Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Ako tak sledujem vývoj v oblasti IT, ale aj všeobecne. Zdá sa mi, že som starý. Pamätám ešte časy keď počítače pracovali iba v znakovom režime, keď 640kB RAM bolo lepší priemer..
Prečo to spomínam? Zisťujem, že získanie informácie z webu na internete je čoraz náročnejšie na použitý hardware , prenosové trasy. Všade je príliš veľa obrázkov, grafických čačiek, rôznych scriptov, virtualnych mašín a čo ja viem čohovšetkého.
Mám staručký notebook s pentiom s 32MB RAM. Áno, nie je to žiaden borec, na dnešné pomery neznesie ani kritérium stará šunka. Prevádzkujem na ňom W98 a ujde to. Dokonca aj na internet sa dá dostať použitím Opera For USB, poštu zvládne The BAT! a messanger JAJC o súkromie sa stara PGP. Viac nepotrebujem (aspoň ni na notebooku) Minule som sa rozhodol skusiť Linux. Nahradiť používané aplikácie podobnými ekvivalentami. Úloha je to nadmieru zložitá a mnohí povedia, že bez rozširenia pamäte nerealizovaťeľná.
Už tu bolo o tom písané, viem že nie je možné porovnávať w98 a linux, alebo ak áno mám sa vrátit do éry RedHat 5 ci RedHat7. Lenže ja netrvám na grafickom prostredí. No, prečo si nemôžem uspokojivo pozrieť web cez Lynx či iný "nenáročný" browser? Prečo aj portáli venované linuxu sú v "ťažko čitateľné" v znakovom režime? Prečo mi 56kbps pripojenie modemom nestačí? (Pamätám si ešte keď 9600 kbps bolo lepší priemer)
Zaujíma ma či naozaj všetci idú v grafike, alebo ako to riešia tí čo používajú iba Linx, Links, či podobné. Dá sa reálne surfovať z konzoly? Aké sú Vaše skúsenosti?
Záverom by som snáď doplnil, že som nainštaloval na menovaný notebook Debian Sarge, dokonca ide aj wm, alebo fluxbox.(Možno by stálo za úvahu použiť DSL) Na praktické využitie je však lepšie zostať v konzole.
Ďakujem za názory
Tiskni
Sdílej:
galeon
či jiné "géčko". Přesně to totiž byl hlavní důvod pro zprovoznění grafické nadstavby... Trvalo mi pěkných pár týdnů, než jsem si zvykl na přehazování ruky z klávesnice na hlodavce, nicméně pohyb ve WWW-textu se mi zdál neudržitelný... Bohužel.