V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Omlouvám se za mikroblog, ale zrovna jsem zjistil podivnou věc. YUM z Fedory, URPMI z Mandrivy a univerzální Smart package manager jsou napsány ve skriptovacích jazycích. YUM z Fedory je napsaný v Pythonu, stejně tak Smart Package Manager. Mandrivácké URPMI je napsané v Perlu. Takže když se člověku rozsype Python či Perl, nebo nainstaluje nekompatibilní verzi, je bez package managementu. Fakt super situace! Google prozradí, že to není jen teorie. Moje důvěra v package management Fedory, RedHatu a Mandrivy utrpěla. Přitom všechny tři zmíněné toolsy byly napsány proto, aby nahradily předchozí nástroje, které nevyhovovaly. Proč to tedy někdo nenapsal pořádně v C/C++?
Chtěl jsem si pod dlouhé době zajít do kina. Avatar za to stojí...
Před nějakou dobou jsem zíral, když Ubuntu (tuším) 9.04 zahrnulo poněkud nešťastnou kombinaci kernelu 2.6.28 o ovladačů Intel, které zrovna byly ve fázi implementace ranné GEM a přechodu EXA => UXA. Samozřejmě to nefungovalo, a uživatel si zbytečně nabil hubu. Bohužel stává se nám to asi pravidlem. Minule jsem tady vynadal KDE4. Jak jsem později zjistil, za podstatnou chybu nezobrazování nových souborů v souborovém manageru nemůže KDE, ale zřejmě kernel 2.6.31 a změna fsnotify. Zprvu jsem si tedy říkal, že KDE4 přítelkyni nahradím GNOME a budu z obliga, jenže jak to teď vypadá, stejné problémy má logicky také GNOME (příklad z Ubuntu). Tato chyba přitom byla například znát již době testování beta verzí aktuálních distribucí (příklad z Opensuse). A tak dotazy na toto téma od nešťastných uživatel plní fora, zatím co vývojáři neumí reprodukovat tento problém. Hlavně že mám zase zbytečný nejnovější kernel.
Nevím nevím, jestli jsem udělal dobře. Ale moje představa o jednoduchosti KDE4 dost utrpěla. Přítelkyně má na notebooku druhý den KDE4. Je to taková počítačová analfabetka. Ale bouje srdnatě. Musím ale uznat, že poté co jsem byl po 50-té zavolán, abych řešil problém, že na nedodělanosti KDE4 něco bude. Zpočátku jsem si myslel, že nakonfiguruji KDE co nejvíce do podoby ovládání Windows. Dvojklik, standardní plocha.... Jenže. Od verze 4.3 zavedli inženýři z NDR nepříjemnou vlastnost, kdy po přijetí myší nad složku na ploše se zobrazí náhled jejího obsahu. Tato feature je poměrně akční, vyskakuje ochotně a rychle a nejde vypnout. Podotýkám, že nastavení plochy a zakázání náhledů na toto nemá vliv. Proč byla funkční věc ze 4.2 zase rozbita? Mě je to jedno, já už plochu nepoužívám, ale vysvětlujte to přítelkyni!...