Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
K mému předchozímu příspěvku o církevních restitucích se objevilo několik jedinců se selektivní pamětí, kteří tvrdí, že vlastně ten komunismus špatný nebyl a že dnes se mají lidé hůř. Porovnávat ekonomické ukazatele je dost problematické, co se ale porovnávat velmi dobře dá je například průměrná délka života.
V roce 1960 byla v Česku 68,5 let, zhruba stejně jako v Rakousku. Jenže zatímco v Česku délka v podstatě celých 30 let až do roku 1990 stagnovala (vzrostla přibližně jen o jeden rok), za stejnou dobu v Rakousku vzrostla o celých 6 let! Po revoluci u nás začíná opět růst, přibližně lineárně roste rychlostí 4,5 roku za 10 let. Údaje pochází z databáze Světové banky, prohlédnout v grafu si je můžete například na speciální stránce Googlu.
Výše uvedené platí i při porovnání s jinými vyspělými evropskými státy. Z toho mi jednoznačně plyne, že zde byl zločinný režim, ať si kdo chce říká co chce, když kromě přímých politických vražd nebo zabíjení vlastních lidí pokoušející se uprchnout (mimochodem, pohraničníků zemřelo dvakrát více, než lidí pokoušející se překonat hranice!) předčasně zemřely desítky a možná stovky tisíc obyvatel.
Tiskni
Sdílej:
„Věřím jenom statistice, kterou si sám zfalšuji“Kdo to řekl?
Nakonec samotný nezájem režimu o lidi kteří již nepracovali ať už šlo o důchodce nebo postižené. Prostě kdo nedělal byl z pohledu státního aparátu příživník a bylo jedno jestli se jednalo o důchodce který předtím 30 let dřel v dole nebo o člověka se čtyřnásobnou amputací. Na takové lidi bylo nutné platit ze státní kasy a tak se tomu režimu moc nehodili do krámu.
Vy jste upad na palici, ne? Víte v jakých podmínkách ti lidé žili předtím, že se tu komanči dostali k veslu? V drtivé většině případů se mačkala celá rodina včetně prarodičů v jedné cimře. Záchod a kohoutek vodovodu na chodbě, nebo studna na dvorku a kadibouda na hnojišti. Přepych bytu s ústředním topením a vlastní koupelnu se záchodem si mnohdy nemohla dovolit ani střední třída.
Naopak komanči se pokoušeli problém stáří vyřešit tak, aby lidé ve stáří nebyli závislí na svých potomcích. Proto začaly vznikat domovy důchodců a léčebny dlouhodobě nemocných.
Délka života je je dána úplně jinými faktory - genetické předpoklady, životní styl, kvalita stravy, úroveň zdravotní péče atd. Srovnávejte srovnatelné.
Proč třeba do vývoje a zhoršování stavu nezařadíte komunistickou Čínu? Která podle Vaší teorie jde směrem k horšímu, protože komáři? Jednoduše, protože se Vám to do Vašich zmanipulovaných závěrů prostě nehodí.Srovnávejme srovnatelné. Východní Německo můžu srovnat se západním, protože měli víceméně stejné výchozí podmínky. To samé Severní/Jižní Korea. Čínu mám srovnat s čím? Je klidně možné že kapitalistická Čína by na tom byla mnohem lépe.
Jeden z hlavních důvodů, proč jde naše společnost do hájeSkutečně jde do háje? Nebo je to jen váš pocit?
Dnes už máme vyšší level. Dnes už musíme dokazovat jak to za komunistů bylo špatně, protože začíná být zřejmé, že dnes není dobře a je třeba přelhat ty hlasy, kteří na to začínají poukazovat.Nesmysl. Je vcelku pochopitelné, že někdo se měl za komunistů líp a tak to taky dává najevo. Stejně jako až se složí tohle státní zřízení. Taky bude část lidí tvrdit že "za kapitalismu bylo líp" a část ne.
Je třeba říkat, že dřív nebyla svoboda slova a lhát, že dnes nemáme vězení za názory typu popírání holokaustu a jiné.Tak tady jste trochu netrefil, sám jsem dost ostře proti tomu zákonu. Ale je to pořád jeden zákon, omezující jednu konkrétní věc. IMHO bylo hůř.
Je třeba říkat, že dřív nebylo právo a vůbec se nezmiňovat, že dnes máme exekutoryA jéje, zase exekutoři. Tohle je ožehavé téma, ale přijde mi samozřejmé, že se dluhy platí. Nevím, co máte s exekutorskými/soudními poplatky. Kdo jiný to má platit, než ten kdo to zavinil? Jinak, problém neoprávněných exekucí tu je, o tom tu snad nikdo nepochybuje. Ale o kolik se jedná? Procento? Promile? Pár tisícin? Je potřeba si uvědomit, že sebelepší soudní systém bude mít vždycky nějakou chybovost. Je to na hovno, neférové, ale nic moc s tím udělat nejde, maximálně se můžeme snažit to číslo co nejvíc snížit (a to bychom taky dělat měli). Nebo rezignovat na celé soudnictví. Nakonec, na světě jsou spousty omylem odsouzených a popravených.
Je třeba říkat, že dřív nebyly banány, ale i to bude za chvíli směšné, protože dnes nejsou vejce a až se to ještě chvíli rozjede, tak za rok za dva a za chvíli se už banány nebude dát moc argumentovat.Nejsou vejce? Nevšiml jsem si. Trochu poklesly dodávky, což se samozřejmě odrazilo na ceně. Ale že bych v obchodě nenašel vejce, to se mi ještě nestalo. Tohle je evidentně průšvih ze strany EU, ale jak často k něčemu takovému dochází? Mimochodem, banány by až tak nevadily, ale historky o nedostatku hajzlpapíru jsou docela výživné.
Jen jsem zvědav jak dlouho ještě půjde lhát, že tento systém je ten nejlepší co může existovat.Fajn, máte prostor: co lepšího navrhujete?
Je klidně možné že kapitalistická Čína by na tom byla mnohem lépe.No, ona kapitalistická do značné míry je, bez toho by neměla takový růst...
Především Německo bylo po válce rozděleno do čtyř okupačních zón, tedy do různých situací. Tedy především nešlo o stejnou situaci v celém Německu. V každé působily tlaky a zásahy jiného státu.Jo. Sovětská okupační zóna (budoucí NDR) a Americká+Britská+Francouzská (budoucí NSR). Východní šla komunistickým směrem, západní kapitalistickým.
Podstatné je ovšem, kolik procent je to někdo.Podle mého názoru to bude zhruba odpovídat volebním preferencím KSČM.
Co jsem netrefil. Jen jsem pravdivě napsal, že za komunistů nebyla svoboda slova, a dnes také není svoboda slova. Napsal jsem jen jediný příklad. Chcete další? Zkuste říct něco proti jedné menšině, třeba i pravdivého. Nejlépe nahlas a veřejně.Ano, není *absolutní* svoboda slova. Zákonodárci evidentně usoudili že je lepší omezit právo na svobodu slova v situacích, kdy to podle nich poškozuje někoho jiného. To, že se to vám, mě, a pár místním nelíbí bohužel nic neznamená.
Já jsem nemluvil o neplacení dluhů, ale o tom, že exekutor legálně může vzít majetek libvolného člověka, tedy i člověka bez dluhů, protože se domníval, že jsou to věci dlužníka.To jsou přesně ty situace o kterých říkám že by se stávat neměly.
Každý třetí exekutor má prohřešek, jinak řečeno, třetina exekutorských případů je nečistých.Ehm.. Vy jste nedával o matematice moc pozor, že? Každý třetí exekutor má prohřešek!=každý třetí případ je špatný. Je to jako vyvozovat z faktu, že 10% řidičů má na kontě nějaké body že se každých 10 ujetých kilometrů stane přestupek. A to odhlížím od toho, že ve skutečnosti ta třetina exekutorů byla před NSS, nějaký prohřešek spáchalo 25% z nich (tedy 1/12).
Co lepšího navrhujete?
Srovnávejme srovnatelné. Východní Německo můžu srovnat se západním, protože měli víceméně stejné výchozí podmínky. To samé Severní/Jižní Korea. Čínu mám srovnat s čím? Je klidně možné že kapitalistická Čína by na tom byla mnohem lépe.S Indií. Noam Chomsky rád tvrdí, že před padesáti lety ty státy byly na dost podobném stupni vývoje, zatímco dnes centrálně řízená Čína vykazuje v různých indexech lidského rozvoje podstatnější nárůst. Podrobnosti ale neznám, tak se mi o tom hádat nechce. Upřímně řečeno navíc nevěřím nikomu v téhle diskuzi, že má buď potřebné znalosti, nebo ochotu si o tom něco načíst, než začne kvákat, že Čína ve skutečnosti není centrálně řízená, nebo že Indie je na tom dneska podstatně líp, nebo že... Chápal bych morální argument -- že i kdyby čínská cesta byla efektivnější, pořád může být špatná, když kupř. nutí rodiny do toho nemít víc než jedno dítě. A tak. Ale to jde proti smyslu tohohle blogpostu, který se snaží tvrdit, že to špatné na komunizmu bylo, že nebyl efektivní. Což mi, upřímně řečeno, přijde pěkně pitomý.
Pokud byste mě chtěli obvinit z podpory komunismu, tak jsem za komunistů měl oplétačky a moc nechybělo a byl jsme politicky persekuovaný.To nic nedokazuje, komunisti se řezali i mezi sebou, to jste třeba mohl být přívrženec nějakého směru co zrovna nebyl v módě, něco jako např. lidé co dostatečně rychle nezavrhli kult osobnosti po smrti Stalina.
MDŽ bylo pekelným peklem. Všude samé ženské a všechny se chtěly nějak bavit.
není třeba si nějak stěžovat, soudružky a soudruzi, měli jsme tu přece sv. Valentýna a za chvíli je tu Den matek. To je vcelku dobré zadostiučinění pro takové soudruhy a soudružky, se kterými lomcují hormony.
A kdyby i tohle bylo někomu málo, tak tu máme místo VŘSR Halloween. Místo lampiček v lampionovém průvodu si teď můžete zapálit svíčku v dýni. Takže nikdo není o nic ochuzen. Zvláště při takových svátcích jako je sv. Valentýn a Halloween, to jsou u nás svátky s dlouholetou a zakořeněnou tradicí.
rozsirovat obzory se starsimi kolegynemidade copak nevíš, co se říká o tom starém kole
ta sefova (43) fakt starena.to je akorát tak tak. A víš jak se říká? Když chytne stará chalupa pak je to ale fajr. To jen tak, ale máš pravdu starší ročníky měly hodně výhod : žádné tahání za ručičku, uvařila, vyprala .. prostě super servis.
tak to aj pôvodne malo byťTak nějak u nás je. No mám takových známých více kde ženská použivá počítač v práci a že by ho použila doma ... ne nikdy .. prý toho má dost v práci
ja žasnem nad tými mladýmiale ty mladé co se tahají s pány, kterým táhne na věk černého uhlí ... hmmm jasné znám, ale ty na nás normální chlapy nejdou. Nemáme dostatek peněz, nemáme BMW/AUDI apod, nemáme vily v zahraničí ... takže nic , ale většina z těch zjistí ve 40 letech, že jim ujela tramvaj a že je pro pány jen poduška, ale už se na tom moc nedá změnit. No a tyto baby děti? Ne, určitě ne, přece si nezkazí postavu, ne?
skupina mladých kočiekty z té druhé sorty taky znám, ty je třeba nechat ať se spálí a poznají co je život
K čertu s nějakým cestováním, to je drobnost. Dneska mě nepošlou do uranových dolů za to, že si pustím hubu na špacír. Nezastřelí mě na hranicích. Nezakážou mi studovat, protože jsem měl "nežádoucí původ".To máš pravdu. Když si dnes pustíš hubu na špacír, tak tě jen vyhodí z práce. Nezastřelí tě na hranicích, ale máš k tomu mnohem víc příležitostí na ulicích, když se přichomýtneš k nějakému tomu vyřizování účtů. Nezakážou ti studium, jen na ně nebudeš třeba mít dostatečný ekononický potenciál. Zásadní rozdíl je v tom, že tehdy bylo možné za sebou spálit mosty a začít od nuly. Vždy bylo k sehnání zaměstnání o které někdo nestál a většinou ti k němu nabídli i možnost bydlení. Přinejmenším na nějaké ubytovně či v maringotce. Dnes je situace taková, že je pro zaměstnavatele výhodnější si na takovou práci přivézt ukrajince, které ještě odře právě o ty náklady za bydlení. A z tebe je bez podpory rodiny ekonomický outsider, protože na to aby ti někdo pronajal cimru bez toho aniž by chtěl nějakou zálohu předem, musíš mít sakra kliku.
Když si dnes pustíš hubu na špacír, tak tě jen vyhodí z práce.[citation needed]. A i kdyby, nic tomu vyhozenému zaměstnanci nebrání najít si jinou práci, z vězení nebo koncentráku se člověk zas tak snadno nedostane.
Nezakážou ti studium, jen na ně nebudeš třeba mít dostatečný ekononický potenciál.Tenhle argument mám moc rád. Nic těm lidem nebrání ke studiu pracovat - znám poměrně dost lidí, kteří to tak praktikují.
[citation needed]. A i kdyby, nic tomu vyhozenému zaměstnanci nebrání najít si jinou práciPolice are linked to blacklist of construction workers
To znám bohužel taky
ale za seba by ma potešilo, keby ste ma z toho vášho merania vynechali„Nepotěšil jste mě, ani já vás nepotěším.“
nebo skládali slib socialistické vlasti, že jo soudruhu?No tady bych řekl, že se jedná o široké spektrum lidí od pionýra výše. Nebo vy jste snad nebyla v pionýru, soudružko? I třeba takový s. Smolík určitě mnohokráte zvolal "Sloužím lidu" a mával na Štrougala na tribuně z průvodu. Teď jde o to, jak se kdo s tím slibem vnitřně vypořádal
Ale myslím si, že příbuzným ministra Baudyše nebyl.To měl velké štěstí. My jsme měli na vyhodnocení matematické olympiády syna pana ministra, a ten byl svým otcem silně postižen. Jeho program spočíval v tom, že si zavolal kluka z publika. Pět minut ťukal do počítače. A pak mu předpovídal budoucnost. Ve stylu „zatím je takový uzavřený" (klukovi tahle zábava moc nevyhovovala a s panem Baudišem na pódiu se moc nechtěl bavit), „ale čeká ho velká budoucnost“ (co jiného taky, že?). Prostě totální trapas a ostuda celé akce.
Já nebyla ani v pionýru, nějak jsem se mu vyhnula, už ani nevím jak
Jen nekecejte, soudružko . Ale jiskřička jste byla, jiskřička jasná, slibuji dnes přede všemi abych byla sťastná
.
Ale s tím SSM jsem byl na tom na chlup stejně jako vy, soudružko. Ale v té inkriminované době se základní organizace SSM měnila na Master Team
)))))
Jeden z nejlepších argumentů pro adoraci bývalého socialistického režimu je současný stav.Fajn, máte prostor se vyjádřit - co bylo tehdy lepší?
Tedy jistá forma diktatury, ovšem nikoliv totalitníNo, myslím, že záleží na definici "totality". Viz Wikipedie:
Totalitní systém se obvykle charakterizuje těmito rysy:
- státem vynucovaná ideologie,
- jediná strana ovládající státní aparát,
- policejní kontrola a sledování občanů včetně používání mimosoudní represe a zastrašování,
- centrální řízení ekonomiky,
- monopol na prostředky masové komunikace.
I nacistické Německo by pravděpodobně po nějakém čase přehodnotilo svůj antisemitismus a rasovou teorii hodilo na smetiště dějin.Jasně, nejpozději ve chvíli, kdy by vybili všechny židy :D
No ono je to s těmi Indiány takové zvláštní. Severoameričtí Indiáni to vlastnictví nějak moc nebaštili, v jejich jazycích nebyly snad ani výrazy pro něco vlastnit a mít. Zkrátka takoví "přírodní" lidé s jinými zvyklostmi. Ale i tak mi přijde celá ta slavná historie budování USA spíš jako historie toho, jak se co nejrychleji a všemožnými prostředky zbavit Indiánů, a to mi jako moc úctyhodné nepřipadá.
Jak si to mám přeložit?Asi, že se napřed musí definovat částečné uspořádání nebo aspoň předuspořádání
Just as one example, if you look at different states within the US, unionized states are now experiencing much higher unemployment and declining incomes.To se ovsem da vysvetlit v obou teoriich. Co z toho muze plynout je od jiste urovne je rovnost (bez regulace) nestabilni, ale to jsme uz tusili. Nema to co delat s tim, zda je nezadouci.
I would associate the drop in the middle class with our central banking system that encouraged the excess lending.Jakym mechanismem?
Most of all, what the author fails to mention is that when equalizing income is a goal, the overall income of the society typically falls.To by asi chtelo nejak dokazat. Osobne bych rekl, ze Skandivske staty nebo Svycarsko takovy cil (castecne) maji a nejsou na tom spatne.
Co se tyce objektivni srovnani, myslim, ze komuniste delali radu veci lepe nez je delame dnes, proste proto, ze pred 20-40 lety na Zapade delali lide radu veci lepe nez to delaji tamtez dnes,Tohle nemá smysl řešit, pitvat se v tom, kdo co v čem dělal lépe. Nejdůležitější je podstata. Co se děje nyní, je naše svobodná volba. Naše chyby jsou naše zodpovědnost. I to, jaké představitele si volíme.
Ale je to vic nemoralni nez nekoho nechat umirat hladem na ulici jen proto, ze nema na jidlo?Možná, kdybyste poznal jednotlivé osudy bezdomovců, zjistil byste, že to jak dopadli, vyplynulo z jejich svobodného rozhodnutí. Že jde většinou o lidi, kteří spadli to této nejhlubší bídy a strádání proto, že /nejčastěji/ neřešili svůj problém se závislostí na alkoholu či drogách. A takovým lidem, pokud se sami od sebe nerozhodnou něco se sebou dělat, bohužel, není pomoci. Kromě poskytnutí tepla, jídla a vody a nabídnutí pomoci, jejíž efektivita ovšem stojí a padá na jejich ochotě změnit způsob života a chování. Takže, pokud byste dal bezdomovi "na jídlo", koupil by si jeden rohlík a 2 krabice vína. Na jídlo pro ně pokud vím fungují charity, kde dostanou něco teplého, anebo si najdou vyřazené potraviny za supermarkety. Hlady neumírají, umírají spíš v důsledku podchlazení a v důsledku selhání organismu zničeného alkoholem. Myslet si, že za komunistů nebyli bezdomovci, alkoholici a feťáci, je naivní. Byli jen odklizeni v psychiatrických léčebnách a vězeňských zařízeních. Feťáků bylo pochopitelně méně - spolu s nízkou kriminalitou druhotný /jediný pozitivní/ efekt policejního státu s neprostupnými hranicemi... Podobným způsobem byli nežádoucí i invalidé, ti byli také skrýváni z očí veřejnosti, jako by se jednalo o nějakou hanbu... Dnes to vypadá, že je vozíčkářů mnohem více, ale není to tak, jen se volněji pohybují a neskrývají se. O nějakých bezbariérových vstupech a nízkopodlažních busech si mohli nechat jen zdát; tedy ne že by to dnes bylo pro ně ideální, ale s dobou totalitní se to fakt nedá srovnat.
Nejdůležitější je podstata. Co se děje nyní, je naše svobodná volba. Naše chyby jsou naše zodpovědnost.Tohle platilo kdykoliv a kdekoliv, ne? Rozdíl je jen v tom, jaké volby můžete dělat a jaké to bude mít důsledky.
Viděl jsem pár smutných spolužáků ze základky, kteří se nedostali na střední školu, protože neměli dělnický původPodobný problém dnes mají romské děti ze sociálně slabých rodin – akorát, že tam jde o to, zda vůbec dostudují základní školu.
budu se snažit něčeho dosáhnout sám, ne? Ale to v minulém režimu nešlo!AFAIK existují lidé, co něčeho dosáhli i v minulém režimu.
Nemuzu se nerypnout - protestoval jste proti te nespravedlivosti uz tenkrat, nebo az ted tady na webu?Ty nemáš co nikomu šahat do svědomí, pštrose zbabělý obsedantní
takovej hodne tajnej, na zahradce u kedlubenodboj byl v hospodě přece ne.
Spravedlnost ale není nikde, někdo je zdravý, druhý nemocný, někdo je chytřejší než jiný .. s tím se samozřejmě musí počítat.To je pravda, absolutní spravedlnosti na Zemi nedosáhneme, ale nepovažuji za účelné nespravedlnost uměle prohlubovat. A například zmíněné dědění umělou nespravedlností dle mého názoru je.
A jéje, to zas budou flejmy s cikánama. Dřív aspoň ten Šerkézy přikuloval s Venoušem Havlem, a někdy i koulel a pak si to zas prohodili.
Dnes Šerkézy hraje automat, leckdy i proto, že už není ani kde přikulovat. Sice si za svou situaci můžou i zčásti sami, ale narodit se dnes jako cikán bych opravdu nechtěl.
Viděl jsem pár smutných spolužáků ze základky, kteří se nedostali na střední školu, protože neměli dělnický původ ..BTW, kdyz uz se nakousla ta rovnost prilezitosti ke vzdelani, nedavno jsem narazil na zajimavy pruzkum: low-income students with high test scores are less likely to finish college than high-income students with low test scores.
Porad nevidim ten problem. Pokud ty "vyhody" nejsou v programu hlavnich stran, pak s tim zrejme volici souhlasi a je to v poradku.
Problém je zjevný. Většina voličů nemá zájem, aby stát ortodoxním Židům platil jejich náboženské školy, všemožné sociální dávky, aby nemuseli do armády atd. Tento zájem má jen pár procent ortodoxních voličů. Za normálních okolností by své požadavky nikdy neprosadili.
Pokud o to ti volici velkych stran nemaji zajem, proc tedy ty velke strany pristupuji na takovy kompromis?
Protože chtějí sestavit vládu a na to potřebují většinu v parlamentu. K získání většiny potřebují i hlasy těchto malých stran, které si tak mohou diktovat podmínky. V našich podmínkách toto praktikovala KDU-ČSL.
V takovem pripade nic nebrani velke strane sestavit vladu s podporou opozice.. zase mi prijde, ze hledate problem tam kde neni.
Takže navrhujete menšinovou vládu. Taková vláda toho moc neprosadí, když bude potřebovat opozici. Nakonec stejně bude muset nějakou opoziční stranu "uplatit". Další možností je velká koalice, ovšem to mi přijde jako nejhorší možnost ze všech.
Mozna by to byl pro zastupitelskou demokracii lepsi, vice malych stran
Podle mě to spíš přináší rozmělňování vládní zodpovědnosti. Koalice několika stran vede jen k nekonečným výmluvám - předvolební sliby jsme nesplnili, protože naši koaliční partneři nesouhlasili atd.
A vzhledem k tomu, jak jsou voliči rozděleni blízko polovině, tak by právě tyto mini strany rozhodovaly o většině.A to je podle vás špatně? Podle mne by to naopak tlačilo velké strany k tomu, aby hledaly cestu ke všeobecnému konsensu. Defakto by to byla ta nejúčinnější pojistka vůči opoziční smlouvě dvou velkých stran, které by se šábly o liz, tak jak se to děje teď. A co především - voliči by tím pádem věděli že i volba menších stran dává smysl. Přepočty, které vedou k tomu že vítěz bere vše, sice napomáhají k rychlejšímu ustavení vlády, i k dominantnímu postavení vítězné strany v parlamentu, ovšem nutně vedou k frustraci voličů a pocitu, že je takový systém krajně nedemokratický.
Co se tyce objektivni srovnani, myslim, ze komuniste delali radu veci lepe nez je delame dnes,...Nazývejte si dnešní režim jak chcete, já mu říkám demokracie. Není bez chyb, je hodně co zlepšovat, přesto jsme udělali ohromný krok ke svobodě a já nemám nejmenší chuť se nostalgicky ohlížet zpět na ten bolševický hnus.
(Napriklad znali pojem "planovani" a "hospodarska sobestacnost"; dnes tyto neznaji ani ministri, jak si jinak vysvetlit, ze chteji propoustet ucitele zrovna ve chvili, kdy lze ocekavat dalsi populacni vlnu?)Určitá vize, rámcové plány mi tu taky třeba v tom školství chybí. Tam se plánovat jistě dá, statistických podkladů máme dostatek.. Bohužel zvlášť dnešní ministr školství, to je tragédie... Ten člověk tam podle mě nemá co dělat. Hospodářská soběstačnost za minulého režimu byla zcela iluzorní. Byli jsme ekonomicky závislí na SSSR. Jak z hlediska dovozu, vývozu, energeticky.. O hospodářské soběstačnosti tedy můžeme mluvit spíš v souvislosti s prvorepublikovým zřízením... Dřív jsme byli pomyslně zabetonováni v pevné struktuře, bez velkých možností. Centrálně řízeni a napojeni na sousední gigant jsme si mohli v klidu plánovat své neměnné vyhlídky na 5, ba i 10 let dopředu. Dnes jsem se osamostatnili, hospodářsky jsme druhotně závislí spíše na Německu a ekonomická sitace je i v pesimistických očekáváních tak těžko odhadnutelná, takže lze plánovat sotva na 2 roky. Spíše se "plány" operativně mění rok co rok. I celosvětová ekonomika se velmi rychle mění.
Neměl přední zuby, nosil stejnou bundu několik zimních období po sobě a pochopitelně i chlastal - což hodně lidí u bezdomovců odsuzuje, je to však skutečně jejich „topení“, nikoliv zábava. Takzvaní normální lidé přijdou domů, než jdou spát, pustí si televizi nebo jdou na internet, zkrátka skočí do nějakého stavu fantazie, mají něco, co ztlumí celý uběhlý den.Takže bezdomovci si alkoholem přitápí i v létě, a tlumí den již od rána... Autor, podobně jako vy, opomíjí fakt, že závislost na alkoholu aj. látkách není důsledek povalečského života bez přístřeší, nýbrž příčina. Závislost nesouvisí s inteligencí, společenskou úspěšností, nadáním. Jako bezdomovci mohou skončit i lidé, kteří byli svého času úspěšní, někteří i populární, lidé, kteří mají /měli/ přátele, ochotné existenčně pomoci. Podívejte se na tento dokument , zejména 2.díl , kde ani společnost, ani nikdo jiný, nedokázal zabránit jednomu člověku, aby se stal vágusem a sám sebe zcela zničil. Jeden z nejsmutnějších dokumentů, jaké jsem kdy viděla. Když jsem ho tehdy poprvé shlédla, první, co mě napadlo, bylo: "To mu proboha nikdo nemohl pomoct?". Dnes už vím, že to není v ničí moci, pokud tihle lidi sami nechtějí.
Ale je to vic nemoralni nez nekoho nechat umirat hladem na ulici jen proto, ze nema na jidlo? Nebo ze zrovna neni pro vsechny prace?
Troufám si tvrdit, že v západní Evropě a severní Americe nikdo hlady nezemře. Nemalé části bezdomovců není možné pomoci, protože oni sami to nechtějí a jejich životní styl jim vlastně vyhovuje. Obecně vidím jako neřešitelný problém vyvážení sociálního systému. Když bude moc tvrdý, tak opravdu mohou umírat lidé hlady. Ovšem moc měkký systém vede k opačnému extrému - nemotivuje lidi k činnosti, protože dostávat peníze za nic je fajn, snadno se na to zvyká a nesnadno odvyká.
dobu pobirat od statu duchod, kteri mu zaplati slusni lide, kteri se zivi sami.Hnus si ty. Lidi jako ty jsou na úrovni zvířat, a to mě mrzí že urážím zvířata, ale zrovna mě nějaké vhodnější přirovnání nenapadá.
Ale ted vazne, jak bys to tedy resil?
Já bych zvolil všech 232 členů a příznivců SS(O) v ČR včetně tebe, ty maj zaručené recepty z doby kamenné, feudalismu či raného kapitalismu. Vedoucí lídři SSO jako je politruk a bílý kůň Matějka, bloger roku z Mladé fronty dnes iheute, který je zadlužen až do smrti, to napraví. Dále pak profesorův učeň Mach, vysokoškolský učitel, tak ti určitě pustí chlup a nebudou se s tou dobrovolnou solidaritou vůbec nijak zdráhat. Ti by to měli spasit, nemýlím-li se.
Synu, ty jsi dobrý politruk, takový přesvědčený a zapálený to se mi na tobě líbí, si takový Jasánek v modrém. Takový zvláštní úkaz, ty tu politruckou činnost vykonáváš opravdu z přesvědčení. A ta disciplína - meleš, meleš a neustále meleš politickou osvětu. Leckterý bolševik by ti tu disciplínu moh závidět.
Představte si člověka s Alzheimerovou chorobou,No dobře, tohle umělé prodlužování života se určitě taky nějak na té statistice nějak odráží, i když nejsem schopen posoudit do jaké míry, to nevím. Co byste tedy navrhoval, toho člověka zastřelit nebo poslat někam ny výminek ať tam umře?
Člověk má mít možnost (než se z něj stane dementní ležák) se rozhodnout,
Tak fajn, ale zmínil jste člověka z Alzheimerem. Takový člověk už není ve stavu, aby o něčem rozhodoval a ani ve stavu, aby rozhodoval o sobě. Takže zastřelit? Euthanazie je zneužitelná, stejně jako třeba trest smrti. Ale snad by bylo pro mnohé lidi přijatelnější dřív zemřít, než trávit život na hadičkách. To je těžké o tom teoretizovat, ono se jde probrat třeba i z těch hadiček, i takové případy se stávají.
Nicméně alespoň odpojení od umělé podpory života, když ne přímo euthanasie, by mělo být přípustné, učinil-li o tom pacient rozhodnutí ještě za plného vědomí.Ano, s tím bych taky souhlasila. Moje teta měla týden před smrtí asi nějakou vizi, že ač zdravá, bez jakýchkoli potíží, začala mluvit o své smrti. Řekla, že by si přála, pokud by dostala např. mozkovou mrtvici, aby ji neudržovali při umělém životě. Po pár dnech se vrátila z práce, zapálila si v kuchyni cigaretu a zhroutila se. Muž ji našel až asi po hodině ležet na zemi. Den po převozu v nemocnici umřela. Její přání se jí splnilo, ale pokud by byla "udržitelná" pod přístoji a nechána tak dlouhý čas, bylo by to proti její vůli...
Práve nám zhorela národná kult. pamiatka, naozaj nám je z toho smutno,podpálili to deti z rómskej osady. Moja reakcia bola tiež taká, že už s tým bordelom s Rómami treba niečo robiťViděl jsem to v televizi, kde o tom mluvili. Prý si dělali nějaký ten jejich ohníček.
zhorel vraj gotický palác, inak údajne väčšina zbierok nebola vážne poškodená, aj Žofia Serédiová sa zachránila... to je múmia a nevie sa, či je to v skutočnosti ona ( po hrade: http://danielin.txt.cz/clanky/99205/zase-trochu-minulosti/
Ja si myslím, že zvrátenosť toho zákona dokonale vystihuje už len jeho začiatok v § 1 ods. 1, písm. a)
A vy dnes delate se svymi souputniky to same, snite o nejakem state, kde lide se nejdrive pokusi postarat o sebe a kdyz to nejde tak budou hledat pomoc u spolecnosti.
Přesně tak to fungovalo ještě po válce. Když člověk neměl práci, tak se především on sám musel sakra snažit, aby nějakou sehnal. Dostávat podporu od státu byla až úplně poslední možnost, tím spíš, že tenkrát žádné velké podpory stát nevyplácel. Potom se zavedl sociální stát a spousta lidí se stala celoživotními důchodci.
Socialni stat pro nas neni vyplaceni podpory nejakym 'flakacum'.
Pro mě je sociální stát přesně tohle. Až někdo objeví recept, jak vyplácet podporu lidem, kteří chtějí pracovat a ocitli se v tísni a zároveň nevyplácet flákačům, tak to bude na Nobelovu cenu. Ale takový objev asi nenastane.
. Vy chapete, ze socialni stat dnesni podoby se nevyznacuje tim, ze vyplaci davky (vselijake ruzne) -takhle ho definuji Smolikovci, nybrz ze socialni stat je neco, co zamestnava samo sebe a vedle toho existuje jeste mala mesina lidi, kteri u statu zamestnani nejsou. Mnozi z vas tomu nebudou mozna verit a reknete si, ze znate radu lidi, kteri pracuji v soukromych firmach
Ještě je třeba dodat, že tato verze státu jede na dluh už třicet let a zrovna nyní dojíždí na konečnou. Poměrně dlouhou dobu bylo možná splácet půjčky novými půjčkami, ale to už moc dlouho nepůjde. Jen je otázka, jestli to skončí menším nebo větším průšvihem.
ta zmiňovaná Čína postupně ztrácí některé atributy, kterými likvidovala evropské dodavatele. Ja som len ten krátkodobo plánujúci komentátor, neodvažujúci sa robiť dlhodobé prognózy svojich možností,ale aj tak si myslím, že kým sa životná úroveň Európanom nevyrovná Číňanom, kým ich reálne príjmy neklesnú na čínsku úroveň, alebo skôr pod ňu a ochota ľudí tvrdo pracovať len za základné prostriedky na živobytie nevzrastie tiež na ich úroveň, nevzrastie ani konkurencieschopnosť tých eur. firiem. Je možné že prudko rastúca nezamestnanosť a sociálny prepad tú ochotu postupne pomaly bude zvyšovať
.Potom je tu ešte asi aj problém s energetickými,materiálnymi a ďalšími zdrojmi, ktoré sú v Európe už vyčerpané.A ďalšie sa dočerpajú so šetrením peňazí na kultúru,vedu, vzdelanie, s poklesom ich kvality.Asi to bude nejako takto:
Jen na to musí někdo vydělat a měly by být podmínky pro to, aby pracovní místa a zisky (včetně výběru daní) byly zajištěny.Ja tohle porad nechapu. Lide rikaji "musi se na to vydelat". Pritom vydelano je snad uz tim, ze se to vyrobi. Zbytek je jen prerozdeleni. Podle toho clanku, co jsem tu odkazoval, by mohli mit prumerni americane 2x vetsi plat, nez maji ted; stacilo by rozdelit jej rovnomerne(ji). To jednak take naznacuje, ze by mohli pracovat tak o 2 dny mene (pro stejnou zivotni uroven), ale take to naznacuje, ze vydelano jako spolecnost ve skutecnosti maji, akorat jaksi ty penize nemaji ti zamestnanci. Jeste k tomu clanku. Je tam zajimavy graf - rust prumerne mzdy od roku 1860 do 2010. Do roku 1932 (New Deal) rust 1%, pak rust asi 3% do 1973 (ropna krize a nastup neoliberalismu) a od te doby zadny rust. Zajimave jsou 2 veci - jak jsou ty zlomove body ostre, a jak se vazi k udalostem, ktere jsem zminil. To naznacuje, ze vysvetleni operujici treba bankovnim systemem (jak radi libertariani) nebo necim jinym jsou dost slaba. Skutecne spis zda se v historii slo o to, jak se menila celkova filozofie ve spolecnosti.
Pritom vydelano je snad uz tim, ze se to vyrobi.Tohle přece nemůžete myslet vážně. Vyrobit něco je jedna věc, zajistit odbyt druhá. Někdy těžší než ta první. Pokud výrobce neprodá, a to alespoň s minimálním ziskem, nejen že nemá vyděláno, ale ještě prodělá za náklady.
stát může vyžadovat náhradu nákladů od jejich rodičů.[citation needed]