Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Omlouvám se za mikroblog, ale zrovna jsem zjistil podivnou věc. YUM z Fedory, URPMI z Mandrivy a univerzální Smart package manager jsou napsány ve skriptovacích jazycích. YUM z Fedory je napsaný v Pythonu, stejně tak Smart Package Manager. Mandrivácké URPMI je napsané v Perlu. Takže když se člověku rozsype Python či Perl, nebo nainstaluje nekompatibilní verzi, je bez package managementu. Fakt super situace! Google prozradí, že to není jen teorie. Moje důvěra v package management Fedory, RedHatu a Mandrivy utrpěla. Přitom všechny tři zmíněné toolsy byly napsány proto, aby nahradily předchozí nástroje, které nevyhovovaly. Proč to tedy někdo nenapsal pořádně v C/C++?
Chtěl jsem si pod dlouhé době zajít do kina. Avatar za to stojí...
Před nějakou dobou jsem zíral, když Ubuntu (tuším) 9.04 zahrnulo poněkud nešťastnou kombinaci kernelu 2.6.28 o ovladačů Intel, které zrovna byly ve fázi implementace ranné GEM a přechodu EXA => UXA. Samozřejmě to nefungovalo, a uživatel si zbytečně nabil hubu. Bohužel stává se nám to asi pravidlem. Minule jsem tady vynadal KDE4. Jak jsem později zjistil, za podstatnou chybu nezobrazování nových souborů v souborovém manageru nemůže KDE, ale zřejmě kernel 2.6.31 a změna fsnotify. Zprvu jsem si tedy říkal, že KDE4 přítelkyni nahradím GNOME a budu z obliga, jenže jak to teď vypadá, stejné problémy má logicky také GNOME (příklad z Ubuntu). Tato chyba přitom byla například znát již době testování beta verzí aktuálních distribucí (příklad z Opensuse). A tak dotazy na toto téma od nešťastných uživatel plní fora, zatím co vývojáři neumí reprodukovat tento problém. Hlavně že mám zase zbytečný nejnovější kernel.
Nevím nevím, jestli jsem udělal dobře. Ale moje představa o jednoduchosti KDE4 dost utrpěla. Přítelkyně má na notebooku druhý den KDE4. Je to taková počítačová analfabetka. Ale bouje srdnatě. Musím ale uznat, že poté co jsem byl po 50-té zavolán, abych řešil problém, že na nedodělanosti KDE4 něco bude. Zpočátku jsem si myslel, že nakonfiguruji KDE co nejvíce do podoby ovládání Windows. Dvojklik, standardní plocha.... Jenže. Od verze 4.3 zavedli inženýři z NDR nepříjemnou vlastnost, kdy po přijetí myší nad složku na ploše se zobrazí náhled jejího obsahu. Tato feature je poměrně akční, vyskakuje ochotně a rychle a nejde vypnout. Podotýkám, že nastavení plochy a zakázání náhledů na toto nemá vliv. Proč byla funkční věc ze 4.2 zase rozbita? Mě je to jedno, já už plochu nepoužívám, ale vysvětlujte to přítelkyni!...