad i firmy), ktera vam sestavi pocitac na miru tak, aby stoprocentne fungoval s vasi pozadovanou distribuci a taky vam ho nakonfiguruje tak, abyste nemusel na nic sahnout a proste to jelo. Pochybuju, ze by to bylo ve vysledku podstatne drazsi, nez Apple. Ze by nekdo mozna chtel tento komfort pokud mozno zadarmo... a tedy laciny HW se spickove vyladenym OpenSource software prakticky zadarmo a to vsechno jeste out-of-the-box - o tom se sice krasne zvani, ale ma cenu se o tom bavit?
divejte se na to treba tak, ze to, co si priplatite za Apple, si muzete uz dnes priplatit u nekoho (snad i firmy), ktera vam sestavi pocitac na miru tak, aby stoprocentne fungoval s vasi pozadovanou distribuci a taky vam ho nakonfiguruje tak, abyste nemusel na nic sahnout a proste to jeloNo a tohle je přesně jedna z věcí, kterými se živím. Pochopitelně nejsem Dědeček Hříbeček a těžko někdo může čekat, že mi pošle mejla ve stylu "Chci nadupaný PC s Linuxovým desktopem. Jakej HW mi doporučíš a napiš mi jak se to má všechno nastavit, aby na tom fungoval UT2004." a já (jelikož se děsně nudím) mu najdu vyladěnou konfiguraci kompatibilního HW, sám si to koupím, nainstaluju si nějaký distro, všechno nastavím a vyladím a pak mu hezky pošlu co a kde si má koupit a ještě přidám všechny konfiguráky a popřeju hezký den... Když vím, tak poradím, ale kupodivu se pořád najdou jedinci, kteří požadují, abych jim poskytl své know-how, a to ihned a pochopitelně zdarma, protože open-source...
Zaujala mě však tu na foru myšlenka od BoodOK že by se mohlo udělat certifikované železo. To mě přijde fakt zajímavé.
Pokud budeme tedychtít aby byl Linux opravdu kvalitním desktopem tak budeme muset udělat daleko více radikálních kroků. Řešení vidím v dosti brutální podobě:
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
Tiskni
Sdílej: