Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Článek o tom, jak zbytečně složitý je vypínací dialog k Windows Vista bych málem přehlédl. Nepovažoval jsem to za důležité, mé Ubuntu má něco podobného (a navíc mám rozhašenou hibernaci). Autor postu postupně redukuje všechny možné volby (vypnout, uspat, hibernovat, odhlásit...), až mu zbude jedno univerzální tlačítko "Bye".
So now we've got exactly one log off button left. Call it "b'bye". When you click b'bye, the screen is locked and any RAM that hasn't already been copied out to flash is written. You can log back on, or anyone else can log on and get their own session, or you can unplug the whole computer.
Co jsem ale nepřehlédl, je vyjádření bývalého programátora Moftu, který tuhle konkrétní věc implementoval. Popisuje, jak probíhal proces vývoje Vist. Vyvíjet takhle velký soft je fakt síla. Obzvláště mě dojal centrální hierarchický repozitář.
In small programming projects, there's a central repository of code. (...) In Windows, this model breaks down simply because there are far too many developers to access one central repository -- among other problems, the infrastructure just won't support it. So Windows has a tree of repositories: developers check in to the nodes, and periodically the changes in the nodes are integrated up one level in the hierarchy. At a different periodicity, changes are integrated down the tree from the root to the nodes. In Windows, the node I was working on was 4 levels removed from the root. The periodicity of integration decayed exponentially and unpredictably as you approached the root so it ended up that it took between 1 and 3 months for my code to get to the root node, and some multiple of that for it to reach the other nodes. It should be noted too that the only common ancestor that my team, the shell team, and the kernel team shared was the root.
Doporučuji přečíst celý článek, velmi poučné.
Tiskni
Sdílej:
Restart can be eliminated. 95% of the time you need this it's because of an installation which prompted you to restart, anyway. For the other cases, you can just turn the power off and then turn it on again. Another option goes away.Ten člověk je blázen
shutdown -r now
. halt
a reboot
. halt
a reboot
neobtěžují s vypínáním démonů.
halt
a reboot
zažil coby linky na shutdown
. Takže generalizovat "halt
a reboot
ne" je stejně nesmyslné jako psát "halt
a reboot
jsou vždy to pravé". Nejlepší je zjistit si, co je správný postup na tom konkrétním systému, který používáte.
-rwxr-xr-x 1 root root 13040 2006-08-25 12:47 /sbin/halt* lrwxrwxrwx 1 root root 4 2006-08-25 12:47 /sbin/reboot -> halt* -rwxr-xr-x 1 root root 21408 2006-08-25 12:47 /sbin/shutdown*
# sync; halta je to
Tlačítko pro restart skutečně potřebují jenom widláci a dualbooťáci. Zbytku buď vyskočí po upgradu jádra ikona v trayi nebo použijíA no jistě. Tak si představte, že jste právě přišel o parametrshutdown -r now
.
-r
a musíte, jak navrhuje Joel, nejdřív udělat shutdown -h
a pak počítač zase zapnout