E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Ako tak sledujem vývoj v oblasti IT, ale aj všeobecne. Zdá sa mi, že som starý. Pamätám ešte časy keď počítače pracovali iba v znakovom režime, keď 640kB RAM bolo lepší priemer..
Prečo to spomínam? Zisťujem, že získanie informácie z webu na internete je čoraz náročnejšie na použitý hardware , prenosové trasy. Všade je príliš veľa obrázkov, grafických čačiek, rôznych scriptov, virtualnych mašín a čo ja viem čohovšetkého.
Mám staručký notebook s pentiom s 32MB RAM. Áno, nie je to žiaden borec, na dnešné pomery neznesie ani kritérium stará šunka. Prevádzkujem na ňom W98 a ujde to. Dokonca aj na internet sa dá dostať použitím Opera For USB, poštu zvládne The BAT! a messanger JAJC o súkromie sa stara PGP. Viac nepotrebujem (aspoň ni na notebooku) Minule som sa rozhodol skusiť Linux. Nahradiť používané aplikácie podobnými ekvivalentami. Úloha je to nadmieru zložitá a mnohí povedia, že bez rozširenia pamäte nerealizovaťeľná.
Už tu bolo o tom písané, viem že nie je možné porovnávať w98 a linux, alebo ak áno mám sa vrátit do éry RedHat 5 ci RedHat7. Lenže ja netrvám na grafickom prostredí. No, prečo si nemôžem uspokojivo pozrieť web cez Lynx či iný "nenáročný" browser? Prečo aj portáli venované linuxu sú v "ťažko čitateľné" v znakovom režime? Prečo mi 56kbps pripojenie modemom nestačí? (Pamätám si ešte keď 9600 kbps bolo lepší priemer)
Zaujíma ma či naozaj všetci idú v grafike, alebo ako to riešia tí čo používajú iba Linx, Links, či podobné. Dá sa reálne surfovať z konzoly? Aké sú Vaše skúsenosti?
Záverom by som snáď doplnil, že som nainštaloval na menovaný notebook Debian Sarge, dokonca ide aj wm, alebo fluxbox.(Možno by stálo za úvahu použiť DSL) Na praktické využitie je však lepšie zostať v konzole.
Ďakujem za názory
Tiskni
Sdílej:
galeon
či jiné "géčko". Přesně to totiž byl hlavní důvod pro zprovoznění grafické nadstavby... Trvalo mi pěkných pár týdnů, než jsem si zvykl na přehazování ruky z klávesnice na hlodavce, nicméně pohyb ve WWW-textu se mi zdál neudržitelný... Bohužel.