Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Článek o tom, jak zbytečně složitý je vypínací dialog k Windows Vista bych málem přehlédl. Nepovažoval jsem to za důležité, mé Ubuntu má něco podobného (a navíc mám rozhašenou hibernaci). Autor postu postupně redukuje všechny možné volby (vypnout, uspat, hibernovat, odhlásit...), až mu zbude jedno univerzální tlačítko "Bye".
Na mnoha místech se řeší slova Steva Ballmera o tom, že Linux používá intelektuální vlastnictví Microsoftu. Vše v souvislosti s podivnou smlouvou uzavřenou mezi Microsoftem a Novellem.
Což o to, v Americe je patentováno _všechno_, takže libovolně krátký program nějaký patent porušuje (a taky obsahuje alespoň jednu chybu . Od firmy, která se mnohokrát nechala inspirovat konkurencí, to ale moc nesedí. Ale to je jedno.
Zajímá mě jiná věc. Proč taková obrovská, úspěšná a bohatá firma musí bojovat takovýmhle způsobem – rozšiřovat pomluvy, a šířit obavy. Prostě FUDovat. Odpověděl jsem si sám: Protože jí nic jiného nezbývá.
Tak jsem se vrátil z příjemného víkendu ve srubu* a hned koukám na OSNews: SpadFS, nový souborový systém pro Linux. Od nějakého potrhlého doktoranda, říkám si. Má pozornost řádově vzrostla, když jsem přejel myšítkem nad odkazem, tím potrhlým doktorandem je známý český geek Mikuláš Patočka.
Tuhle jsem vyráběl nějaký .tar.bz2
souborek a docela jsem se u toho nudil. Tak z té nudy koukám na vytížení procesoru a svítí tam 50%. To proto, že na svém noťasu mám Core Duo a bzip2 je samozřejmě schopen využít jen jedno jádro. Jo, asi jsem si k tomu měl pustit ještě Kvejka, ale hry nehraju